6.7 C
Pristina
Sunday, November 28, 2021

Testimi për COVID-19: Pijet që mund të çojnë në një rezultat pozitiv të rremë, sipas studimit të ri

Testet e shpejta antigjen lejojnë njerëzit që nuk kanë simptoma të coronavirusit të shohin nëse janë të infektuar, përcjell OurKosovo.

Një studim, i kryer nga studiuesit në Universitetin Queen Mary të Londrës, Universitetin e Oksfordit, Instituti për Studime të Avancuara, Vjenë dhe Universitetin Mjekësor të Grazit, zbuloi se testet antigjen janë 95 për qind efektive në zbulimin e COVID-19 kur përdoren në fillim të simptomave.

Një grup shkencëtarësh që studiojnë mjekësinë tropikale në Universitetin Tübingen të Gjermanisë publikuan kohët e fundit një studim në Gazetën Ndërkombëtare të Sëmundjeve Infektive, duke vënë në dukje gjithashtu efektivitetin e testit antigjen të COVID-19.

Por, ata shtuan se disa pije mund të çojnë në një test pozitiv të rremë. Ata raportuan: “Të gjitha pijet si: Coca-Cola, Coca-Cola Zero, apo Fanta ose pije energjike si Red Bull, pije alkoolike si vodka, uiski, ose raki dhe uji mineral i gazuar shkaktuan shfaqjen e një linje testimi të kuqe”. Linja e kuqe e testit tregoi një infeksion pozitiv, shkruan Express.co.uk.

Studiuesit shpjeguan shkencën që qëndron pas efektit, duke thënë se mund të jetë për shkak të “një pH të ndryshuar në këto zgjidhje, e cila mund të modulojë funksionin e antitrupave të mbuluar në vijën e provës”.

Ata shtuan se testimi bëhet më së miri në mëngjes, para çdo ushqimi ose pije dhe nën mbikëqyrje kur është e mundur. /OurKosovo/

Lajmet e fundit

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit. Në një konkurs të hapur nga Prokuroria Themelore në Prizren për...

Gjinia, mosha dhe vendi prej nga vije viktima e fundit nga koronavirusi në Kosovë

Një viktimë është regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë, raporton OurKosovo. Viktima është një grua e moshës 70-79 vjeçare nga Fushë Kosova. Gjatë 24...

Publikohet raporti 24 orësh i rasteve me COVID-19 nga Ministria e Shëndetësisë

1 viktimë dhe 13 raste të reja me COVID-19. Në 24 orët e fundit në Kosovë është regjistruar një viktimë nga COVID-19, raporton OurKosovo. Gjatë kësaj...

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës: Dialogu varet vetëm nga palët. Ambasadorja e Britanisë së Madhe në Beograd, Sian...

TE NGJASHME

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit. Në një konkurs të hapur nga Prokuroria Themelore në Prizren për...

Gjinia, mosha dhe vendi prej nga vije viktima e fundit nga koronavirusi në Kosovë

Një viktimë është regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë, raporton OurKosovo. Viktima është një grua e moshës 70-79 vjeçare nga Fushë Kosova. Gjatë 24...

Publikohet raporti 24 orësh i rasteve me COVID-19 nga Ministria e Shëndetësisë

1 viktimë dhe 13 raste të reja me COVID-19. Në 24 orët e fundit në Kosovë është regjistruar një viktimë nga COVID-19, raporton OurKosovo. Gjatë kësaj...

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës: Dialogu varet vetëm nga palët. Ambasadorja e Britanisë së Madhe në Beograd, Sian...