-7.4 C
Pristina
Tuesday, January 25, 2022

Ramabaja e quan Kurtin gjeni, Valon Syla i reagon thotë se kryeministri është shkolluar në “Aktash”

Profesori Sadri Ramabaja dhe gazetari Valon Syla kanë diskutuar në Pressing rreth shkollimit në Kosovë. Syla nuk është pajtuar me Ramabajën, i cili ka folur rreth mësimit në podrume dhe garazh, të bërë nga kosovarët për vite me radhë. Ndërkohë sipas Sylës, shkollat në garazhe ishin më të suksesshme se ato të pasluftës.

Debati u zhvillua në emisionin Pressing në T7.

“Për 10 vjet Serbia ka imponuar shkollën në podrum, shkollën në garazh…”, tha Ramabaja duke nxitur reagimin e Sylës me “qy,qy,qy”.

“Për disa vite rresht është shkëput edhe ajo pak përvojë e institucioneve në autonominë politike…”, thotë Ramabaja duke u ndërpre sërish nga Syla.
“Albin Kurti kryeministër i shkollës garazh është, pse ku e ka kry ky?”, pyeti Syla.

“Gjenitë janë përjashtues”, ia ktheu Ramabaja.

“Në Aktash e ka kry (shkollën)”, shtoi Syla.

“Lideri i partisë së Ramabajës është i shkollës në garazh. Ai ka mësuar domethënë ekstra…”, pyeti Syla, “kush e ka mësuar atë”, shtoi gazetari.

“Mos na nënçmoni shkollat në podrum, se ma të mira se shkollat e pasluftës. Ne kemi dalë nga shkolla e mesme me dy gjuhë të mësuara”, theksoi Valon Syla.

“Për 10 vjet Serbia ka imponuar shkollën në podrum, shkollën në garazh…”, tha Ramabaja duke nxitur reagimin e Sylës me “qy,qy,qy”. “Për disa vite rresht është shkëput edhe ajo pak përvojë e institucioneve në autonominë politike…”, thotë Ramabaja duke u ndërpre sërish nga Syla. “Albin Kurti kryeministër i shkollës garazh është, pse ku e ka kry ky?”, pyeti Syla. “Gjenitë janë përjashtues”, ia ktheu Ramabaja. “Në Aktash e ka kry (shkollën)”, shtoi Syla. “Lideri i partisë së Ramabajës është i shkollës në garazh. Ai ka mësuar domethënë ekstra…”, pyeti Syla, “kush e ka mësuar atë”, shtoi gazetari. “Mos na nënçmoni shkollat në podrum, se ma të mira se shkollat e pasluftës. Ne kemi dalë nga shkolla me dy gjuhë të mësuara”, theksoi Valon Syla.

Lajmet e fundit

Enver Maloku para se të vritej: Kështu na ka mallkuar Bujar Bukoshi – ja dy personat që i ndërprenë lidhjet Ibrahim Rugovës

Më 11 janar, u bënë 23 vite që nga vrasja e Enver Malokut, ish kreut të Qendrës Informative të Kosovës dhe bashkëpunëtor i ish...

“Jam gati të vë dorën në zjarr për këtë” / Nano tregon provat që kanë fundosur Sali Berishën

Shpallja non grata e Sali Berishës nga Departamenti i Shtetit është për analistin Mustafa Nano një vendim i marrë në interes të shqiptarëve. Nano tha...

Përçahen Lladrovct/ Vëllai i Ramizit thotë se s’do ta votojë më PDK-në

Emri Lladrovci, vëllai i kryetarit të Drenasit, Ramiz Lladrovci, ka njoftuar se nuk do të jetë më anëtar i Partisë Demokratike të Kosovës. Madje ai...

“Peshqit e mëdhenj”, ROSU duhet të zbarkojë në rezidencat e të fortëve të politikës

Lëndët e ‘Peshqëve të mëdhenj’ ende kanë mbetur pa u përfunduar. Ato nuk po heton as nga Eulex-i e as nga organet tjera të...

TE NGJASHME

Enver Maloku para se të vritej: Kështu na ka mallkuar Bujar Bukoshi – ja dy personat që i ndërprenë lidhjet Ibrahim Rugovës

Më 11 janar, u bënë 23 vite që nga vrasja e Enver Malokut, ish kreut të Qendrës Informative të Kosovës dhe bashkëpunëtor i ish...

“Jam gati të vë dorën në zjarr për këtë” / Nano tregon provat që kanë fundosur Sali Berishën

Shpallja non grata e Sali Berishës nga Departamenti i Shtetit është për analistin Mustafa Nano një vendim i marrë në interes të shqiptarëve. Nano tha...

Përçahen Lladrovct/ Vëllai i Ramizit thotë se s’do ta votojë më PDK-në

Emri Lladrovci, vëllai i kryetarit të Drenasit, Ramiz Lladrovci, ka njoftuar se nuk do të jetë më anëtar i Partisë Demokratike të Kosovës. Madje ai...

“Peshqit e mëdhenj”, ROSU duhet të zbarkojë në rezidencat e të fortëve të politikës

Lëndët e ‘Peshqëve të mëdhenj’ ende kanë mbetur pa u përfunduar. Ato nuk po heton as nga Eulex-i e as nga organet tjera të...