-0.7 C
Pristina
Tuesday, November 30, 2021

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s sërish në Amerikë, edhe Kosova temë debati në takime

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s që morri pjesë në Sesionin e 74-të të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, shefi i Aleancës Veriatlantike, z. Jens Stoltenberg nga nesër serish do të gjendet në SHBA, ku temë debati me autoritetet e larta të Steit Departamentit do të kenë edhe Kosovën.

Më 3-5 tetor 2021, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, z. Jens Stoltenberg, do të ketë një vizitë pune në Uashington DC (SHBA).

Gjatë vizitës, z. Stoltenberg do të takohet me zyrtarë të lartë amerikanë dhe ligjvënës, shkruan gazeta zvicerane në shqip Le Canton.ch.

Të martën, 5 tetor 2021, Sekretari i Përgjithshëm do të marrë pjesë në një ngjarje në internet të organizuar nga Instituti Brookings dhe Universiteti Georgetown, me temë “NATO në një botë konkurruese”.

Më shumë detaje rreth ngjarjes janë në dispozicion këtu. Një transkript i vërejtjeve të Sekretarit të Përgjithshëm, si dhe fotografi të vizitës do të jenë në dispozicion në faqen e internetit të NATO-s.

Duhet përkujtuar se kjo vizitë e shefi te NATO-s në Amerikë vjen as tensionimit të situatës mes Kosovës dhe Serbisë, kur kjo e fundit provokoi me tanke dhe aeroplan luftarak në shtetin fqinjë të Kosovës.

Ishte raportuar nga Brukseli se Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg u takua me Përfaqësuesin Special të BE-së për Dialogun Beograd-Prishtinë dhe çështje të tjera rajonale të Ballkanit Perëndimor Miroslav Lajčák në Selinë e NATO-s në Bruksel.

Gjatë vizitës së tij, Përfaqësuesi Special Lajcák shkëmbeu gjithashtu mendime me Përfaqësuesit e Përhershëm të Këshillit të Atlantikut të Veriut.

Lajmet e fundit

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit. Në një konkurs të hapur nga Prokuroria Themelore në Prizren për...

Gjinia, mosha dhe vendi prej nga vije viktima e fundit nga koronavirusi në Kosovë

Një viktimë është regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë, raporton OurKosovo. Viktima është një grua e moshës 70-79 vjeçare nga Fushë Kosova. Gjatë 24...

Publikohet raporti 24 orësh i rasteve me COVID-19 nga Ministria e Shëndetësisë

1 viktimë dhe 13 raste të reja me COVID-19. Në 24 orët e fundit në Kosovë është regjistruar një viktimë nga COVID-19, raporton OurKosovo. Gjatë kësaj...

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës: Dialogu varet vetëm nga palët. Ambasadorja e Britanisë së Madhe në Beograd, Sian...

TE NGJASHME

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit. Në një konkurs të hapur nga Prokuroria Themelore në Prizren për...

Gjinia, mosha dhe vendi prej nga vije viktima e fundit nga koronavirusi në Kosovë

Një viktimë është regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë, raporton OurKosovo. Viktima është një grua e moshës 70-79 vjeçare nga Fushë Kosova. Gjatë 24...

Publikohet raporti 24 orësh i rasteve me COVID-19 nga Ministria e Shëndetësisë

1 viktimë dhe 13 raste të reja me COVID-19. Në 24 orët e fundit në Kosovë është regjistruar një viktimë nga COVID-19, raporton OurKosovo. Gjatë kësaj...

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës: Dialogu varet vetëm nga palët. Ambasadorja e Britanisë së Madhe në Beograd, Sian...