8.7 C
Pristina
Friday, December 3, 2021

Një tjetër shtet evropian në kolaps nga kriza energjetike

55 nga 63 ligjvënësit e Partisë në pushtet Aksion dhe Solidaritet votuan në favor të masës së jashtëzakonshme. Aktualisht Moldavia e merr gazin e saj për nevojat e saj për ngrohje dhe industrinë nga Rusia nëpërmjet Moldovagaz, një kompani e krijuar me gjigantin rus Gazprom.

Tani me shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme njëmujore Chisinau do të mund të marrë gaz nga vende të tjera evropiane.

“Ne duhet të përballemi me këtë situatë kritike”, i tha parlamentit kryeministrja moldave Natalia Gavrilita.

Vendet evropiane kanë akuzuar Moskën për përkeqësimin e krizës duke refuzuar të japë gaz shtesë. Rusia i ka hedhur poshtë akuzat. Gavrilita tha se Moldavia ishte ende duke negociuar me Gazprom për të zgjidhur krizën, por tha se ajo nuk kishte “nuk kishte besim” në suksesin e tyre. Kryeministri shtoi se ishte “e nevojshme të veprohet” për të parandaluar Moldavinë nga privimi i gazit dhe ka akuzuar dy kompanitë se nuk i kanë mbajtur premtimet e tyre për furnizimet.

Në shtator, Gazprom dhe Moldovagaz ranë dakord të zgjasin kontratën e tyre deri më 31 Tetor. Por vitin e kaluar kompania ruse ngriti çmimet e saj pasi Evropa përballet me një krizë gazi për shkak të rimëkëmbjes ekonomike pas pandemisë dhe stoqeve të ulëta para dimrit. Kritikët e Kremlinit argumentojnë se Moska rriti tarifat për të ndëshkuar Moldavinë pas zgjedhjes së presidentit pro-evropian Maia Sandu në vitin 2020. Negociatat janë gjithashtu të komplikuara pasi gazi moldav duhet të kalojë përmes territorit pro-rus të Transdniestrisë.

Lajmet e fundit

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit. Në një konkurs të hapur nga Prokuroria Themelore në Prizren për...

Gjinia, mosha dhe vendi prej nga vije viktima e fundit nga koronavirusi në Kosovë

Një viktimë është regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë, raporton OurKosovo. Viktima është një grua e moshës 70-79 vjeçare nga Fushë Kosova. Gjatë 24...

Publikohet raporti 24 orësh i rasteve me COVID-19 nga Ministria e Shëndetësisë

1 viktimë dhe 13 raste të reja me COVID-19. Në 24 orët e fundit në Kosovë është regjistruar një viktimë nga COVID-19, raporton OurKosovo. Gjatë kësaj...

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës: Dialogu varet vetëm nga palët. Ambasadorja e Britanisë së Madhe në Beograd, Sian...

TE NGJASHME

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit. Në një konkurs të hapur nga Prokuroria Themelore në Prizren për...

Gjinia, mosha dhe vendi prej nga vije viktima e fundit nga koronavirusi në Kosovë

Një viktimë është regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë, raporton OurKosovo. Viktima është një grua e moshës 70-79 vjeçare nga Fushë Kosova. Gjatë 24...

Publikohet raporti 24 orësh i rasteve me COVID-19 nga Ministria e Shëndetësisë

1 viktimë dhe 13 raste të reja me COVID-19. Në 24 orët e fundit në Kosovë është regjistruar një viktimë nga COVID-19, raporton OurKosovo. Gjatë kësaj...

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës: Dialogu varet vetëm nga palët. Ambasadorja e Britanisë së Madhe në Beograd, Sian...