10.7 C
Pristina
Saturday, November 27, 2021

Zbardhen kontrata multi milionëshe të Superligës Evropiane

Një bombë e vërtetë ka ardhur nga Spanja.

E përditshmja El Mundo ka patur akses ekskluziv në kontratën e nënshkruar pak muaj më parë nga 12 klubet themelues të Super League, shkruan Telesporti.

Këto klube kishin arritur një marrëveshje për të krijuar një kompani në Luksemburg, të quajtur ‘AgentCo’, që do të kishte menaxhuar një kapitel prej të paktën 3.525 miliardë eurosh.

Përveç ‘AgentCo’, projekti parashikonte krijimin e dy kompanive të tjera, të quajtura ‘SL MediaCo’ dhe ‘SLCommercialCo’, për menaxhimin e të drejtave audiovizive dhe komerciale të kompeticionit.

Të paktën 400 milionë euro do të shkonin për bamirësi.

Në kontratë, ndër të tjera, është specifikuar edhe formati i kampionatit, i strukturuar në mënyrë shumë të ngjashme me atë të Champions League: një fazë me grupe dhe më pas faza me eliminim direkt, me ndeshjet që do të zhvilloheshin të martën dhe të mërkurën dhe finalja e madhe të shtunën.

Ndër të tjera, për ta mbyllur, kontrata parashikonte disa klauzola, një prej të cilave parashikonte mosnjohjen e kompeticionit nga UEFA dhe FIFA.

Lajmet e fundit

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit. Në një konkurs të hapur nga Prokuroria Themelore në Prizren për...

Gjinia, mosha dhe vendi prej nga vije viktima e fundit nga koronavirusi në Kosovë

Një viktimë është regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë, raporton OurKosovo. Viktima është një grua e moshës 70-79 vjeçare nga Fushë Kosova. Gjatë 24...

Publikohet raporti 24 orësh i rasteve me COVID-19 nga Ministria e Shëndetësisë

1 viktimë dhe 13 raste të reja me COVID-19. Në 24 orët e fundit në Kosovë është regjistruar një viktimë nga COVID-19, raporton OurKosovo. Gjatë kësaj...

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës: Dialogu varet vetëm nga palët. Ambasadorja e Britanisë së Madhe në Beograd, Sian...

TE NGJASHME

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit. Në një konkurs të hapur nga Prokuroria Themelore në Prizren për...

Gjinia, mosha dhe vendi prej nga vije viktima e fundit nga koronavirusi në Kosovë

Një viktimë është regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë, raporton OurKosovo. Viktima është një grua e moshës 70-79 vjeçare nga Fushë Kosova. Gjatë 24...

Publikohet raporti 24 orësh i rasteve me COVID-19 nga Ministria e Shëndetësisë

1 viktimë dhe 13 raste të reja me COVID-19. Në 24 orët e fundit në Kosovë është regjistruar një viktimë nga COVID-19, raporton OurKosovo. Gjatë kësaj...

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës: Dialogu varet vetëm nga palët. Ambasadorja e Britanisë së Madhe në Beograd, Sian...