-7.4 C
Pristina
Tuesday, January 25, 2022

300 mijë vende të punës – Gjermania kërkon punëtorë me urgjencë

Gjermania kërkon emigrantë për të përballuar mungesën e fuqisë punëtore.

Gjermania do të ketë nevojë për emigrantë për të parandaluar një mungesë të theksuar të fuqisë punëtore çka pritet të sjellë shqetësime të mëdha për një nga ekonomitë më të mëdha të Evropës.

Lajmin e ka bërë të ditur ministri i ekonomisë Robert Habeck i cili paralajmëroi se nëse nuk gjendet një zgjidhje për këtë problem pasojat do të jenë serioze.

“Ne kemi 300,000 vende pune të lira sot dhe presim që kjo shifër të shkojë në një milion ose ndoshta më shumë,” – u shpreh ai në konferencë për shtyp.

Instituti Ekonomik Gjerman paralajmëroi punëdhënësit se forca punëtore do të tkurret gjithnjë me më shumë pasi ka shumë punëtorë që dalin në pension dhe pak të rinj që hyjnë në tregun e punës.

Pas krizës demografike që po përjeton vendi mungesa e fuqisë punëtore në vend paraqet një bombë me sahat për sistemin e pensioneve në Gjermani e cila mund të shpërthejë.

Partitë qeverisëse ranë dakord në negociatat e tyre për koalicion për të ulur pengesat për punëtorët e kualifikuar që vinë nga jashtë.

Gjithashtu ata folën për të krijuar një mjedis atraktiv për të huajt përmes mënyrave të ndryshme përfshirë këtu rritjen e pagës minimale.

Lajmet e fundit

Enver Maloku para se të vritej: Kështu na ka mallkuar Bujar Bukoshi – ja dy personat që i ndërprenë lidhjet Ibrahim Rugovës

Më 11 janar, u bënë 23 vite që nga vrasja e Enver Malokut, ish kreut të Qendrës Informative të Kosovës dhe bashkëpunëtor i ish...

“Jam gati të vë dorën në zjarr për këtë” / Nano tregon provat që kanë fundosur Sali Berishën

Shpallja non grata e Sali Berishës nga Departamenti i Shtetit është për analistin Mustafa Nano një vendim i marrë në interes të shqiptarëve. Nano tha...

Përçahen Lladrovct/ Vëllai i Ramizit thotë se s’do ta votojë më PDK-në

Emri Lladrovci, vëllai i kryetarit të Drenasit, Ramiz Lladrovci, ka njoftuar se nuk do të jetë më anëtar i Partisë Demokratike të Kosovës. Madje ai...

“Peshqit e mëdhenj”, ROSU duhet të zbarkojë në rezidencat e të fortëve të politikës

Lëndët e ‘Peshqëve të mëdhenj’ ende kanë mbetur pa u përfunduar. Ato nuk po heton as nga Eulex-i e as nga organet tjera të...

TE NGJASHME

Enver Maloku para se të vritej: Kështu na ka mallkuar Bujar Bukoshi – ja dy personat që i ndërprenë lidhjet Ibrahim Rugovës

Më 11 janar, u bënë 23 vite që nga vrasja e Enver Malokut, ish kreut të Qendrës Informative të Kosovës dhe bashkëpunëtor i ish...

“Jam gati të vë dorën në zjarr për këtë” / Nano tregon provat që kanë fundosur Sali Berishën

Shpallja non grata e Sali Berishës nga Departamenti i Shtetit është për analistin Mustafa Nano një vendim i marrë në interes të shqiptarëve. Nano tha...

Përçahen Lladrovct/ Vëllai i Ramizit thotë se s’do ta votojë më PDK-në

Emri Lladrovci, vëllai i kryetarit të Drenasit, Ramiz Lladrovci, ka njoftuar se nuk do të jetë më anëtar i Partisë Demokratike të Kosovës. Madje ai...

“Peshqit e mëdhenj”, ROSU duhet të zbarkojë në rezidencat e të fortëve të politikës

Lëndët e ‘Peshqëve të mëdhenj’ ende kanë mbetur pa u përfunduar. Ato nuk po heton as nga Eulex-i e as nga organet tjera të...