-4.4 C
Pristina
Tuesday, January 25, 2022

Kush me kë po bën koalicion në Prishtinë, Prizren, Gjilan, Podujevë…

Koalicionet e mundshme për balotazhe janë në përfundin e sipër të arrihen. Në heshtje, shumica nga to nuk do të bëhen publike. Për dy komunat më të mëdha ka përafrime të mëdha.

Dy partitë që janë mësuar të bashkëqeverisin edhe në nivel qendror, tashmë janë shumë afër ti bashkojnë forcat. Në Prizren mungon vetëm formalizimi i koalicionit PDK-LDK kundër Vetëvendosjes.

Anton Quni sipas burimeve të OurKosovo do të tërhiqet nga kreu i LDK’së për Prizrenin, për ti hapur rrugë koalicinit. Quni është rritur politikisht duke e kritikuar, e shpeshherë dune e akuzuar rëndë lidershipin e PDK’së, prandaj nuk e nënshkruan kolaicinin.

Ky bashkim ia hap rrugën koalicinit tjetër, atij në Prishtinë. Sërisht kundër Vetëvendosjes, por në pole të kundërta. Aty do të mbështetet kandidati i LDK’së, përderisa në qytetin e dytë më të madh të vendit, ai i PDK’së.

Në Gjilan, PDK ka qasje qē ta mbështesë Lutfi Hazirin, me të cilin partia më e madhe e dalë nga UÇK’ja kishte lidhje të vazhdueshme. Pir, aty PDK është e ndarë në dysh me ish kryetarin e komunëd, Qemajl Ahmetin që haptas po mbështetë kandidatin e VV’së.

Por, VV e PDK lehtësisht mund të bëjnë koalcione në qytetet më të vogla. VV pritet ta mbështesë PDK’në në Vushtrri, ndërsa PDK- VV’në në Podujevë.

Në Kamenicë PDK dhe LDK pritet ta mbështesin kryetarin altual, Qendron Kastratin kundër VV’së, përderisa mbesin të paqarta pozicionimet në komunat tjera. /OurKosovo/

Lajmet e fundit

Enver Maloku para se të vritej: Kështu na ka mallkuar Bujar Bukoshi – ja dy personat që i ndërprenë lidhjet Ibrahim Rugovës

Më 11 janar, u bënë 23 vite që nga vrasja e Enver Malokut, ish kreut të Qendrës Informative të Kosovës dhe bashkëpunëtor i ish...

“Jam gati të vë dorën në zjarr për këtë” / Nano tregon provat që kanë fundosur Sali Berishën

Shpallja non grata e Sali Berishës nga Departamenti i Shtetit është për analistin Mustafa Nano një vendim i marrë në interes të shqiptarëve. Nano tha...

Përçahen Lladrovct/ Vëllai i Ramizit thotë se s’do ta votojë më PDK-në

Emri Lladrovci, vëllai i kryetarit të Drenasit, Ramiz Lladrovci, ka njoftuar se nuk do të jetë më anëtar i Partisë Demokratike të Kosovës. Madje ai...

“Peshqit e mëdhenj”, ROSU duhet të zbarkojë në rezidencat e të fortëve të politikës

Lëndët e ‘Peshqëve të mëdhenj’ ende kanë mbetur pa u përfunduar. Ato nuk po heton as nga Eulex-i e as nga organet tjera të...

TE NGJASHME

Enver Maloku para se të vritej: Kështu na ka mallkuar Bujar Bukoshi – ja dy personat që i ndërprenë lidhjet Ibrahim Rugovës

Më 11 janar, u bënë 23 vite që nga vrasja e Enver Malokut, ish kreut të Qendrës Informative të Kosovës dhe bashkëpunëtor i ish...

“Jam gati të vë dorën në zjarr për këtë” / Nano tregon provat që kanë fundosur Sali Berishën

Shpallja non grata e Sali Berishës nga Departamenti i Shtetit është për analistin Mustafa Nano një vendim i marrë në interes të shqiptarëve. Nano tha...

Përçahen Lladrovct/ Vëllai i Ramizit thotë se s’do ta votojë më PDK-në

Emri Lladrovci, vëllai i kryetarit të Drenasit, Ramiz Lladrovci, ka njoftuar se nuk do të jetë më anëtar i Partisë Demokratike të Kosovës. Madje ai...

“Peshqit e mëdhenj”, ROSU duhet të zbarkojë në rezidencat e të fortëve të politikës

Lëndët e ‘Peshqëve të mëdhenj’ ende kanë mbetur pa u përfunduar. Ato nuk po heton as nga Eulex-i e as nga organet tjera të...