-7.4 C
Pristina
Tuesday, January 25, 2022

Alarmi i Shaip Kamberit, ja pse Vuçiqi po e ndez Bosnjën

Deputeti i vetëm shqiptar në Kuvendin e Serbisë, Shaip Kamberi ka alarmuar për rrezikun që po i kanoset rajonit nga politika e Serbisë.

Sipas Kamberit, presidenti Vuçiq vazhdon politikën e tij të piromanit dhe zjarrfikësit.

Në njërën anë frymëzon ngjarjet ose delegon njerëzit e tij në Banja Llukë, Novi Pazar, Priboj, Prijedor etj, ndërsa në anën tjetër paraqitet si paqeruajtës.

“Krejt këto që po i shohim këtyre ditëve në Bosnje dhe Herzegovinë e Sanxhak kanë një qendër inspiruese: Beogradin dhe kanë një emër politik përbashkues: Aleksandër Vuçiqin.”, ka thënë në një status, Kamberi.

“Presidenti Vuçiq po instrumentalizon ultranacionalizmin serb dhe grupet e së djathtës ekstreme për të frikësuar me destabilitet dhe për t’u pozicionuar pastaj si faktor i pashmangshëm stabiliteti, në dobi të ruajtjes dhe zhvillimit të pushtetit të tij autokrat.”, vijon më tej postimi i deputetit të Luginës së Preshevës.

“Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk duhet t’ia tolerojnë tutje këtë politikë. Presidenti Vuçiq po vërteton çdo ditë e më shumë se nuk është as faktor stabiliteti, as pro-evropian dhe as i djathtë liberal-konservator.”, ka potencuar Kamberi.

Lajmet e fundit

Enver Maloku para se të vritej: Kështu na ka mallkuar Bujar Bukoshi – ja dy personat që i ndërprenë lidhjet Ibrahim Rugovës

Më 11 janar, u bënë 23 vite që nga vrasja e Enver Malokut, ish kreut të Qendrës Informative të Kosovës dhe bashkëpunëtor i ish...

“Jam gati të vë dorën në zjarr për këtë” / Nano tregon provat që kanë fundosur Sali Berishën

Shpallja non grata e Sali Berishës nga Departamenti i Shtetit është për analistin Mustafa Nano një vendim i marrë në interes të shqiptarëve. Nano tha...

Përçahen Lladrovct/ Vëllai i Ramizit thotë se s’do ta votojë më PDK-në

Emri Lladrovci, vëllai i kryetarit të Drenasit, Ramiz Lladrovci, ka njoftuar se nuk do të jetë më anëtar i Partisë Demokratike të Kosovës. Madje ai...

“Peshqit e mëdhenj”, ROSU duhet të zbarkojë në rezidencat e të fortëve të politikës

Lëndët e ‘Peshqëve të mëdhenj’ ende kanë mbetur pa u përfunduar. Ato nuk po heton as nga Eulex-i e as nga organet tjera të...

TE NGJASHME

Enver Maloku para se të vritej: Kështu na ka mallkuar Bujar Bukoshi – ja dy personat që i ndërprenë lidhjet Ibrahim Rugovës

Më 11 janar, u bënë 23 vite që nga vrasja e Enver Malokut, ish kreut të Qendrës Informative të Kosovës dhe bashkëpunëtor i ish...

“Jam gati të vë dorën në zjarr për këtë” / Nano tregon provat që kanë fundosur Sali Berishën

Shpallja non grata e Sali Berishës nga Departamenti i Shtetit është për analistin Mustafa Nano një vendim i marrë në interes të shqiptarëve. Nano tha...

Përçahen Lladrovct/ Vëllai i Ramizit thotë se s’do ta votojë më PDK-në

Emri Lladrovci, vëllai i kryetarit të Drenasit, Ramiz Lladrovci, ka njoftuar se nuk do të jetë më anëtar i Partisë Demokratike të Kosovës. Madje ai...

“Peshqit e mëdhenj”, ROSU duhet të zbarkojë në rezidencat e të fortëve të politikës

Lëndët e ‘Peshqëve të mëdhenj’ ende kanë mbetur pa u përfunduar. Ato nuk po heton as nga Eulex-i e as nga organet tjera të...