8.7 C
Pristina
Friday, December 3, 2021

Kurti: Në 6 vendet e Ballkanit Perëndimor s’duhet të ketë fonde të BE-së pa vlera të Evropës

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka dhënë detaje nga fjalimi i tij sot në samitin BE-Ballkani Perëndimor në Brdo të Sllovenisë.

Ai ka thënë se në gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor nuk duhet të ketë fonde të BE-së pa vlera evropiane, duke iu referuar kështu mos dhënies së një date të caktuar për aderimin e rajonit në familjen e madhe evropiane.

Kurti ndër tjera ka përmendur edhe mos heqjen e regjimit të vizave për qytetarët e Kosovës, si vendi i fundit në rajon që nuk e gëzon një të drejtë të tillë.

Ai ka kujtuar se kanë kaluar tri vjet qëkur Komisioni Evropian rekomandoi liberalizimin e vizave për Kosovën për herë të dytë.

“Unë inkurajoj liderët skeptikë në BE që të jenë në dijeni për progresin e arritur në Kosovë dhe të heqin regjimin e bizave për qytetarët tanë. Në gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor nuk duhet të ketë fonde të BE-së pa vlera të BE-së. Ne duhet të ndërtojmë BE-në në vendet tona, por kemi nevojë për ndihmë nga jashtë”, është shprehur Kurti.

Ai ka mirëpritur Deklaratën e sotme të Samitit BE-Ballkani Perëndimor, teksa ka dhënë edhe vërejtjet e tija.

“Ne besojmë se ajo që kur i referohet Ballkanit Perëndimor, ne duhet të themi gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor, pasi që janë gjashtë shtete. Ne besojmë se samiti duhet të dënojë angazhimin e ushtrisë së Serbisë në kufirin me Kosovën: aeroplanët MIG-29 fluturuan pranë kufirit dhe ambasadori rus në Beograd erdhi për të inspektuar grumbullimin e trupave serbe atje. Më 17 qershor, gjatë takimit tonë në Bruksel, unë i kam propozuar presidentit të Serbisë që ne të nënshkruajmë Deklaratën e Paqes për mos agresion, por ai e refuzoi ta bëjë këtë”, ka thënë kryeministri Kurti.

Lajmet e fundit

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit. Në një konkurs të hapur nga Prokuroria Themelore në Prizren për...

Gjinia, mosha dhe vendi prej nga vije viktima e fundit nga koronavirusi në Kosovë

Një viktimë është regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë, raporton OurKosovo. Viktima është një grua e moshës 70-79 vjeçare nga Fushë Kosova. Gjatë 24...

Publikohet raporti 24 orësh i rasteve me COVID-19 nga Ministria e Shëndetësisë

1 viktimë dhe 13 raste të reja me COVID-19. Në 24 orët e fundit në Kosovë është regjistruar një viktimë nga COVID-19, raporton OurKosovo. Gjatë kësaj...

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës: Dialogu varet vetëm nga palët. Ambasadorja e Britanisë së Madhe në Beograd, Sian...

TE NGJASHME

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit. Në një konkurs të hapur nga Prokuroria Themelore në Prizren për...

Gjinia, mosha dhe vendi prej nga vije viktima e fundit nga koronavirusi në Kosovë

Një viktimë është regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë, raporton OurKosovo. Viktima është një grua e moshës 70-79 vjeçare nga Fushë Kosova. Gjatë 24...

Publikohet raporti 24 orësh i rasteve me COVID-19 nga Ministria e Shëndetësisë

1 viktimë dhe 13 raste të reja me COVID-19. Në 24 orët e fundit në Kosovë është regjistruar një viktimë nga COVID-19, raporton OurKosovo. Gjatë kësaj...

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës: Dialogu varet vetëm nga palët. Ambasadorja e Britanisë së Madhe në Beograd, Sian...