11.7 C
Pristina
Sunday, November 28, 2021

Beteja mes cjapit të egër dhe ariut në Kanada, kafsha mishngrënëse mendoi se do ta ketë të lehtë – por i kushtoi me jetë

Një lajm vjen nga Kanadaja që ka habitur pothuajse të gjithë e në veçanti gjuetarët – bëhet fjalë për betejën mes cjapit të egër dhe një ariu që u përleshën në parkun kombëtar në British Columbia – ku fitimtar doli cjapi.

Zyrtarët e parkut e kanë përshkruar këtë betejë si diçka të rrallë, e disa orë më vonë punonjësit e parkut e kanë gjetur ariun e ngordhur, transmeton OurKosovo.

Në natën e 4 shtatorit, u gjet ariu i ngordhur të cilit cjapi ia kishte ngulur brinjët në bark – e pavarësisht që peshonte mbi 70 kilogramë, humbi betejën nga cjapi.

“Cjapi i egër ka brinjë të mëdhenj dhe janë shumë të mprehtë”, ka shpjeguar David Laskin për mediat lokale.

“Kur arinjtë sulmojnë fokusohen në kokë, kraharor dhe qafë, e reagimi i cjapit ishte duke u mbrojtur me brinjët që iu ngulën në bark dhe qafë”, ka shtuar Laskin. /OurKosovo/

Lajmet e fundit

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit. Në një konkurs të hapur nga Prokuroria Themelore në Prizren për...

Gjinia, mosha dhe vendi prej nga vije viktima e fundit nga koronavirusi në Kosovë

Një viktimë është regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë, raporton OurKosovo. Viktima është një grua e moshës 70-79 vjeçare nga Fushë Kosova. Gjatë 24...

Publikohet raporti 24 orësh i rasteve me COVID-19 nga Ministria e Shëndetësisë

1 viktimë dhe 13 raste të reja me COVID-19. Në 24 orët e fundit në Kosovë është regjistruar një viktimë nga COVID-19, raporton OurKosovo. Gjatë kësaj...

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës: Dialogu varet vetëm nga palët. Ambasadorja e Britanisë së Madhe në Beograd, Sian...

TE NGJASHME

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit. Në një konkurs të hapur nga Prokuroria Themelore në Prizren për...

Gjinia, mosha dhe vendi prej nga vije viktima e fundit nga koronavirusi në Kosovë

Një viktimë është regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë, raporton OurKosovo. Viktima është një grua e moshës 70-79 vjeçare nga Fushë Kosova. Gjatë 24...

Publikohet raporti 24 orësh i rasteve me COVID-19 nga Ministria e Shëndetësisë

1 viktimë dhe 13 raste të reja me COVID-19. Në 24 orët e fundit në Kosovë është regjistruar një viktimë nga COVID-19, raporton OurKosovo. Gjatë kësaj...

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës: Dialogu varet vetëm nga palët. Ambasadorja e Britanisë së Madhe në Beograd, Sian...