7.8 C
Pristina
Saturday, October 16, 2021

Shëndetësi

Kështu ulet rreziku i sëmundjeve të zemrës tek të rinjtë

Dita Botërore e Zemrës, e cila bie më 29 shtator, festohet çdo vit për të përhapur ndërgjegjësimin mbi rëndësinë e mbajtjes së zemrës në...

Testimi për COVID-19: Pijet që mund të çojnë në një rezultat pozitiv të rremë, sipas studimit të ri

Testet e shpejta antigjen lejojnë njerëzit që nuk kanë simptoma të coronavirusit të shohin nëse janë të infektuar, përcjell OurKosovo. Një studim, i kryer nga...

Hiqni qafe erën e këmbës me këto produkte që i keni në shtëpinë tuaj

Era e këmbëve është një gjendje e turpshme, e sidomos nëse jeni të ftuar diku. Por, është koha që të mos jetoni më me këtë...

Mësoni si ta përgatisni vet në shtëpi kurën që jep menjëherë efekt

Kolesteroli i lartë është një nga faktorët që ndikon në rritjen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës. Ai mund të mbahet nën kontroll nëpërmjet...

​COVID-19, sërish ngadalësim global i pandemisë

Pandemia COVID-19 është ngadalësuar sërish këtë javë në botë, sipas të dhënave më të fundit. Me 510 000 raste infektimi të regjistruara çdo ditë në...

Paralajmërojnë ekspertët: Varianti i ri “R1” i COVID-19 ka disa mutacione shqetësuese

Një variant i ri Covid ka disa mutacione me rëndësi, kanë paralajmëruar ekspertët. Ekspett po paralajmrojn se nj variant i ri i virusit COVID-19 ka...

Shkencëtarët bëjnë zbulimin e fundit mbi origjinën e koronavirusit

Shkencëtarët kanë identifikuar në Laos tre viruse te lakuriqët e natës që tregojnë, më shumë se çdo virus tjetër të njohur, ngjashmëritë më të...

Gjinekologia Kumnova: Burrat e Kosovës e kanë spermën më të dobët në Ballkan

Gjinekologia e njohur, Aida Kumnova ka diskutuar për shkaqet që bëhen pengesë për t’u bërë prindër, duke thënë se burrat në Kosovë dyshohet se...

Ja kur do të merret vendimi për dozën e tretë të vaksinës anti-COVID

Agjencia Evropiane e Barnave EMA, do të marrë një vendim mbi nevojën për një dozë të tretë të vaksinës anti-Covid, si edhe dhe për...

Ky është efekti i vaksinave

Arbër Shehu hulumtues mjekësor në “Johns Hopkins Medicine” të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ka folur rreth hulumtimit sa i përket efektivitetit të vaksinave...

Çfarë ndihmon për të mos ngelur shenja nëse digjeni

Nëse aksidentalisht jeni djegur me hekur apo ju është derdhur kafeja e nxehtë, duhet të vraponi menjëherë për në kuzhinë për të ndjekur disa...

Çfarë ndryshon në psikologjinë e atyre që vaksinohen

Një ekip studiuesish nga Universiteti i Karolinës së Jugut gjetën dëshmi se njerëzit që vaksinohen kundër koronavirusit përjetojnë më pak stres dhe janë vërejtur...

Studim: Gjendet ilaçi për kancerin e gjirit

Helmi i bletës mund të vrasë qelizat e kancerit të gjirit në laborator, sipas disa hulumtimeve, raporton OurKosovo. Potenciali i substancës helmuese për trajtimin e...

Mos i humbisni

Kurti: Në 6 vendet e Ballkanit Perëndimor s’duhet të ketë fonde të BE-së pa vlera të Evropës

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka dhënë detaje nga fjalimi i tij sot në samitin BE-Ballkani Perëndimor në Brdo të Sllovenisë. Ai ka thënë se...

Macron: Dialogu Kosovë-Serbi duket shumë kompleks

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron në përfundim të samitit të Brdo foli për një situatë komplekse në Ballkan. Macron iu referua problemeve mes Kosovës dhe...

Syla i reagon ashpër drejtorit të Policisë që nuk ofroi garancë të mjaftueshme për krerët e UÇK-së

Gazetari Valon Syla ka reaguar në rrjetin social Facebook pas raportimit se Drejtori i Policisë së Kosovës, Samedin Mehmeti, nuk ka ofruar garanci të...

Zuckerbergu i mohon akuzat e informatores, Frances Haugen

Shefi i rrjetit social Facebook i është kundërpërgjigjur informatores Frances Haugen, duke thënë se dëshmia e saj se kompania mendon më shumë për përfitimet...