8.7 C
Pristina
Friday, December 3, 2021

Snajperisti gjerman i UÇK-së: Mos harroni pse jemi në republikën e madhe të quajtur Kosovë

Snajperisti gjerman i cili luftoi në Kosovë në anën e UÇK’së, Michael Spath, në 13 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës, ka kujtuar luftën dhe sakrificën e luftëtarëve të UÇK-së.

Ushtaraku gjerman, i trajnuar në SHBA, përmes një postimi në Facebook, tha se “Sot e 13 vjet më parë Kosova u bë e pavarur dhe e njohur nga bota. Ne nuk do të ishim këtu sot po të mos kishin qenë trimat e asaj ajo kohë, trimat e UÇK-së.

Ai ka falënderuar edhe NATO-n për ndihmën e dhënë në Kosovë.

Postimi i plotë i plotë i Spath:

“Ne shkruajmë sot 17 shkurt 2021, 13 vite më parë Kosova u bë e pavarur dhe e njohur nga bota.

Nuk do të ishim sot këtu po të mos ishte trimi nga atëherë, UCK-ja, një ushtri vullnetare që luftoi kundër një pushteti superior për të shpëtuar dhe mbrojtur mijëra që një Srebrenicë të mos përsëritet më kurrë. ….

Me ndihmën e NATO-s, kemi mposhtur armikun për të ndërtuar një komb të madh.

Ndaluam 10 vjet gjakderdhje në Ballkan dhe mbajtëm 21 vjet paqe.

Edhe kjo është unike. Sot duhet të ju falënderojmë për veteranët, familjet ku kemi dhënë gjithçka që mund ta nderojmë këtë ditë.

Kjo ditë u përket të rënëve tanë, invalidëve tanë, dhe të gjithë ushtarëve që kanë mundësuar këtë liri, dhe familjeve të tyre….

Asnjëherë mos harroni pse jemi këtu sot në një republikë të madhe të quajtur Kosovë….

KOSOVA E PARA

Me respekt dhe nderim në përjetësi. Mike Spath” (sic.), ka shkruar ai.

Si snajperist ai ishte rreshtuar përkrah Agim Ramadanit në betejën e Koshares dhe ishte plagosur triherë. Pavarësisht se familjen e ka në Gjermani dhe SHBA vullnetari i UÇK-së tashmë e ka statusin e banorit të Kosovës.

Lajmet e fundit

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit. Në një konkurs të hapur nga Prokuroria Themelore në Prizren për...

Gjinia, mosha dhe vendi prej nga vije viktima e fundit nga koronavirusi në Kosovë

Një viktimë është regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë, raporton OurKosovo. Viktima është një grua e moshës 70-79 vjeçare nga Fushë Kosova. Gjatë 24...

Publikohet raporti 24 orësh i rasteve me COVID-19 nga Ministria e Shëndetësisë

1 viktimë dhe 13 raste të reja me COVID-19. Në 24 orët e fundit në Kosovë është regjistruar një viktimë nga COVID-19, raporton OurKosovo. Gjatë kësaj...

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës: Dialogu varet vetëm nga palët. Ambasadorja e Britanisë së Madhe në Beograd, Sian...

TE NGJASHME

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit. Në një konkurs të hapur nga Prokuroria Themelore në Prizren për...

Gjinia, mosha dhe vendi prej nga vije viktima e fundit nga koronavirusi në Kosovë

Një viktimë është regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë, raporton OurKosovo. Viktima është një grua e moshës 70-79 vjeçare nga Fushë Kosova. Gjatë 24...

Publikohet raporti 24 orësh i rasteve me COVID-19 nga Ministria e Shëndetësisë

1 viktimë dhe 13 raste të reja me COVID-19. Në 24 orët e fundit në Kosovë është regjistruar një viktimë nga COVID-19, raporton OurKosovo. Gjatë kësaj...

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës: Dialogu varet vetëm nga palët. Ambasadorja e Britanisë së Madhe në Beograd, Sian...