11.7 C
Pristina
Saturday, November 27, 2021

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës: Dialogu varet vetëm nga palët.

Ambasadorja e Britanisë së Madhe në Beograd, Sian MacLeod në një intervistë për “Kurir” ka thënë se Britania e Madhe mbetet e përkushtuar në normalizimin e marrëdhënieve Kosovë – Serbi, përmes dialogut të udhëhequr nga Bashkimi Europian.

Por, ajo tutje thotë se përparimi në dialog nuk varet nga mbështetja e jashtme, por nga palët e përfshira, rrjedhimisht nga Kosova dhe Serbia, shkruajnë mediat serbe, transmeton lajmi.net.

Ajo tutje thotë se në Serbi janë shpërndarë dezinformata dhe akuza ndaj Britanisë së Madhe për operacionin policor në veri të Kosovës, të cilat i quan të pabaza.

“Për fat të keq, disa qytetarë dhe pjesëtarë të policisë u plagosën në përplasjet gjatë operacionit policor. Krimi i organizuar fatkeqësisht është problem serioz në të gjithë rajonin. Grupet kriminale janë të përfshira në kontrabandën e gjërave të ndryshme, përfshirë drogën dhe armët”, tha ambasadorja britanike.

MacLeod tutje shton se po punon me partnerët në gjithë rajonin, përfshirë Serbinë dhe Kosovën për luftimin e krimit të organizuar dhe përpjekjet për zbatimin e ligjit.

Duke deklaruar se Britania mbetet e përkushtuar për ta mbështetur normalizimin e marrëdhënieve përmes dialogut të udhëhequr nga BE-ja, MacLeod tha se është e qartë se është në interesin e të gjitha komuniteteve që të jetojnë në një mjedis të sigurt dhe të qëndrueshëm, jo ​​vetëm sepse stabiliteti i qëndrueshëm ofron mundësi më të mira për zhvillim dhe prosperitet ekonomik.

“Ndërtimi i besimit dhe i lidhjeve midis komuniteteve brenda dhe jashtë kufijve është po aq i rëndësishëm sa procesi politik. Ai përfshin adresimin e disa çështjeve të dhimbshme, siç janë rastet e personave të zhdukur, ku MB po punon për të mbështetur si autoritetet ashtu edhe familjet e tyre. Por do të thotë gjithashtu të shikosh drejt së ardhmes dhe të fokusohesh në hapjen e mundësive për të rinjtë sot, si dhe krijimin e mjedisit më të mirë të mundshëm për brezat e ardhshëm”, tha ambasadorja.

MacLeod u shpreh se Britania e Madhe nuk është më anëtare e BE-së dhe nuk mund të flasë për politikat e saj, ku u pyet lidhur me besueshmërinë e unionit lidhur me dialogun dhe për punën e administratës së Joe Biden për zgjidhjen e kësaj çështjeje.

Megjithatë, ajo tha se nuk mund të pritet që ta kritikojë rolin e BE-së në këtë proces të rëndësishëm, i cili ka mbështetjen e Britanisë së Madhe, si dhe mbështetjen e qartë të Washingtonit.

“Progresi në dialog do të varet në fund të fundit nga Kosova dhe Serbia, jo nga ndërmjetësit e jashtëm”, tha ambasadorja britanike.

Lajmet e fundit

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit. Në një konkurs të hapur nga Prokuroria Themelore në Prizren për...

Gjinia, mosha dhe vendi prej nga vije viktima e fundit nga koronavirusi në Kosovë

Një viktimë është regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë, raporton OurKosovo. Viktima është një grua e moshës 70-79 vjeçare nga Fushë Kosova. Gjatë 24...

Publikohet raporti 24 orësh i rasteve me COVID-19 nga Ministria e Shëndetësisë

1 viktimë dhe 13 raste të reja me COVID-19. Në 24 orët e fundit në Kosovë është regjistruar një viktimë nga COVID-19, raporton OurKosovo. Gjatë kësaj...

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës: Dialogu varet vetëm nga palët. Ambasadorja e Britanisë së Madhe në Beograd, Sian...

TE NGJASHME

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit. Në një konkurs të hapur nga Prokuroria Themelore në Prizren për...

Gjinia, mosha dhe vendi prej nga vije viktima e fundit nga koronavirusi në Kosovë

Një viktimë është regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë, raporton OurKosovo. Viktima është një grua e moshës 70-79 vjeçare nga Fushë Kosova. Gjatë 24...

Publikohet raporti 24 orësh i rasteve me COVID-19 nga Ministria e Shëndetësisë

1 viktimë dhe 13 raste të reja me COVID-19. Në 24 orët e fundit në Kosovë është regjistruar një viktimë nga COVID-19, raporton OurKosovo. Gjatë kësaj...

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës: Dialogu varet vetëm nga palët. Ambasadorja e Britanisë së Madhe në Beograd, Sian...