8.7 C
Pristina
Friday, December 3, 2021

Aleksandar Vuçiq “kërcënon” edhe pas marrëveshjes: Do tërhiqemi, por shqiptarët ta dinë se…

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, dha një konferencë për shtyp në Shtëpinë e Oficerëve në Nish.

Ai vuri në dukje se është arritur një kompromis për krizën në veri të Kosovës dhe Metohisë dhe se njësitë e ROSU do të largohen në orën 16:00 të 2 tetorit.

“Kemi menduar tërheqjen e njësive ROSU dhe ky është një tregues se në të ardhmen veprime të tilla të shqiptarëve do të takojnë rezistencën e popullatës serbe,” tha Vuçiç.

Vuçiç paralajmëroi se nuk do të ketë heqje të targave serbe, dhe vendosjen targave të përkohshme të Republikës së Kosovës.

Presidenti i Serbisë tha se BE-ja, si ndërmjetësues lehtësues, do të punojë me gjithçka që del nga marrëveshja e parë si përparësi në takimin e ardhshëm si kryenegociatore.

Ai deklaroi se formimi i Komunitetit të Komunave Serbe (MKS) dhe shkelja e marrëveshjes do të jetë e para në rendin e ditës. Disavantazhet e marrëveshjes janë se një zgjidhje më e vështirë do të arrihet brenda një periudhe prej gjashtë muajsh. /OurKosovo/

Lajmet e fundit

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit. Në një konkurs të hapur nga Prokuroria Themelore në Prizren për...

Gjinia, mosha dhe vendi prej nga vije viktima e fundit nga koronavirusi në Kosovë

Një viktimë është regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë, raporton OurKosovo. Viktima është një grua e moshës 70-79 vjeçare nga Fushë Kosova. Gjatë 24...

Publikohet raporti 24 orësh i rasteve me COVID-19 nga Ministria e Shëndetësisë

1 viktimë dhe 13 raste të reja me COVID-19. Në 24 orët e fundit në Kosovë është regjistruar një viktimë nga COVID-19, raporton OurKosovo. Gjatë kësaj...

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës: Dialogu varet vetëm nga palët. Ambasadorja e Britanisë së Madhe në Beograd, Sian...

TE NGJASHME

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit. Në një konkurs të hapur nga Prokuroria Themelore në Prizren për...

Gjinia, mosha dhe vendi prej nga vije viktima e fundit nga koronavirusi në Kosovë

Një viktimë është regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë, raporton OurKosovo. Viktima është një grua e moshës 70-79 vjeçare nga Fushë Kosova. Gjatë 24...

Publikohet raporti 24 orësh i rasteve me COVID-19 nga Ministria e Shëndetësisë

1 viktimë dhe 13 raste të reja me COVID-19. Në 24 orët e fundit në Kosovë është regjistruar një viktimë nga COVID-19, raporton OurKosovo. Gjatë kësaj...

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës: Dialogu varet vetëm nga palët. Ambasadorja e Britanisë së Madhe në Beograd, Sian...