8.7 C
Pristina
Friday, December 3, 2021

Norvegjia në kërkim të dy vëllezërve kosovarë të dyshuar për vrasje, dyshon se po strehohen në Kosovë

Policia norvegjeze është në kërkim të Valon dhe Visar Avdylit, të cilët po dyshohen për vrasjen që ndodhi në qytetin Mortenstrud të Norvegjisë më 7 tetor.

Kjo vrasje ndodhi para një shkolle të qytetit, ku viktimë ishte 20 vjeçari Hamse Hashi Adan. Kurse një burrë 40 vjeç është në paraburgim meqë po cilësohet si i dyshuar për bashkëpunim në vrasje.

Autoritetet norvegjeze po dyshojnë se vëllezërit janë strehuar në Kosovë që nga 9 tetori, derisa distrikti policor i Oslos ka publikuar edhe fotot e tyre, duke kërkuar informata që do ndihmonin policinë në arrestimin e tyre.

Avokati i vëllezërve kosovarë, ka thënë se ata kanë mohuar çdo lidhje me këtë vrasje.

Në vitin 2016 Valon Avdyli ishte dënuar për pjesëmarrje në organizatën terroriste IS, kurse Visar Avdyli për mbështetje të vëllait të tretë, Egzon Avdylit, i cili u vra në luftën e Sirisë si pjesëtar i ISIS-it më 2014.

Lajmet e fundit

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit. Në një konkurs të hapur nga Prokuroria Themelore në Prizren për...

Gjinia, mosha dhe vendi prej nga vije viktima e fundit nga koronavirusi në Kosovë

Një viktimë është regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë, raporton OurKosovo. Viktima është një grua e moshës 70-79 vjeçare nga Fushë Kosova. Gjatë 24...

Publikohet raporti 24 orësh i rasteve me COVID-19 nga Ministria e Shëndetësisë

1 viktimë dhe 13 raste të reja me COVID-19. Në 24 orët e fundit në Kosovë është regjistruar një viktimë nga COVID-19, raporton OurKosovo. Gjatë kësaj...

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës: Dialogu varet vetëm nga palët. Ambasadorja e Britanisë së Madhe në Beograd, Sian...

TE NGJASHME

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit. Në një konkurs të hapur nga Prokuroria Themelore në Prizren për...

Gjinia, mosha dhe vendi prej nga vije viktima e fundit nga koronavirusi në Kosovë

Një viktimë është regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë, raporton OurKosovo. Viktima është një grua e moshës 70-79 vjeçare nga Fushë Kosova. Gjatë 24...

Publikohet raporti 24 orësh i rasteve me COVID-19 nga Ministria e Shëndetësisë

1 viktimë dhe 13 raste të reja me COVID-19. Në 24 orët e fundit në Kosovë është regjistruar një viktimë nga COVID-19, raporton OurKosovo. Gjatë kësaj...

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës: Dialogu varet vetëm nga palët. Ambasadorja e Britanisë së Madhe në Beograd, Sian...