15.6 C
Pristina
Tuesday, September 28, 2021

Shëndetësi

​COVID-19, sërish ngadalësim global i pandemisë

Pandemia COVID-19 është ngadalësuar sërish këtë javë në botë, sipas të dhënave më të fundit. Me 510 000 raste infektimi të regjistruara çdo ditë në...

Paralajmërojnë ekspertët: Varianti i ri “R1” i COVID-19 ka disa mutacione shqetësuese

Një variant i ri Covid ka disa mutacione me rëndësi, kanë paralajmëruar ekspertët. Ekspett po paralajmrojn se nj variant i ri i virusit COVID-19 ka...

Shkencëtarët bëjnë zbulimin e fundit mbi origjinën e koronavirusit

Shkencëtarët kanë identifikuar në Laos tre viruse te lakuriqët e natës që tregojnë, më shumë se çdo virus tjetër të njohur, ngjashmëritë më të...

Gjinekologia Kumnova: Burrat e Kosovës e kanë spermën më të dobët në Ballkan

Gjinekologia e njohur, Aida Kumnova ka diskutuar për shkaqet që bëhen pengesë për t’u bërë prindër, duke thënë se burrat në Kosovë dyshohet se...

Ja kur do të merret vendimi për dozën e tretë të vaksinës anti-COVID

Agjencia Evropiane e Barnave EMA, do të marrë një vendim mbi nevojën për një dozë të tretë të vaksinës anti-Covid, si edhe dhe për...

Ky është efekti i vaksinave

Arbër Shehu hulumtues mjekësor në “Johns Hopkins Medicine” të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ka folur rreth hulumtimit sa i përket efektivitetit të vaksinave...

Çfarë ndihmon për të mos ngelur shenja nëse digjeni

Nëse aksidentalisht jeni djegur me hekur apo ju është derdhur kafeja e nxehtë, duhet të vraponi menjëherë për në kuzhinë për të ndjekur disa...

Çfarë ndryshon në psikologjinë e atyre që vaksinohen

Një ekip studiuesish nga Universiteti i Karolinës së Jugut gjetën dëshmi se njerëzit që vaksinohen kundër koronavirusit përjetojnë më pak stres dhe janë vërejtur...

Studim: Gjendet ilaçi për kancerin e gjirit

Helmi i bletës mund të vrasë qelizat e kancerit të gjirit në laborator, sipas disa hulumtimeve, raporton OurKosovo. Potenciali i substancës helmuese për trajtimin e...

Uluni në dysheme dhe zbuloni nëse jeni në rrezik të vdekjes së parakohshme!

Një test 15 sekondash përcakton shëndetin e trupit – provojeni tani! Fokusi i këtij testi është në kockat dhe muskujt, kurse shkencëtarët kanë të dhëna...

Kanceri: Shenjat e sëmundjes vdekjeprurëse që shfaqen shpesh në thonj

Kanceri është një prej shkaqeve kryesore të vdekjeve në mbarë botën, veçanërisht pasi pandemia shkaktoi vonesa të konsiderueshme në trajtimet shpëtuese të jetës, përcjell OurKosovo. Zbulimi...

Vaksinimi i fëmijëve: Epidemiologu tregon se si duhet vepruar

Epidemiologu Ilir Alimehmeti tha se vaksinimi i fëmijëve është i panevojshëm duke qenë se të gjitha studimet e deritanishme dhe 18 muaj pandemi kanë...

Nuk ka qetësi: Delta zhvendosi tre mutacionet e tjera të COVID-19

Delta është mutacioni më shqetësues i koronavoirusit, që deri më tani është përhapur në185 vende deri më sot, transmeton OurKosovo. Sipas të dhënave ky rezulton...

Mos i humbisni

A dihet se çfarë është kjo? Një video nga një vendpushim malazez provokoi një debat – nuk mungojnë as komentet qesharake

“Këtë mëngjes në Beçiqi”, quhet mesazhi që u publikua në një grup në rrjetet sociale ku mund të shihet diçka duke notuar në ujërat...

Burri i propozon të dashurës së tij natën që shtëpia e tyre e re u përfshi nga zjarri – pasi shpëtoi unazën e fejesës...

Një burrë nga Karolina Veriore e bëri më të mirën një situatë të keqe duke i propozuar të dashurës së tij, natën që shtëpia...

Testimi për COVID-19: Pijet që mund të çojnë në një rezultat pozitiv të rremë, sipas studimit të ri

Testet e shpejta antigjen lejojnë njerëzit që nuk kanë simptoma të coronavirusit të shohin nëse janë të infektuar, përcjell OurKosovo. Një studim, i kryer nga...

Historia e vrasëses 74-vjeçare ‘Vejusha e Zezë’ që vrau të dashurit e saj – pasi i bëri të dashuroheshin në të

Në moshën 75 vjeç, Isao Kakehi ishte mirë me shëndet dhe i dashuruar. Ishte viti 2013, dhe ai kishte filluar një lidhje të re emocionuese...