8.7 C
Pristina
Friday, December 3, 2021

“As Vuçiqit s’i ka shkuar në mendje kjo që po thua ti”, debati në mes të Blerim Latifit e Valon Sylës

Profesori universitar Blerim Latifi dhe gazetari Valon Syla kanë debatuar në emisionin Pressing në T7 rreth marrëveshjes për targat që u arrit sot në Bruksel.

Syla thotë se qeveria e Albin Kurtit nuk u konsultua me SHBA’në për ndërhyrjen në veri. Sipas tij, Kurti i ka dhënë mandat UNMIK’ut pas 21 vjetëve.

“Çka ka bo me këtë marrëveshje? Po tregon se UNMIK’u është i rëndësishëm në veri të funksionojë sepse KFOR’i funksionon brenda rezolutës 12/44”, tha Syla në Pressing.

Me një gjë të tillë nuk është pajtuar Latifi dhe ka reaguar.

“UNMIK’u është krejtësisht jofunksional”, thotë Latifi.

“Kjo që ti po e përmend për UNMIK’un nuk besoi as Vuçiqit që i ka shku në mend”, theksoi ai.

“S’është UNMIK’u askund këtu, mos shpik sene që s’ekzistojnë”, vazhdoi Latifi.

Lajmet e fundit

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit. Në një konkurs të hapur nga Prokuroria Themelore në Prizren për...

Gjinia, mosha dhe vendi prej nga vije viktima e fundit nga koronavirusi në Kosovë

Një viktimë është regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë, raporton OurKosovo. Viktima është një grua e moshës 70-79 vjeçare nga Fushë Kosova. Gjatë 24...

Publikohet raporti 24 orësh i rasteve me COVID-19 nga Ministria e Shëndetësisë

1 viktimë dhe 13 raste të reja me COVID-19. Në 24 orët e fundit në Kosovë është regjistruar një viktimë nga COVID-19, raporton OurKosovo. Gjatë kësaj...

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës: Dialogu varet vetëm nga palët. Ambasadorja e Britanisë së Madhe në Beograd, Sian...

TE NGJASHME

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit. Në një konkurs të hapur nga Prokuroria Themelore në Prizren për...

Gjinia, mosha dhe vendi prej nga vije viktima e fundit nga koronavirusi në Kosovë

Një viktimë është regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë, raporton OurKosovo. Viktima është një grua e moshës 70-79 vjeçare nga Fushë Kosova. Gjatë 24...

Publikohet raporti 24 orësh i rasteve me COVID-19 nga Ministria e Shëndetësisë

1 viktimë dhe 13 raste të reja me COVID-19. Në 24 orët e fundit në Kosovë është regjistruar një viktimë nga COVID-19, raporton OurKosovo. Gjatë kësaj...

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës: Dialogu varet vetëm nga palët. Ambasadorja e Britanisë së Madhe në Beograd, Sian...