8.7 C
Pristina
Friday, December 3, 2021

Barcelona apo Real Madrid: Cila skuadër ka më së shumti fitore

Real Madridi ka një epërsi të vogël për dallim nga rivalët e përbetuar të Barcelonës në duelet e përgjithshme mes dy klubeve në ndeshjen e njohur si El Clasico.

Hera e parë që Barcelona dhe Real Madrid u përballën me njëri-tjetrin ishte në vitin 1902, kur Blaugranët munden Los Blancos në Copa de la Coronacion, por përballja e parë zyrtare midis dy rivalëve u zhvillua në vitin 1916.

Që atëherë, Barcelona dhe Real Madridi janë përballur gjithsej 246 herë, me Los Blancos që kanë regjistruar 98 fitore nga 96 të katalanasve, ndërsa kanë barazuar në 52 raste.

Blaugranët nuk kanë arritur të mundin Real Madridin sezonin e kaluar, pasi Los Blancos rrëmbyen një fitore 3-1 në Camp Nou dhe pastaj një fitore 2-1 në Estadio Alfredo Di Stefano, përcjell Telegrafi.

Ka kaluar saktësisht një vit nga El Clasico e fundit që u zhvillua në Kataluni, ku Real Madrid mundi Barcelonën 3-1 falë golave ​​të Fede Valverde, Sergio Ramos dhe Luka Modric, me Ansu Fati që shënoi golin e vetëm të nikoqirëve.

Dueli i kësaj të diele është planifikuar të fillojë në orën 16:15, por këtë herë do të jetë me tifozë të pranishëm, ndryshe nga takimi i vitit të kaluar që u mbajt me dyer të mbyllura për shkak të pandemisë COVID-19.

Në rast fitore, Barcelona do ta ngushtonte diferencën në vetëm një fitore larg nga Real Madridi, ndërsa nëse fitojnë Mbretërit atëherë shkojnë në kuotën e 99 fitoreve apo tri më shumë se katalunasit.

Lajmet e fundit

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit. Në një konkurs të hapur nga Prokuroria Themelore në Prizren për...

Gjinia, mosha dhe vendi prej nga vije viktima e fundit nga koronavirusi në Kosovë

Një viktimë është regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë, raporton OurKosovo. Viktima është një grua e moshës 70-79 vjeçare nga Fushë Kosova. Gjatë 24...

Publikohet raporti 24 orësh i rasteve me COVID-19 nga Ministria e Shëndetësisë

1 viktimë dhe 13 raste të reja me COVID-19. Në 24 orët e fundit në Kosovë është regjistruar një viktimë nga COVID-19, raporton OurKosovo. Gjatë kësaj...

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës: Dialogu varet vetëm nga palët. Ambasadorja e Britanisë së Madhe në Beograd, Sian...

TE NGJASHME

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit. Në një konkurs të hapur nga Prokuroria Themelore në Prizren për...

Gjinia, mosha dhe vendi prej nga vije viktima e fundit nga koronavirusi në Kosovë

Një viktimë është regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë, raporton OurKosovo. Viktima është një grua e moshës 70-79 vjeçare nga Fushë Kosova. Gjatë 24...

Publikohet raporti 24 orësh i rasteve me COVID-19 nga Ministria e Shëndetësisë

1 viktimë dhe 13 raste të reja me COVID-19. Në 24 orët e fundit në Kosovë është regjistruar një viktimë nga COVID-19, raporton OurKosovo. Gjatë kësaj...

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës: Dialogu varet vetëm nga palët. Ambasadorja e Britanisë së Madhe në Beograd, Sian...