-4.4 C
Pristina
Tuesday, January 25, 2022

Ekzaltohet Brnabiq: Mezi po pres orën kur ROSU të bëjë këtë veprim

Kryeministrja serbe, Ana Brnabiq tha se marrëveshja për targa është fitore e madhe diplomatike për Beogradin.

“Para së gjithash, unë mendoj se është një fitore e madhe diplomatike e Beogradit dhe Presidentin Vuçiq për të paktën tre arsye. E para është se ne arritëm të ruanim paqen dhe stabilitetin dhe sigurinë e serbëve në Kosovë me një reagim të matur dhe të zgjuar. Arsyeja e dytë është se ne arritëm të tregojmë se Beogradi nuk do të tolerojë zgjidhje të imponuara në mënyrë të njëanshme dhe se të gjitha çështjet duhet të diskutohen me Beogradin, dhe Prishtina para së gjithash duhet të ketë një dialog me ne”, tha Brnabiq, raporton agjencia serbe e lajmeve Tanjug.

“Mezi pres të kur Forca Speciale e Policisë së Kosovës (ROSU) duhet të tërhiqet, sepse KFOR është kthyer në vendkalimet administrative”, citohet të ketë thënë tutje ajo.

Sot, pritet të zhbllokohen dy pikat kufitare, Jarinjë dhe Bërnjak, të cilat lidhin Kosovën dhe Serbinë.

KFOR-i tashmë ka nisur vendosjen atje.

Lajmet e fundit

Enver Maloku para se të vritej: Kështu na ka mallkuar Bujar Bukoshi – ja dy personat që i ndërprenë lidhjet Ibrahim Rugovës

Më 11 janar, u bënë 23 vite që nga vrasja e Enver Malokut, ish kreut të Qendrës Informative të Kosovës dhe bashkëpunëtor i ish...

“Jam gati të vë dorën në zjarr për këtë” / Nano tregon provat që kanë fundosur Sali Berishën

Shpallja non grata e Sali Berishës nga Departamenti i Shtetit është për analistin Mustafa Nano një vendim i marrë në interes të shqiptarëve. Nano tha...

Përçahen Lladrovct/ Vëllai i Ramizit thotë se s’do ta votojë më PDK-në

Emri Lladrovci, vëllai i kryetarit të Drenasit, Ramiz Lladrovci, ka njoftuar se nuk do të jetë më anëtar i Partisë Demokratike të Kosovës. Madje ai...

“Peshqit e mëdhenj”, ROSU duhet të zbarkojë në rezidencat e të fortëve të politikës

Lëndët e ‘Peshqëve të mëdhenj’ ende kanë mbetur pa u përfunduar. Ato nuk po heton as nga Eulex-i e as nga organet tjera të...

TE NGJASHME

Enver Maloku para se të vritej: Kështu na ka mallkuar Bujar Bukoshi – ja dy personat që i ndërprenë lidhjet Ibrahim Rugovës

Më 11 janar, u bënë 23 vite që nga vrasja e Enver Malokut, ish kreut të Qendrës Informative të Kosovës dhe bashkëpunëtor i ish...

“Jam gati të vë dorën në zjarr për këtë” / Nano tregon provat që kanë fundosur Sali Berishën

Shpallja non grata e Sali Berishës nga Departamenti i Shtetit është për analistin Mustafa Nano një vendim i marrë në interes të shqiptarëve. Nano tha...

Përçahen Lladrovct/ Vëllai i Ramizit thotë se s’do ta votojë më PDK-në

Emri Lladrovci, vëllai i kryetarit të Drenasit, Ramiz Lladrovci, ka njoftuar se nuk do të jetë më anëtar i Partisë Demokratike të Kosovës. Madje ai...

“Peshqit e mëdhenj”, ROSU duhet të zbarkojë në rezidencat e të fortëve të politikës

Lëndët e ‘Peshqëve të mëdhenj’ ende kanë mbetur pa u përfunduar. Ato nuk po heton as nga Eulex-i e as nga organet tjera të...