6.7 C
Pristina
Sunday, November 28, 2021

Nga 1 tetori e tutje, Qeveria i kompenson familjet që kanë humbur familjarët shkaku i COVID-19, por ka një kusht

Qeveria e Kosovës ka marrë vendim që familjet, anëtarët e të cilëve kanë humbur jetën si pasojë e infektimit me COVID-19 të kompensohen, por për këtë kanë vënë edhe një kusht.

Kështu ka bërë të ditur ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati i cili në emisionin “DIREKT” tregoi se që nga 1 tetori i këtij viti, familjet, anëtarët e të cilëve kanë humbur jetën si pasojë e infektimit me COVID-19 do të kompensohen por vetëm nëse personi që ka vdekur ka qenë i vaksinuar.

“Çështja e vaksinimit është nga data 1 tetor e tutje, të gjitha familjet që kanë humbur familjarin deri më tani do të përfitojnë pavarësisht statusit të vaksinës. Ndërsa nga 1 tetori çdo person që humb jetën, duhet të jetë i vaksinuar përndryshe nuk përfiton familja,” – tha ai.

Murati ka treguar se deri më tani kanë pranuar 720 aplikime.

“Numri i aplikimeve deri më tani është 720. Këto lista do të konfirmohen me listën e IKSHPK-së,” – shtoi ai.

Lajmet e fundit

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit. Në një konkurs të hapur nga Prokuroria Themelore në Prizren për...

Gjinia, mosha dhe vendi prej nga vije viktima e fundit nga koronavirusi në Kosovë

Një viktimë është regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë, raporton OurKosovo. Viktima është një grua e moshës 70-79 vjeçare nga Fushë Kosova. Gjatë 24...

Publikohet raporti 24 orësh i rasteve me COVID-19 nga Ministria e Shëndetësisë

1 viktimë dhe 13 raste të reja me COVID-19. Në 24 orët e fundit në Kosovë është regjistruar një viktimë nga COVID-19, raporton OurKosovo. Gjatë kësaj...

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës: Dialogu varet vetëm nga palët. Ambasadorja e Britanisë së Madhe në Beograd, Sian...

TE NGJASHME

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit. Në një konkurs të hapur nga Prokuroria Themelore në Prizren për...

Gjinia, mosha dhe vendi prej nga vije viktima e fundit nga koronavirusi në Kosovë

Një viktimë është regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë, raporton OurKosovo. Viktima është një grua e moshës 70-79 vjeçare nga Fushë Kosova. Gjatë 24...

Publikohet raporti 24 orësh i rasteve me COVID-19 nga Ministria e Shëndetësisë

1 viktimë dhe 13 raste të reja me COVID-19. Në 24 orët e fundit në Kosovë është regjistruar një viktimë nga COVID-19, raporton OurKosovo. Gjatë kësaj...

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës: Dialogu varet vetëm nga palët. Ambasadorja e Britanisë së Madhe në Beograd, Sian...