-0.7 C
Pristina
Tuesday, November 30, 2021

Kur duhet të ndërhyjë KFOR-i në Kosovë?

Prezenca e ushtarëve të KFOR-it afër barrikadave në Jarinje e Bërnjak u bë lajm i javës në Kosovë.

Mediet raportuan se misioni i NATO-s po merr situatën nën kontroll në pjesën e trazuar të vendit.

Mirëpo, kjo nuk ndodhi. KFOR-i vetëm shtoi patrullimet në këtë zonë.

E për ish-drejtorin e policisë, Rashit Qalaj, kjo nuk është e nevojshme pasi organet e rendit kanë aftësi të mbajnë situatën nën kontroll.

Gjatë kohës sa Qalaj drejtonte policinë, kishte pas operacione në veri të vendit, kur kanë intervenuar njësitet speciale të Kosovës.

Një nga këto aksione policore ishte në korrik të 2011 kur u vendosën policët dhe doganierët në pikat kufitare veriore. Në këtë operacion, humbi jetën polici Enver Zymberi, që u vra nga strukturat që kundërshtonin vendosjen e shqiptarëve në kufi me Serbinë.

Aksion por me përmasa më të vogla dhe pa dëme në njerëz u mor edhe në janar 2017, kur një tren u nis nga Beogradi për të përuruar linjën hekurudhore në veri të Mitrovicës. Policia u dërgua edhe për arrestimin e Marko Gjruriqit i cili kishte hyrë pa lejen e autoriteteve të Kosovës.

Por, reagim më i ashpër i serbëve ishte gjatë kësaj jave kur nisi zbatimi i reciprocitetit të targave me Serbinë. Shteti fqinj dërgoi trupa shtesë ushtarake në kufi dhe ngriti avionët luftarak në brezin kufitar.

Qalaj, shtoj se KFOR-i është përgjegjëi i tretë për të ruajtur sigurinë në Kosovë, ku i pari është policia e Kosovës i pasuar nga Eulexi.

Lajmet e fundit

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit. Në një konkurs të hapur nga Prokuroria Themelore në Prizren për...

Gjinia, mosha dhe vendi prej nga vije viktima e fundit nga koronavirusi në Kosovë

Një viktimë është regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë, raporton OurKosovo. Viktima është një grua e moshës 70-79 vjeçare nga Fushë Kosova. Gjatë 24...

Publikohet raporti 24 orësh i rasteve me COVID-19 nga Ministria e Shëndetësisë

1 viktimë dhe 13 raste të reja me COVID-19. Në 24 orët e fundit në Kosovë është regjistruar një viktimë nga COVID-19, raporton OurKosovo. Gjatë kësaj...

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës: Dialogu varet vetëm nga palët. Ambasadorja e Britanisë së Madhe në Beograd, Sian...

TE NGJASHME

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit. Në një konkurs të hapur nga Prokuroria Themelore në Prizren për...

Gjinia, mosha dhe vendi prej nga vije viktima e fundit nga koronavirusi në Kosovë

Një viktimë është regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë, raporton OurKosovo. Viktima është një grua e moshës 70-79 vjeçare nga Fushë Kosova. Gjatë 24...

Publikohet raporti 24 orësh i rasteve me COVID-19 nga Ministria e Shëndetësisë

1 viktimë dhe 13 raste të reja me COVID-19. Në 24 orët e fundit në Kosovë është regjistruar një viktimë nga COVID-19, raporton OurKosovo. Gjatë kësaj...

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës: Dialogu varet vetëm nga palët. Ambasadorja e Britanisë së Madhe në Beograd, Sian...