-7.4 C
Pristina
Tuesday, January 25, 2022

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit.

Në një konkurs të hapur nga Prokuroria Themelore në Prizren për Zyrtar Ligjor, del se gruaja e djalit të Prokurorit, Metush Biraj ka dal më e suksesshmja.

Në njoftimin e publikuar, reja e prokurorit Biraj, Adelina Biraj ka dal më e vlerësuara nga kandidatët pjesëmarrës në këtë konkurs, duke u vlerësuar me 81.9 pikë.

Kjo po konsiderohet si konflikt interesi nga njëra prej kandidateve e cila duket se ka konkurruar për këtë pozitë por që nuk është pranuar.

Gjirokastra Leniqi, ka hedhur akuza se prokurori Biraj ka shfrytëzuar pozitën e tij për të punësuar gruan e djalit në këtë pozitë.

“Për ata që synojnë realizimin profesional në drejtësi dhe në çdo fushë tjetër të jetës profesionale dhe të cilët jetojnë në Kosovë, paraprakisht duhet të jenë të afërm të dikujt që ka në duar pushtet, duhet domosdoshmërisht të gjejnë lidhje për të arritur pozicionin e punës. S’ka rendësi ajo çfarë ti shkruan në provim, s’ka rëndësi çfarë ti thua kur vendosesh para “Komisionit Vlerësues”. Këto janë kriteret që duhet plotësuar për punësim, jo ato që ju paraqitni formalisht!”, ka shkruar Leniqi.

Lajmet e fundit

Enver Maloku para se të vritej: Kështu na ka mallkuar Bujar Bukoshi – ja dy personat që i ndërprenë lidhjet Ibrahim Rugovës

Më 11 janar, u bënë 23 vite që nga vrasja e Enver Malokut, ish kreut të Qendrës Informative të Kosovës dhe bashkëpunëtor i ish...

“Jam gati të vë dorën në zjarr për këtë” / Nano tregon provat që kanë fundosur Sali Berishën

Shpallja non grata e Sali Berishës nga Departamenti i Shtetit është për analistin Mustafa Nano një vendim i marrë në interes të shqiptarëve. Nano tha...

Përçahen Lladrovct/ Vëllai i Ramizit thotë se s’do ta votojë më PDK-në

Emri Lladrovci, vëllai i kryetarit të Drenasit, Ramiz Lladrovci, ka njoftuar se nuk do të jetë më anëtar i Partisë Demokratike të Kosovës. Madje ai...

“Peshqit e mëdhenj”, ROSU duhet të zbarkojë në rezidencat e të fortëve të politikës

Lëndët e ‘Peshqëve të mëdhenj’ ende kanë mbetur pa u përfunduar. Ato nuk po heton as nga Eulex-i e as nga organet tjera të...

TE NGJASHME

Enver Maloku para se të vritej: Kështu na ka mallkuar Bujar Bukoshi – ja dy personat që i ndërprenë lidhjet Ibrahim Rugovës

Më 11 janar, u bënë 23 vite që nga vrasja e Enver Malokut, ish kreut të Qendrës Informative të Kosovës dhe bashkëpunëtor i ish...

“Jam gati të vë dorën në zjarr për këtë” / Nano tregon provat që kanë fundosur Sali Berishën

Shpallja non grata e Sali Berishës nga Departamenti i Shtetit është për analistin Mustafa Nano një vendim i marrë në interes të shqiptarëve. Nano tha...

Përçahen Lladrovct/ Vëllai i Ramizit thotë se s’do ta votojë më PDK-në

Emri Lladrovci, vëllai i kryetarit të Drenasit, Ramiz Lladrovci, ka njoftuar se nuk do të jetë më anëtar i Partisë Demokratike të Kosovës. Madje ai...

“Peshqit e mëdhenj”, ROSU duhet të zbarkojë në rezidencat e të fortëve të politikës

Lëndët e ‘Peshqëve të mëdhenj’ ende kanë mbetur pa u përfunduar. Ato nuk po heton as nga Eulex-i e as nga organet tjera të...