-7.4 C
Pristina
Tuesday, January 25, 2022

U rritën çmimet, kërkohet edhe rritja e pagës

Ekonomistët thonë se ndalja e disa projekteve dhe rritja e pagës minimale është e domosdoshme.

Nuk heziton të flas për premtimin që e bëri në zgjedhje. E këtë premtim, kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti po i kërkohet që ta zbatojë pikërisht tash.

Kjo pas ngritjeve të çmimeve në vend, posaçërisht pas shtrenjtimit të produkteve ushqimore.

Ekonomisti Nagip Skenderi jep një ide se si mund të realizohej ky premtim. Ai tregon edhe ndihmën që do të merrnin qytetarët me realizimin e këtij premtimi.

Kjo kërkesë po bëhet edhe nga qytetarët. Ata thonë se rrogat e tyre me çmimet aktuale janë të pa përballueshme.

Kurse një qytetar krahason vendet perëndimore me Kosovën.

Lidhur me këtë çështje këtë javë ka folur edhe Ministri i Financave Hekuran Murati.

Ai tha se ky premtim do të realizohet, por duke mos jep shpresa se do të ndodhë këtë vit.

Lajmet e fundit

Enver Maloku para se të vritej: Kështu na ka mallkuar Bujar Bukoshi – ja dy personat që i ndërprenë lidhjet Ibrahim Rugovës

Më 11 janar, u bënë 23 vite që nga vrasja e Enver Malokut, ish kreut të Qendrës Informative të Kosovës dhe bashkëpunëtor i ish...

“Jam gati të vë dorën në zjarr për këtë” / Nano tregon provat që kanë fundosur Sali Berishën

Shpallja non grata e Sali Berishës nga Departamenti i Shtetit është për analistin Mustafa Nano një vendim i marrë në interes të shqiptarëve. Nano tha...

Përçahen Lladrovct/ Vëllai i Ramizit thotë se s’do ta votojë më PDK-në

Emri Lladrovci, vëllai i kryetarit të Drenasit, Ramiz Lladrovci, ka njoftuar se nuk do të jetë më anëtar i Partisë Demokratike të Kosovës. Madje ai...

“Peshqit e mëdhenj”, ROSU duhet të zbarkojë në rezidencat e të fortëve të politikës

Lëndët e ‘Peshqëve të mëdhenj’ ende kanë mbetur pa u përfunduar. Ato nuk po heton as nga Eulex-i e as nga organet tjera të...

TE NGJASHME

Enver Maloku para se të vritej: Kështu na ka mallkuar Bujar Bukoshi – ja dy personat që i ndërprenë lidhjet Ibrahim Rugovës

Më 11 janar, u bënë 23 vite që nga vrasja e Enver Malokut, ish kreut të Qendrës Informative të Kosovës dhe bashkëpunëtor i ish...

“Jam gati të vë dorën në zjarr për këtë” / Nano tregon provat që kanë fundosur Sali Berishën

Shpallja non grata e Sali Berishës nga Departamenti i Shtetit është për analistin Mustafa Nano një vendim i marrë në interes të shqiptarëve. Nano tha...

Përçahen Lladrovct/ Vëllai i Ramizit thotë se s’do ta votojë më PDK-në

Emri Lladrovci, vëllai i kryetarit të Drenasit, Ramiz Lladrovci, ka njoftuar se nuk do të jetë më anëtar i Partisë Demokratike të Kosovës. Madje ai...

“Peshqit e mëdhenj”, ROSU duhet të zbarkojë në rezidencat e të fortëve të politikës

Lëndët e ‘Peshqëve të mëdhenj’ ende kanë mbetur pa u përfunduar. Ato nuk po heton as nga Eulex-i e as nga organet tjera të...