15.6 C
Pristina
Tuesday, September 28, 2021

Ushtria

Bondsteeli i Shqiptarëve një tmerr për serbinë, posedon edhe sisteme kundër-ajrore!

Kujtojmë që muaj më parë është marrë vendim që të ndërtohet baza us.htarake në “Kodrën e Cërrnushës”, që do të përdoret nga pjesëtarët e...

Bishat e blinduara: Njësia Speciale e Kosovës me tri sosh

Tre transportues të blinduar i janë dorëzuar Ministrisë të Brendshme të Kosovës (MPB) për t’u përdorur nga Njësia Speciale e Policisë. Kjo është bërë e...

“Një lëvizje e gabuar dhe je i vdekur”/ Baza ushtarake në Lezhë, ndër 5 më sekretet në botë?

Shumë baza ushtarake – ose jo – fshehin mistere të panumërta në botë, mes teorish të shumta konspirative dhe sekreteve ushtarake. Së fundmi, në një...

Nuk ndalet Amerika, ja çfarë pajisje i dhuron Policisë së Kosovës

Gjatë ditës së sotme në ambientet e Drejtorisë së Përgjithshme, Policia e Kosovës ka pranuar një donacion me pajisje nga Ambasada Amerikane në Kosovë,...

Ja pse nuk lind më një Udhëheqës, Strateg e Mbret i tillë si Gjergj Kastrioti

Gjergj Kastrioti nuk vraponte pas posteve e titujve, por i dhanë të tjerët poste e tituj sipas meritës,pa ia kërkuar ato. Ai e donte lirinë,përparimin...

Koloneli i FSK-së refuzoi 30 mijë euro dëmshpërblim nga shteti japonez

Jemi mësuar të dëgjojmë që zyrtarët e vendit tentojnë të përfitojnë nëpër udhëtime jashtë vendit nga institucionet dhe nga ato vende ku i vizitojnë. Por...

Ushtria e Kosovës vazhdon me investime, do te ndërtoj objekte ushtarake

Ministria e Mbrojtjes ditë më parë ka njoftuar për tenderin e radhës. Këtë herë dikasteri që udhëhiqet nga Armend Mehaj përmes prokurimit kërkon një operator...

Gjenerali Amerikan: Zemra ime do ti takojë çdoherë Kosovës, ajo është shtëpia ime e dytë..?

Gjenerali Amerikan me deklaratë dashamirëse për Kosovën: Zemra ime do ti takojë çdoherë Kosovës, ajo është shtëpia ime e dytë..? Në kohën kur kishte qëndruar...

Këta janë dy ushtarët e FSK-së që u ndaluan në Serbi

Alen dhe Anel pjesëtar të Ushtrisë së Republikës së Kosovës janë ndaluar sot në pikë kalimin kufitar në Jarinje nga autoritetet serbe. Për këtë veprim...

“Ushtria e Kosovës nuk është gabim qe u formua, por e keqja e madhe është Serbia”

Ambasadori amerikan në Beograd Kyle Scott është deklaruar rreth formimit të ushtrisë së Kosovës. Duke u përgjigjur në pyetjen të Beogradit se a është vërtetë...

Sa mjete ushtarake të tipit Humvee ka Ushtria e Kosovës?

FSK po fuqizon kapacitetet e veta operacionale taktike, duke shtuar kapacitetet me pajisje të reja, të blera sipas buxhetit të planifikuar dhe Planit të...

Mos i humbisni

A dihet se çfarë është kjo? Një video nga një vendpushim malazez provokoi një debat – nuk mungojnë as komentet qesharake

“Këtë mëngjes në Beçiqi”, quhet mesazhi që u publikua në një grup në rrjetet sociale ku mund të shihet diçka duke notuar në ujërat...

Burri i propozon të dashurës së tij natën që shtëpia e tyre e re u përfshi nga zjarri – pasi shpëtoi unazën e fejesës...

Një burrë nga Karolina Veriore e bëri më të mirën një situatë të keqe duke i propozuar të dashurës së tij, natën që shtëpia...

Testimi për COVID-19: Pijet që mund të çojnë në një rezultat pozitiv të rremë, sipas studimit të ri

Testet e shpejta antigjen lejojnë njerëzit që nuk kanë simptoma të coronavirusit të shohin nëse janë të infektuar, përcjell OurKosovo. Një studim, i kryer nga...

Historia e vrasëses 74-vjeçare ‘Vejusha e Zezë’ që vrau të dashurit e saj – pasi i bëri të dashuroheshin në të

Në moshën 75 vjeç, Isao Kakehi ishte mirë me shëndet dhe i dashuruar. Ishte viti 2013, dhe ai kishte filluar një lidhje të re emocionuese...