-4.4 C
Pristina
Tuesday, January 25, 2022

Bytyçi: Të dekorosh Rexhep Qosen, është si të nderosh Dobrica Qosiq, ky është synimi i tyre

Kryeministri o Republikës së Shqipërisë, Edi Rama, ditë më parë ka dekoruar në Prishtinë Rexhep Qosja, të cilin e vlerësoi për kontributin e tij kulturor dhe politik si në Kosovë, po ashtu edhe në Shqipëri

Bashkë me Kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, në një ceremoni të organizuar Rama i akordoi Qosjes “Yllin e Mirënjohjes Publike”.

E këtë hap të Ramës e ka kritikuar profesor, doktor Enver Bytyçi.

“Të dekorosh me nderime Rexhep Qosen, është si të nderosh Dobrica Qosiq! Të dy kanë të njëjtin opsion për Kosovën – ndarjen e saj! Të dy kanë qenë e janë të gatshëm të mbështesin revolucione në Shqipëri!”, shkruan ndër tjerash Bytyçi, përcjëllë “Bota sot”.

“Të dy i përkasin shkollës së vëllazërim-bashkimit shqiptaro-serb, pa Kosovën shtet sovran e të pavarur, ose më saktë me gjysmën e Kosovës të bashkuar me Serbinë dhe gjysmës tjetër me Shqipërinë! Sa kohë që autoritetet shqiptare dekorojnë promovuesit e zhbërjes së shtetit të Kosovës, aq kohë ne do ta vuajmë antishqiptarizmin e tyre!”, ka shkruar profesor, doktor Enver Bytyçi.

Lajmet e fundit

Enver Maloku para se të vritej: Kështu na ka mallkuar Bujar Bukoshi – ja dy personat që i ndërprenë lidhjet Ibrahim Rugovës

Më 11 janar, u bënë 23 vite që nga vrasja e Enver Malokut, ish kreut të Qendrës Informative të Kosovës dhe bashkëpunëtor i ish...

“Jam gati të vë dorën në zjarr për këtë” / Nano tregon provat që kanë fundosur Sali Berishën

Shpallja non grata e Sali Berishës nga Departamenti i Shtetit është për analistin Mustafa Nano një vendim i marrë në interes të shqiptarëve. Nano tha...

Përçahen Lladrovct/ Vëllai i Ramizit thotë se s’do ta votojë më PDK-në

Emri Lladrovci, vëllai i kryetarit të Drenasit, Ramiz Lladrovci, ka njoftuar se nuk do të jetë më anëtar i Partisë Demokratike të Kosovës. Madje ai...

“Peshqit e mëdhenj”, ROSU duhet të zbarkojë në rezidencat e të fortëve të politikës

Lëndët e ‘Peshqëve të mëdhenj’ ende kanë mbetur pa u përfunduar. Ato nuk po heton as nga Eulex-i e as nga organet tjera të...

TE NGJASHME

Enver Maloku para se të vritej: Kështu na ka mallkuar Bujar Bukoshi – ja dy personat që i ndërprenë lidhjet Ibrahim Rugovës

Më 11 janar, u bënë 23 vite që nga vrasja e Enver Malokut, ish kreut të Qendrës Informative të Kosovës dhe bashkëpunëtor i ish...

“Jam gati të vë dorën në zjarr për këtë” / Nano tregon provat që kanë fundosur Sali Berishën

Shpallja non grata e Sali Berishës nga Departamenti i Shtetit është për analistin Mustafa Nano një vendim i marrë në interes të shqiptarëve. Nano tha...

Përçahen Lladrovct/ Vëllai i Ramizit thotë se s’do ta votojë më PDK-në

Emri Lladrovci, vëllai i kryetarit të Drenasit, Ramiz Lladrovci, ka njoftuar se nuk do të jetë më anëtar i Partisë Demokratike të Kosovës. Madje ai...

“Peshqit e mëdhenj”, ROSU duhet të zbarkojë në rezidencat e të fortëve të politikës

Lëndët e ‘Peshqëve të mëdhenj’ ende kanë mbetur pa u përfunduar. Ato nuk po heton as nga Eulex-i e as nga organet tjera të...