16.7 C
Pristina
Saturday, September 25, 2021

Ekonomi

Vuçiq vajton për ekonominë e Kosovës, por e gjen formulën si të zhvillohemi

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, mbrojti me këmbëngulje nismën “Ballkani i Hapur”. Kreu i shtetit serb theksoi se përfitimet janë të mëdha për të...

I quajmë ‘Gërrnaça’ dhe nuk i respektojmë, por shikoni sa para kanë shpenzuar mërgimtarët në Kosovë

Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti bën të ditur se parashikimet për këtë vit janë që norma e rritjes ekonomike do të...

Ndërmarrjet Publike borxh deri në fyt

Ndërmarrjet Publike në Kosovë kanë qenë deh vazhdojnë të jenë cak i strehimit të militanteve partiake nga pushtetet, fillimisht duke u ‘kapur’ nëpërmjet bordeve...

BE-ja kushtëzon ndihmën ekonomike prej 14.2 miliardë euro për Kosovën

Deputetët e Parlamentit Evropian kanë dhëne dritën e gjelbër për paketën e re shumëvjeçare financiare prej 14.2 miliardë euro në kuadër të mekanizmit IPA...

Vjen kërkesa për Qeverinë Kurti: Të shkojmë me një 10% të ri nga Trusti!

Aktori Fatmir Spahiu, i njohur me nofkën “Bufi”, ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës, që të lejojë qytetarët të tërheqin edhe 10% të kursimeve...

Qytetarëve nuk u kthehen centët, shitësit grumbullojnë mijëra euro në arkë

Banka Qendrore e Kosovës përgjatë këtij viti ka hedhur në treg 5 milionë ‘para të kuqe’, në mënyrë që të furnizohen operatorët ekonomik me...

Shkalla e papunësisë në Kosovë

Në Kosovë, muajve të fundit po mungojnë të dhëna zyrtare për shkallën e papunësisë nga Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK), si autoriteti shtetëror,...

Mërgimtari i kthyer nga Italia në Kosovë, fiton më shumë se në Zvicër

Ani pse shumë mërgimtarë vazhdojnë të jetojnë dhe të veprojnë në mërgim, ka edhe të tillë që zgjedhin të kthehen në vendlindje për të...

Lajm i mirë për punëtorët shëndetësorë dhe policinë, qeveria merr vendimin për shtesat

Qeveria e Kosovës është duke mbajtur mbledhjen e radhës, në të cilën u morën disa vendime. Njëra ndër to ishte edhe miratimi i shtesave për...

Cilat biznese nuk i preku pandemia?

Fillimi i pandemisë COVID-19 gjatë vitit 2020 detyroi institucionet përgjegjëse që të marrin vendime për ndalimin e lëvizjes së qytetarëve dhe operimin e shumë...

Mbi 1 mijë nëna dhe 396 baballarë të regjistruar si prindër vetushqyes, ja si ndihmohen ata nga ministria

Të shumta janë familjet të cilave u duhet ndihmë financiare nga shteti. Përpos kësaj në mesin e tyre janë edhe shumë nëna apo baballarë...

Murati: Do të ndihmojmë bizneset e prekura nga masat anti-COVID me pagesat e qirasë dhe pagat e punëtorëve

Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve Hekuran Murati ka thënë se do të dalin së shpejti me dizajnin e masave për të ruajtur ekonominë...

Albin Kurti me paralajmërim të ashpër për AKP-në

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti i ka dërguar sot e-mail, kryetarit të Bordit të Drejtorëve të Agjencisë Kosovare të Privatizimit...

Mos i humbisni

Gjenerali serb që mori pjesë në heqjen e përmendores së UÇPMB-së në Preshevë po merr pjesë në protestat në Jarinjë

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka publikuar identitetin e dy prej personave që po marrin pjesë në bllokimet e rrugëve magjistrale që...

Dardan Molliqaj zemërohet me opoziten qe i doli në krah Kurtit kundër Vuçiqit

Deputeti i PSD-së, Dardan Molliqaj përmes një postimi në facebook ka reaguar për gjendjen që është duke ndodhur tani në Kosovë. Molliqaj shprehet i zemëruar...

Kryeministri Kurti publikon fotografi të indivdëve të cilët po marrin pjesë në bllokimet në Jarinjë dhe Bërnjak

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se në bllokimet e rrugëve magjistrale që shpien në drejtim të vendkalimeve kufitare Jarinje dhe Bërnjak po...

Kemi vetëm dy zgjidhje: O ta braktisim Kurtin e t’i përkulemi Vuçiqit, o të dëshmojmë se meritojmë atdhe e shtet!

Albin Kurti sot nuk e ka të lehtë, sepse përballë vetes nuk i ka vetëm luftënxitësit që e drejtojnë Serbinë, por edhe ‘paqendërtuesit’ shqiptarë...