16.5 C
Pristina
Thursday, October 21, 2021

Kuriozitete

Sa para ju nevojiten për të qenë të lumtur?

Rezultatet treguan se të ardhurat më të larta kontribuojnë në nivele më të larta të lumturisë. Paratë nuk mund të blejnë lumturi! Lumturia nuk ka...

Çfarë fshihet në “bunarin e ferrit”? Hulumtuesit futen në kraterin misterioz në Oman, nga i cili dalin aroma të pakëndshme dhe fliten histori të...

Një ekip i hulumtuesve nga Omani janë të parët që arritën në fundin e bunarit famëkeq të Jemenit – Barhut, për të cilin banorët...

Horoskopi javor për periudhën nga 27 shtator – 04 tetor

Çfarë ju pret gjatë shtatë ditëve të ardhshme në punë dhe në dashuri, a do të kaloni mirë me familjarët, si do t’ju shërbejë...

Kosova lëshon targat “HISTORIKE”

Është realizuar kërkesa e kamotshme për lëshimin e targave historike për automjetet me vlerë muzeore në Kosovë. Tani të gjitha ato automjete mund të pajisen...

Formula matematikore zbulon: Si ta parkoni veturën në mënyrë të përsosur me një lëvizje

Edhe pse jo të gjitha testet e drejtimit kërkojnë aftësi paralele parkimi, zakonisht këtë e kërkon jeta. Megjithatë, matematika u kujdes edhe për këtë...

Zvicra i thotë PO referendumit për lejimin e martesës brenda të njejtës gjini

Zvicra i njohur si vendi me demokraci të drejtpërdrejtë i ka thënë po referendumit për të lejuar martesat edhe brenda të njëjtit seks. Referendum “Martesa...

Ariu gjigant del papritmas nga mali, sulmon ekipin mjekësor

Në pusi i ka zënë pesë persona një ari gjigant, i llojit himalayan, duke i sulmuar rëndë gjatë javës së kaluar. Rasti ka ndodhur në...

Foshnjat e lindura në këto data kanë shansin më të mirë për sukses në jetë

Studiuesit e MyHeritage hulumtuan kur 1,000 fitues të çmimeve prestigjioze kishin lindur për të zbuluar ditëlindjet që ka shumë të ngjarë të sjellin sukses,...

Pjesa e trupit që lani të parën në dush zbulon personalitetin tuaj

Shumica e njerëzve e nisin ditën me një dush të ngrohtë. Sidoqoftë, mënyra se si laheni nuk është kurrë e njëjtë. Mund të mos e...

Shihni shpesh ëndrra me gjarpërinj? Nuk tregojnë vetëm lajme negative, kuptimet më të zakonshme

Stephanie Gailing, astrologe dhe interpretuese ëndrrash thotë se gjarpri në ëndërr mund të ketë një domethënie të madhe por jo gjithmonë një kuptim negativ....

E pazakontë, hajni hyn në një shtëpi, bën punët e shtëpisë dhe riparon gjëra

Një ngjarje e rrallë është regjistruar në Britani, ku një hajdut hyri në një shtëpi dhe provoi rrobat e pronarit, më pas bëri punët...

Një baba la 17 lopë si trashëgimi për 3 djemtë e tij. Kur ai ndërroi jetë, djemtë hapën letrën e testamentit në të cilën...

Një baba la 17 lopë si trashëgimi për 3 djemtë e tij. Kur ai ndërroi jetë, djemtë hapën letrën e testamentit. Në testament shkruhej...

Vendi i saj ishte ngjitur me një burrë me ngjyrë. E neveritur, gruaja thirri menjëherë stjuardesën dhe…

Një grua e bardhë rreth të 50-tave sapo shkoi tek vendi që i kishin caktuar në një fluturim të populluar e refuzoi menjëherë vendin....

Mos i humbisni

Kurti: Në 6 vendet e Ballkanit Perëndimor s’duhet të ketë fonde të BE-së pa vlera të Evropës

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka dhënë detaje nga fjalimi i tij sot në samitin BE-Ballkani Perëndimor në Brdo të Sllovenisë. Ai ka thënë se...

Macron: Dialogu Kosovë-Serbi duket shumë kompleks

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron në përfundim të samitit të Brdo foli për një situatë komplekse në Ballkan. Macron iu referua problemeve mes Kosovës dhe...

Syla i reagon ashpër drejtorit të Policisë që nuk ofroi garancë të mjaftueshme për krerët e UÇK-së

Gazetari Valon Syla ka reaguar në rrjetin social Facebook pas raportimit se Drejtori i Policisë së Kosovës, Samedin Mehmeti, nuk ka ofruar garanci të...

Zuckerbergu i mohon akuzat e informatores, Frances Haugen

Shefi i rrjetit social Facebook i është kundërpërgjigjur informatores Frances Haugen, duke thënë se dëshmia e saj se kompania mendon më shumë për përfitimet...