15.6 C
Pristina
Saturday, September 25, 2021

Tech-Auto

Mësojnë se BMW M3 ishte bërë nga katër mjete tjera të vjedhura, policia e sekuestron – e fusin në makinerinë për shkatërrim

I vetmi BMW M3 i gjeneratës F80 në versionin karavan nuk pati jetë edhe aq të gjatë. Pavarësisht që prodhuesi bavarez nuk e kishte...

Audi Grandsphere, vetura e së ardhmes që ngjan shumë me skenat e filmave fanta-shkencë

Koncepti elektrik paralajmëron modelin e ri në segmentin e veturave limuzinë. Pas inovacionit të veturës me dy ulëse (SkySphere), nga Audi vjen limuzina atraktive...

Ky motoçiklist tentoi të parakalonte një makinë me shpejtësi 160 km/h – ajo çfarë ndodhi do ju lë pa mend

Motoçikletat në shumicën e rasteve janë në thelb më të rrezikshme se makinat. Dhe ndonëse dhjetëra mijëra ngasës e dinë këtë, ka disa që nuk...

Top 10 veturat elektrike më të kërkuara në BE

Në vitin 2019, makinat me bateri përbënin 3.4% të të gjitha automjeteve të pasagjerëve të regjistruar rishtas në Bashkimin Evropian. Dhe në vitin 2020, pjesa...

Prezantohet edhe zyrtarisht Mercedes EQS – luks i jashtëzakonshëm dhe brendësi e digjitalizuar

Limuzina elektrike luksoze duhet të gjejë blerës të pasur sepse ka një dizajn veçanërisht të efektshëm dhe komoditet të shkëlqyeshëm. Sipas deklaratave të veta, Mercedes...

Themeluesi misterioz i Bitcoin, kush është i pasuri që krijoi monedhën virtuale

Bitcoin është monedha më e fuqishme virtuale. Ajo u krijua për herë të parë në vitin 2009. Krijuesi misterioz i monedhës virtuale Bitcoin besohet se...

Djali nga Kolorado, 12 vjeç, pëson vdekje në tru pasi provoi ‘Blackout Challenge’ në TikTok

Prindërit e djalit paralajmërojnë për trendet e ‘sfidave’ në mediat sociale. Trendi “Blackout Challenge” në TikTok thuhet se ka lënë të vdekur trurin e një...

Publikohen të dhënat personale dhe numrat e telefonave online, të 533 llogarive të Facebookut

Një forum që kryesisht publikon të dhëna nga hakimet e bëra, ka publikuar numra të telefonave dhe të dhëna personale të qindra miliona përdoruesve...

Presion mbi krerët e teknologjisë për të kontrolluar lajmet e rreme

Shefat ekzekutivë të kompanive Facebook, Google dhe Twitter u përballën me pyetje të vështira nga ligjvënësit amerikanë, për rolin e këtyre firmave...

Drejtimi i veturës: Burrat apo gratë janë më të rrezikshëm gjatë ngasjes?

Manovrat delikate të parakalimit, shpejtësia e tepruar dhe shumë gjëra të tjera me veturë – burrat apo gratë janë më të rrezikshëm...

Kalimi në kryqëzim në të njëjtat kushte: Kush duhet të lëvizë i pari?

Kush mund të vozitë i pari dhe kush duhet të presë? Shumicën e herëve kjo rregullohet qartë, me krahun e djathtë. Por...

Ky është Golfi i fundit nga Volkswagen – tetë gjenerata, 35 milionë vetura të prodhuara

Tetë gjenerata, 35 milionë makina të ndërtuara – Golf duket i pavdekshëm. Por në një moment edhe legjendat më të mëdha duhet...

Audi E-Tron GT, 85 mijë dollarëshe – vetura ‘që ia kanë frikën’ edhe BMW e Mercedes

Rivaliteti i përjetshëm i prodhuesve gjermanë të veturave u ka lejuar atyre të ngrihen mbi rivalët e tjerë. Tani dikush dëshiron të...

Mos i humbisni

Hyrja spektakolare dhe vendlindja nuk i ndihmojnë: Joshua dërmohet nga Usyk dhe humbë titujt e kampionit të botës

Anthony Joshua është mposhtur nga Oleksander Usyk, i cili ka arritur t’i fitojë titujt e peshave të rënda me vendim unanim të gjyqtarëve. Boksieri britanik...

Hyrje spektakolare e Anthony Joshuas në ring – frikë për Usyk

Anthony Joshua dhe Oleksander Usyk kanë arritur tashmë në ring, ku do të ndeshen për meçin e madh të peshave të rënda. Boksieri britanik dhe...

Tensionet në veri, presidenti i Këshillit Evropian ka një thirrje për Kurtin e Vuçiqin

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, ka kërkuar që të shtensionohet situata në veri të Kosovës. Ai ka kërkuar që të vijojë procesi i negociatave. Përmes...

Tensionet me Serbinë/ Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurisë së Kosovës, detaje çka u diskutua

Kryesuar nga Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, sonte u mbajt mbledhja e Këshillit të Sigurisë së Kosovës. Në mbledhje u shqyrtua situata e...