-7.4 C
Pristina
Tuesday, January 25, 2022

ShBA vret me dron një udhëheqës të lartë të Al-Qaedas në Siri

Një udhëheqës i lartë i grupit Al-Qaeda është vrarë përmes një sulmi amerikan me dron në Siri, tha te premten Pentagoni. Sulmi ndodhi vetëm dy ditë pasi një bazë e përdorur nga koalicioni i udhëhequr nga ShBA-ja që lufton kundër ISIS-it u sulmua.

“Një sulm ajror i ShBA-së sot në veriperëndim të Sirisë e vrau udhëheqësin e lartë të Al-Qaedas, Abdul Hamid al-Matar”, tha përmes një deklarate zëdhënësi i Komandës Qendrore, Major John Rigsbee.

Ai shtoi se nuk ekzistojnë njohuri për pasoja të tjera, ndërsa sulmi është kryer duke përdorur një dron të tipit MQ-9, shkruan France24, transm

“Eliminimi i këtij udhëheqësi të lartë të Al-Qaedas do ta pengojë aftësinë e organizatës terroriste për të komplotuar dhe kryer sulme të mëtejme globale”, tha Rigsbee.

Në fund të shtatorit, Pentagoni vrau një komandant të lartë të grupit Al-Qaeda në Siri, Salim Abu-Ahmad, përmes një sulmi ajror afër Idlibit, në veriperëndim të Sirisë.

Konflikti në Siri ka krijuar një fushëbetejë të ndërlikuar, ku janë përfshirë ushtri të huaja, grupe militante dhe xhihadistë.

Që nga fillimi i saj më 2011, lufta në Siri ka lënë të vrarë rreth gjysmë milioni njerëz, ndërsa protestat kundër pushtetit janë shtypur në mënyrë brutale.

Lajmet e fundit

Enver Maloku para se të vritej: Kështu na ka mallkuar Bujar Bukoshi – ja dy personat që i ndërprenë lidhjet Ibrahim Rugovës

Më 11 janar, u bënë 23 vite që nga vrasja e Enver Malokut, ish kreut të Qendrës Informative të Kosovës dhe bashkëpunëtor i ish...

“Jam gati të vë dorën në zjarr për këtë” / Nano tregon provat që kanë fundosur Sali Berishën

Shpallja non grata e Sali Berishës nga Departamenti i Shtetit është për analistin Mustafa Nano një vendim i marrë në interes të shqiptarëve. Nano tha...

Përçahen Lladrovct/ Vëllai i Ramizit thotë se s’do ta votojë më PDK-në

Emri Lladrovci, vëllai i kryetarit të Drenasit, Ramiz Lladrovci, ka njoftuar se nuk do të jetë më anëtar i Partisë Demokratike të Kosovës. Madje ai...

“Peshqit e mëdhenj”, ROSU duhet të zbarkojë në rezidencat e të fortëve të politikës

Lëndët e ‘Peshqëve të mëdhenj’ ende kanë mbetur pa u përfunduar. Ato nuk po heton as nga Eulex-i e as nga organet tjera të...

TE NGJASHME

Enver Maloku para se të vritej: Kështu na ka mallkuar Bujar Bukoshi – ja dy personat që i ndërprenë lidhjet Ibrahim Rugovës

Më 11 janar, u bënë 23 vite që nga vrasja e Enver Malokut, ish kreut të Qendrës Informative të Kosovës dhe bashkëpunëtor i ish...

“Jam gati të vë dorën në zjarr për këtë” / Nano tregon provat që kanë fundosur Sali Berishën

Shpallja non grata e Sali Berishës nga Departamenti i Shtetit është për analistin Mustafa Nano një vendim i marrë në interes të shqiptarëve. Nano tha...

Përçahen Lladrovct/ Vëllai i Ramizit thotë se s’do ta votojë më PDK-në

Emri Lladrovci, vëllai i kryetarit të Drenasit, Ramiz Lladrovci, ka njoftuar se nuk do të jetë më anëtar i Partisë Demokratike të Kosovës. Madje ai...

“Peshqit e mëdhenj”, ROSU duhet të zbarkojë në rezidencat e të fortëve të politikës

Lëndët e ‘Peshqëve të mëdhenj’ ende kanë mbetur pa u përfunduar. Ato nuk po heton as nga Eulex-i e as nga organet tjera të...