-0.7 C
Pristina
Tuesday, November 30, 2021

Zuckerbergu i mohon akuzat e informatores, Frances Haugen

Shefi i rrjetit social Facebook i është kundërpërgjigjur informatores Frances Haugen, duke thënë se dëshmia e saj se kompania mendon më shumë për përfitimet sesa për sigurinë e përdoruesve është e pavërtetë.

Me këtë themeluesi i rrjetit social i është kundërpërgjigjur dëshmisë bujëmadhe të Haugenit para senatorëve amerikanë të martën.

Ajo ka thënë se Facebooku mendon më shumë për shumat astronomike të parave sesa për përdoruesit.

Zuckerbergu është kundërpërgjigjur duke thënë se pika kyç e këtyre akuzave është ideja se kompania ka prioritet paratë para sigurisë.

Ai ka theksuar se është e palogjikshme dëshmia e saj që Facebooku me qëllim përkrah përmbajtjen që nxit reagimin e njerëzve.

Ka shtuar se rrjeti social fiton para nga reklamat, por të cilat nuk vendosen pranë përmbajtjes së dëmshme.

Në një dëshmi të gjatë para senatorëve amerikanë, Haugen ka thënë se Facebooku ka dështuar që të veprojë ndaj hulumtimeve se aplikacioni Instagram është duke dëmtuar shëndetin mendor të adoleshentëve.

Edhe këtë akuzë Zuckerbergu e ka mohuar, duke e cilësuar si të palogjikshme. /OurKosovo/

Lajmet e fundit

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit. Në një konkurs të hapur nga Prokuroria Themelore në Prizren për...

Gjinia, mosha dhe vendi prej nga vije viktima e fundit nga koronavirusi në Kosovë

Një viktimë është regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë, raporton OurKosovo. Viktima është një grua e moshës 70-79 vjeçare nga Fushë Kosova. Gjatë 24...

Publikohet raporti 24 orësh i rasteve me COVID-19 nga Ministria e Shëndetësisë

1 viktimë dhe 13 raste të reja me COVID-19. Në 24 orët e fundit në Kosovë është regjistruar një viktimë nga COVID-19, raporton OurKosovo. Gjatë kësaj...

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës: Dialogu varet vetëm nga palët. Ambasadorja e Britanisë së Madhe në Beograd, Sian...

TE NGJASHME

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit. Në një konkurs të hapur nga Prokuroria Themelore në Prizren për...

Gjinia, mosha dhe vendi prej nga vije viktima e fundit nga koronavirusi në Kosovë

Një viktimë është regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë, raporton OurKosovo. Viktima është një grua e moshës 70-79 vjeçare nga Fushë Kosova. Gjatë 24...

Publikohet raporti 24 orësh i rasteve me COVID-19 nga Ministria e Shëndetësisë

1 viktimë dhe 13 raste të reja me COVID-19. Në 24 orët e fundit në Kosovë është regjistruar një viktimë nga COVID-19, raporton OurKosovo. Gjatë kësaj...

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës: Dialogu varet vetëm nga palët. Ambasadorja e Britanisë së Madhe në Beograd, Sian...