-7.4 C
Pristina
Tuesday, January 25, 2022

Foto nga dasma e veçantë e minoritetit pomak, bullgarët mbajnë gjallë traditën

Martesa e Nefie Eminkova, 21 vjeç, dhe e fejuarit të saj Schaban Kiselov, 24 vjeç, është një ceremoni ekstravagante me ngjyra të ndezura, lule, gosti dhe vallëzime.

Por nusja, e cila vjen nga minoriteti pomak i Bullgarisë, nuk mund të shohë asgjë. Sytë e saj duhet të qëndrojnë fort të mbyllur derisa një prift të bekojë çiftin. Ky është një rit i vjetër dasme tradicionale dimërore, të cilën komuniteti i tyre i vogël i vendosur në malet jugore të Rodopit u detyrua ta braktiste gjatë komunizmit, por është ringjallur që nga rënia e regjimit në 1989.

“Kjo është mënyra se si njerëzit këtu martohen dhe ne na pëlqen kjo mënyrë,” i tha Nefie AFP-së përpara se t’i pikturonin fytyrën.

Rituali zgjat dy ditë, duke filluar me një ekspozim luksoz të pajës së nuses. Ai përfshin “gjithçka që ju mund të mendoni” që një familje e re mund të ketë nevojë, shpjegon Nefie. Çorape të punuara me dorë, batanije me grep dhe shtroja për fëmijë janë të varura në skelat prej druri në rrugë.

Kulmi i dasmës vjen në fund të ditës së dytë me lyerjen e fytyrës së nuses. Në mënyrë private dhe larg syve kureshtarë të meshkujve, dy të afërme të moshuara mbulojnë fytyrën e Nefie-s me një shtresë të trashë bojë të bardhë për fytyrën dhe më pas e dekorojnë me tema shumëngjyrëshe.

Ata i mbulojnë flokët me një shami të kuqe dhe e kornizojnë fytyrën e saj të pikturuar si kukull me kurora me lule mëndafshi dhe me shkëlqim. Nefie mban një pasqyrë dore dhe fshehurazi hedh një vështrim në fytyrën e saj. Ajo do të lejohet të hapë sytë e saj vetëm pasi imami të bekojë çiftin e ri dhe burri i saj t’ia lajë fytyrën me qumësht në shtëpinë e tyre të re.

“Prindërit e mi nuk patën mundësi të bënin një dasmë të tillë dhe vendosa ta bëja në mënyrën e vjetër për t’i bërë ata të lumtur, ata duken edhe më të lumtur se ne”, thotë Schaban.

Nefie dhe Schaban do të largohen nga Ribnovo, një fshat malor me rreth 3000 banorë, në pranverë për në Gjermani, ku i riu ka një biznes të vogël dyshemeje.

Si shumë bullgarë të tjerë, ai u detyrua jashtë vendit në kërkim të punës dhe të ardhurave më të mira dhe është kthyer vetëm për pak kohë për dasmën.

Regjimi komunist i Bullgarisë nga pas Luftës së Dytë Botërore deri në vitin 1989 ishte veçanërisht armiqësor ndaj pakicës së konsiderueshme myslimane të vendit.

Pomakët — sllavët e konvertuar në Islam gjatë sundimit osman — u shtypën veçanërisht dhe u detyruan të braktisin veshjet e tyre shumëngjyrëshe si dhe ritet e tyre të dasmës dhe të rrethprerjes gjatë viteve 1970.

Sot në Bullgari jetojnë rreth 200,000 pomakë, por vetëm Ribnovo dhe një fshat tjetër jugor mbajnë ritet e vjetra të dasmës.

Lajmet e fundit

Enver Maloku para se të vritej: Kështu na ka mallkuar Bujar Bukoshi – ja dy personat që i ndërprenë lidhjet Ibrahim Rugovës

Më 11 janar, u bënë 23 vite që nga vrasja e Enver Malokut, ish kreut të Qendrës Informative të Kosovës dhe bashkëpunëtor i ish...

“Jam gati të vë dorën në zjarr për këtë” / Nano tregon provat që kanë fundosur Sali Berishën

Shpallja non grata e Sali Berishës nga Departamenti i Shtetit është për analistin Mustafa Nano një vendim i marrë në interes të shqiptarëve. Nano tha...

Përçahen Lladrovct/ Vëllai i Ramizit thotë se s’do ta votojë më PDK-në

Emri Lladrovci, vëllai i kryetarit të Drenasit, Ramiz Lladrovci, ka njoftuar se nuk do të jetë më anëtar i Partisë Demokratike të Kosovës. Madje ai...

“Peshqit e mëdhenj”, ROSU duhet të zbarkojë në rezidencat e të fortëve të politikës

Lëndët e ‘Peshqëve të mëdhenj’ ende kanë mbetur pa u përfunduar. Ato nuk po heton as nga Eulex-i e as nga organet tjera të...

TE NGJASHME

Enver Maloku para se të vritej: Kështu na ka mallkuar Bujar Bukoshi – ja dy personat që i ndërprenë lidhjet Ibrahim Rugovës

Më 11 janar, u bënë 23 vite që nga vrasja e Enver Malokut, ish kreut të Qendrës Informative të Kosovës dhe bashkëpunëtor i ish...

“Jam gati të vë dorën në zjarr për këtë” / Nano tregon provat që kanë fundosur Sali Berishën

Shpallja non grata e Sali Berishës nga Departamenti i Shtetit është për analistin Mustafa Nano një vendim i marrë në interes të shqiptarëve. Nano tha...

Përçahen Lladrovct/ Vëllai i Ramizit thotë se s’do ta votojë më PDK-në

Emri Lladrovci, vëllai i kryetarit të Drenasit, Ramiz Lladrovci, ka njoftuar se nuk do të jetë më anëtar i Partisë Demokratike të Kosovës. Madje ai...

“Peshqit e mëdhenj”, ROSU duhet të zbarkojë në rezidencat e të fortëve të politikës

Lëndët e ‘Peshqëve të mëdhenj’ ende kanë mbetur pa u përfunduar. Ato nuk po heton as nga Eulex-i e as nga organet tjera të...