-7.4 C
Pristina
Tuesday, January 25, 2022

Elon Musk arrin rekordin, lë pas Jeff Bezos dhe Bill Gates, pasuria e tij marramendëse kalon PBB e disa shteteve

Elon Musk është bërë personi i parë që kapërceu pragun e pasurisë neto prej 300 miliardë dollarësh – pasi pasuria e tij iu shtua me 10 miliardë dollarë në një ditë falë rritjes së aksioneve të Tesla-s, një ditë para se Microsoft të rifitonte titullin e kompanisë më të vlefshme në botë.

Pasuria neto e Musk arriti në 302 miliardë dollarë që nga e enjtja, sipas Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg. Rritja prej 10 miliardë dollarësh ishte për shkak të rritjes së aksioneve të Tesla të enjten, pasi firma e makinave elektrike nënshkroi një marrëveshje të madhe me Hertz për gjigantin e qiradhënies për të blerë 100,000 automjete të saj.

Manjati tani vlen mbi 100 miliardë dollarë më shumë se njeriu i dytë më i pasur në tokë, themeluesi i Amazon, Jeff Bezos. Pasuria e tij qëndron në 199 miliardë dollarë.

Dhe të premten, Microsoft rifitoi pozicionin e saj si kompania më e vlefshme në botë – me një kapitalizim tregu 2.46 trilion dollarë – pasi një rënie e aksioneve të Apple ku u pa që vlera e përgjithshme e prodhuesit të iPhone u ul rreth 4 përqind në 2.41 trilion dollarë.

Kjo erdhi pasi Apple ra vetëm nën katër për qind pas të ardhurave më të ulëta se sa pritej për tremujorin e katërt. Microsoft u rrit me 1.1 për qind për të mposhtur Apple pas vlerësimeve të të ardhurave më të larta se sa pritej për tremujorin e 11-të radhazi.

Microsoft tani është më i vlefshëm se Apple për herë të parë që nga fillimi i vitit 2020. Kompania është në ritmin e fitimeve të saj më të mëdha javore që nga janari.

Musk tani vlen më shumë se PBB-ja vjetore e vendeve si Egjipti, Portugalia, Republika Çeke, Greqia, Katari dhe Finlanda.

Ai gjithashtu vlen më shumë se vlera e tregut e PayPal, kompanisë që ai bashkëthemeloi, si dhe gjigantit të transmetimit Netflix.

Vlera e Musk madje tejkalon vlerësimin e kombinuar të Forbes të Dallas Cowboys, New York Yankees, New York Knicks, si dhe ekipeve të futbollit të nivelit të lartë Barcelona dhe Real Madrid (25.4 miliardë dollarë).

Ekspertët parashikuan së fundmi Musk do të ishte trilioneri i parë në botë, por thanë se pasuria do të vinte nga sipërmarrja e tij në SpaceX, në vend të Tesla.

Lajmet e fundit

Enver Maloku para se të vritej: Kështu na ka mallkuar Bujar Bukoshi – ja dy personat që i ndërprenë lidhjet Ibrahim Rugovës

Më 11 janar, u bënë 23 vite që nga vrasja e Enver Malokut, ish kreut të Qendrës Informative të Kosovës dhe bashkëpunëtor i ish...

“Jam gati të vë dorën në zjarr për këtë” / Nano tregon provat që kanë fundosur Sali Berishën

Shpallja non grata e Sali Berishës nga Departamenti i Shtetit është për analistin Mustafa Nano një vendim i marrë në interes të shqiptarëve. Nano tha...

Përçahen Lladrovct/ Vëllai i Ramizit thotë se s’do ta votojë më PDK-në

Emri Lladrovci, vëllai i kryetarit të Drenasit, Ramiz Lladrovci, ka njoftuar se nuk do të jetë më anëtar i Partisë Demokratike të Kosovës. Madje ai...

“Peshqit e mëdhenj”, ROSU duhet të zbarkojë në rezidencat e të fortëve të politikës

Lëndët e ‘Peshqëve të mëdhenj’ ende kanë mbetur pa u përfunduar. Ato nuk po heton as nga Eulex-i e as nga organet tjera të...

TE NGJASHME

Enver Maloku para se të vritej: Kështu na ka mallkuar Bujar Bukoshi – ja dy personat që i ndërprenë lidhjet Ibrahim Rugovës

Më 11 janar, u bënë 23 vite që nga vrasja e Enver Malokut, ish kreut të Qendrës Informative të Kosovës dhe bashkëpunëtor i ish...

“Jam gati të vë dorën në zjarr për këtë” / Nano tregon provat që kanë fundosur Sali Berishën

Shpallja non grata e Sali Berishës nga Departamenti i Shtetit është për analistin Mustafa Nano një vendim i marrë në interes të shqiptarëve. Nano tha...

Përçahen Lladrovct/ Vëllai i Ramizit thotë se s’do ta votojë më PDK-në

Emri Lladrovci, vëllai i kryetarit të Drenasit, Ramiz Lladrovci, ka njoftuar se nuk do të jetë më anëtar i Partisë Demokratike të Kosovës. Madje ai...

“Peshqit e mëdhenj”, ROSU duhet të zbarkojë në rezidencat e të fortëve të politikës

Lëndët e ‘Peshqëve të mëdhenj’ ende kanë mbetur pa u përfunduar. Ato nuk po heton as nga Eulex-i e as nga organet tjera të...