-16.4 C
Pristina
Tuesday, January 25, 2022

“Fatkeqësi që BE-ja renditet me Kinën, Rusinë dhe Serbinë, kundër Kosovës”

Politologu Gurakuç Kuçi, ka kritikuar BE-në për mos njohjen e shtetit të Kosovës.

Ai përmes një postimi në Facebook, thotë se është ‘fatkeqësi që BE-ja renditet me Kinën, Rusinë dhe Serbinë në shkeljen e të drejtës ndërkombëtare në mos-njohjen e pavarësisë së Kosovës’.

Kuçi shkruans e Josep Borrell është i njëanshëm dhe nuk e njeh pavarësinë e Kosovës, njëjtë si Serbia, Kina e Rusia.

Postimi i plotë:

Për BE-në është shumë më praktikë ndërkombëtare zbatimi i opinioneve të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, i tillë si opinioni pro pavarësisë së Kosovës, sesa kërkesa ndaj Kosovës për zbatimin e një praktike anti-sovrane siç është mbajtja e referendumit të Serbisë në Kosovë.

Borrell sigurisht që është i njëanshëm pasi BE-ja nuk e njeh pavarësinë e Kosovës njëjtë si Serbia, Rusia dhe Kina.

Si rrjedhojë nuk e zbatojnë as të drejtën ndërkombëtare dhe Kartën e OKB-së, pasi sipas GJND-së Kosova nuk ka shkelë të drejtën ndërkombëtare me shpalljen e pavarësisë.

Është fatkeqësi që BE-ja renditet me Kinën, Rusinë dhe Serbinë në shkeljen e të drejtës ndërkombëtare në mos-njohjen e pavarësisë së Kosovës.

Lajmet e fundit

Enver Maloku para se të vritej: Kështu na ka mallkuar Bujar Bukoshi – ja dy personat që i ndërprenë lidhjet Ibrahim Rugovës

Më 11 janar, u bënë 23 vite që nga vrasja e Enver Malokut, ish kreut të Qendrës Informative të Kosovës dhe bashkëpunëtor i ish...

“Jam gati të vë dorën në zjarr për këtë” / Nano tregon provat që kanë fundosur Sali Berishën

Shpallja non grata e Sali Berishës nga Departamenti i Shtetit është për analistin Mustafa Nano një vendim i marrë në interes të shqiptarëve. Nano tha...

Përçahen Lladrovct/ Vëllai i Ramizit thotë se s’do ta votojë më PDK-në

Emri Lladrovci, vëllai i kryetarit të Drenasit, Ramiz Lladrovci, ka njoftuar se nuk do të jetë më anëtar i Partisë Demokratike të Kosovës. Madje ai...

“Peshqit e mëdhenj”, ROSU duhet të zbarkojë në rezidencat e të fortëve të politikës

Lëndët e ‘Peshqëve të mëdhenj’ ende kanë mbetur pa u përfunduar. Ato nuk po heton as nga Eulex-i e as nga organet tjera të...

TE NGJASHME

Enver Maloku para se të vritej: Kështu na ka mallkuar Bujar Bukoshi – ja dy personat që i ndërprenë lidhjet Ibrahim Rugovës

Më 11 janar, u bënë 23 vite që nga vrasja e Enver Malokut, ish kreut të Qendrës Informative të Kosovës dhe bashkëpunëtor i ish...

“Jam gati të vë dorën në zjarr për këtë” / Nano tregon provat që kanë fundosur Sali Berishën

Shpallja non grata e Sali Berishës nga Departamenti i Shtetit është për analistin Mustafa Nano një vendim i marrë në interes të shqiptarëve. Nano tha...

Përçahen Lladrovct/ Vëllai i Ramizit thotë se s’do ta votojë më PDK-në

Emri Lladrovci, vëllai i kryetarit të Drenasit, Ramiz Lladrovci, ka njoftuar se nuk do të jetë më anëtar i Partisë Demokratike të Kosovës. Madje ai...

“Peshqit e mëdhenj”, ROSU duhet të zbarkojë në rezidencat e të fortëve të politikës

Lëndët e ‘Peshqëve të mëdhenj’ ende kanë mbetur pa u përfunduar. Ato nuk po heton as nga Eulex-i e as nga organet tjera të...