-4.4 C
Pristina
Tuesday, January 25, 2022

Valon Syla pas refuzimit të gazit amerikan: Albin Kurti është tradhtar, dëshiron zhbërjen e Kosovës

Gazetari dhe analisti Valon Syla e ka kritukuar adhpër Qeverinë e Kosovës dhe kryeministrin Albin Kurti pas refuzimit të projektit amerikan të gazpërçuesit nga Athina në drejtim të Kosovës.

“Ja pra. Doli e verteta e dhimbshme, tragjike. Kur gazeta Metro javen e kaluar solli lajmin ekzkluziv per rrefuzimin skandaloz te Kurtit ndaj gazperquesit Amerikano-Europian, ku MCC do te investonte 200 milione ndersa BERZH dhe BE 120 milione, u quajta mashtrues, rrenc, etj. Burimi jone mrenda Qeverise se Kurtit ishte vete i skandalizuar me eproret e vet per sjelljen dinake dhe mashtruese te Kurtit ndaj MCC dhe amerikaneve. Dhe ma besuan mua raportimin”, shkruan ai.

Syla tutje shkruan: “Ne kete Kosove te mjere, pra mashtrues, rrenc dhe ‘prevarant’ eshte vetem Albin Kurti”.

“Pos qe eshte ‘prevarant’, ka edhe sjellje te dyshimta tradhtare të permasave ma tragjike qe kemi perjetuar ndonjehere. Kemi me mbete bira e fundit e kavallit dhe do te plotesohet deshira e flakt e ketij tradhtari qe Kosova Republike te zhbehet dhe te prishet aleanca me SHBA-te. A po shihni qe skoka kane as Grenelli as Trumpi por krejt Amerika qe i ka pengu ketij palaqoje politike, me doza të mëdha e të dyshimta edhe për tradhëti. Por, ketu ka pune edhe prokuroria. Ketu ka pune edhe Kuvendi. Dhe ketu ka pune edhe AKI. Me hulumtu a eshte origjina e kësaj tradhtie ‘çmenduri ideologjike’ apo spiunazh dinak i Serbise, me këtë karakter politik tash e 20 vjet…”, ka shkruar ai.

Lajmet e fundit

Enver Maloku para se të vritej: Kështu na ka mallkuar Bujar Bukoshi – ja dy personat që i ndërprenë lidhjet Ibrahim Rugovës

Më 11 janar, u bënë 23 vite që nga vrasja e Enver Malokut, ish kreut të Qendrës Informative të Kosovës dhe bashkëpunëtor i ish...

“Jam gati të vë dorën në zjarr për këtë” / Nano tregon provat që kanë fundosur Sali Berishën

Shpallja non grata e Sali Berishës nga Departamenti i Shtetit është për analistin Mustafa Nano një vendim i marrë në interes të shqiptarëve. Nano tha...

Përçahen Lladrovct/ Vëllai i Ramizit thotë se s’do ta votojë më PDK-në

Emri Lladrovci, vëllai i kryetarit të Drenasit, Ramiz Lladrovci, ka njoftuar se nuk do të jetë më anëtar i Partisë Demokratike të Kosovës. Madje ai...

“Peshqit e mëdhenj”, ROSU duhet të zbarkojë në rezidencat e të fortëve të politikës

Lëndët e ‘Peshqëve të mëdhenj’ ende kanë mbetur pa u përfunduar. Ato nuk po heton as nga Eulex-i e as nga organet tjera të...

TE NGJASHME

Enver Maloku para se të vritej: Kështu na ka mallkuar Bujar Bukoshi – ja dy personat që i ndërprenë lidhjet Ibrahim Rugovës

Më 11 janar, u bënë 23 vite që nga vrasja e Enver Malokut, ish kreut të Qendrës Informative të Kosovës dhe bashkëpunëtor i ish...

“Jam gati të vë dorën në zjarr për këtë” / Nano tregon provat që kanë fundosur Sali Berishën

Shpallja non grata e Sali Berishës nga Departamenti i Shtetit është për analistin Mustafa Nano një vendim i marrë në interes të shqiptarëve. Nano tha...

Përçahen Lladrovct/ Vëllai i Ramizit thotë se s’do ta votojë më PDK-në

Emri Lladrovci, vëllai i kryetarit të Drenasit, Ramiz Lladrovci, ka njoftuar se nuk do të jetë më anëtar i Partisë Demokratike të Kosovës. Madje ai...

“Peshqit e mëdhenj”, ROSU duhet të zbarkojë në rezidencat e të fortëve të politikës

Lëndët e ‘Peshqëve të mëdhenj’ ende kanë mbetur pa u përfunduar. Ato nuk po heton as nga Eulex-i e as nga organet tjera të...