8.7 C
Pristina
Friday, December 3, 2021

Gezeta prestigjioze gjermane e quan histerike sjelljen e Beogradit në raport me Kosovën/ Konflikti ushtarak propagandë e medieve të Vuçiqit

Një konflikt midis Serbisë dhe Kosovës po merr përmasa shqetësuese në Ballkan, shkruan media gjermane, Frankfurter Allgemeine Zeitung(FAZ), transmeton OurKosovo.

Sipas këtij mediumi, Beogradi në veçanti po tregohet histerik. Shkaktar është një mosmarrëveshje për targat.

Megjithëse mediat serbe nën kontrollin e Presidentit të Serbisë Aleksandar Vuçiq (si dhe një tabloid gjerman) kanë proklamuar rrezikun e afërt të supozuar të një lufte të re ballkanike, të paktën në këtë drejtim mund të qartësohet gjithçka: Një konflikt ushtarak midis Serbisë dhe Kosovës nuk është kërcënuar të ndodhë ditëve të fundit, pasi nuk është në interesin e atyre që janë përfshirë, të paktën për të ardhmen e parashikueshme.

Por, ky është pothuajse i vetmi lajm i mirë, sepse histeria në rajon, e ushqyer veçanërisht nga Beogradi, sigurisht që po shkakton shqetësim.

Arsyeja për konfliktin e fundit mes qeverive të Serbisë dhe Kosovës ka të bëjë me një vendim të prerë politik të kryeministrit të Kosovës Albin Kurti.

Kurti, kreu i qeverisë së Kosovës për herë të dytë që nga marsi i këtij viti, po bën fushatë për një politikë të “reciprocitetit” në marrëdhëniet e vendit të tij me Serbinë. “Pa reciprocitet nuk ka barazi” është një nga frazat e tij tërheqëse. Presidentja Vjosa Osmani gjithashtu e mbështet këtë qëndrim.

Shkurtimisht, kjo politikë parashikon që Kosova duhet ta trajtojë Serbinë në të gjitha çështjet dhe në të gjitha nivelet në të njëjtën mënyrë siç e trajton Kosovën Serbia.

Tre targa të ndryshme

Në praktikën politike, Prishtina mund ta mbajë këtë parim vetëm në një masë të kufizuar, pasi është strukturale dhe në disavantazh në krahasim me Beogradin: Serbia kurrë nuk e ka njohur pavarësinë e Kosovës dhe deri më sot, e mbështetur kryesisht nga Rusia dhe Kina, ka parandaluar anëtarësimin e Kosovës në organizatat ndërkombëtare. Për shkak të rezistencës serbe, Kosova nuk ka qenë në gjendje t’i bashkohet Kombeve të Bashkuara ose nën-organizatave të saj të ndryshme siç është UNESCO.

Por aty ku mund të mbizotërojë, Kosova nën udhëheqjen e Kurtit tani po këmbëngul në një politikë reciproke. Rasti i fundit ka të bëjë me njohjen reciproke ose mosnjohjen e targave. Për një kohë të gjatë kishte tre targa në Kosovë që mund të përdoreshin paralelisht. Përveç atyre me simbole serbe, të tjerat ishin fillimisht të lëshuara nga administrata e OKB -së për Kosovën, ose shkurt UNMIK -u.

Në qershor 1999, pas përfundimit të luftës në Kosovë dhe tërheqjes përkatëse të shtetit serb nga provinca e tij e mëparshme, UNMIK -u mori përkohësisht administrimin e zonës. Ai gjithashtu lëshoi ​​të ashtuquajturat targa neutrale të statusit, secila prej të cilave përmbante shkurtesën “KS”, për Kosovën.

Koha e UNMIK -ut si një institucion i rëndësishëm përfundoi me shpalljen e pavarësisë së Kosovës në shkurt 2008, e mbështetur nga Shtetet e Bashkuara dhe pothuajse të gjitha vendet e BE -së. Në Kosovën e pavarur targat me shkurtesën “RKS” u lëshuan – për “Republika e Kosovës”.

Megjithatë, edhe sot e kësaj dite Serbia refuzon të pranojë makina me targa të tilla. Për këtë arsye, kur kalojnë kufirin, shoferët nga Kosova duhet të blejnë shenja kartoni me shkurtesa serbe me pagesë, të cilat janë të vlefshme për dy muaj.

Megjithatë, më herët qytetarët nga Serbia lejoheshin që të hynin me targa serbe në Kosovë dhe nuk pengoheshin nga askush.

Lajmet e fundit

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit. Në një konkurs të hapur nga Prokuroria Themelore në Prizren për...

Gjinia, mosha dhe vendi prej nga vije viktima e fundit nga koronavirusi në Kosovë

Një viktimë është regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë, raporton OurKosovo. Viktima është një grua e moshës 70-79 vjeçare nga Fushë Kosova. Gjatë 24...

Publikohet raporti 24 orësh i rasteve me COVID-19 nga Ministria e Shëndetësisë

1 viktimë dhe 13 raste të reja me COVID-19. Në 24 orët e fundit në Kosovë është regjistruar një viktimë nga COVID-19, raporton OurKosovo. Gjatë kësaj...

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës: Dialogu varet vetëm nga palët. Ambasadorja e Britanisë së Madhe në Beograd, Sian...

TE NGJASHME

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit. Në një konkurs të hapur nga Prokuroria Themelore në Prizren për...

Gjinia, mosha dhe vendi prej nga vije viktima e fundit nga koronavirusi në Kosovë

Një viktimë është regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë, raporton OurKosovo. Viktima është një grua e moshës 70-79 vjeçare nga Fushë Kosova. Gjatë 24...

Publikohet raporti 24 orësh i rasteve me COVID-19 nga Ministria e Shëndetësisë

1 viktimë dhe 13 raste të reja me COVID-19. Në 24 orët e fundit në Kosovë është regjistruar një viktimë nga COVID-19, raporton OurKosovo. Gjatë kësaj...

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës: Dialogu varet vetëm nga palët. Ambasadorja e Britanisë së Madhe në Beograd, Sian...