7.7 C
Pristina
Friday, December 3, 2021

Hiqni qafe erën e këmbës me këto produkte që i keni në shtëpinë tuaj

Era e këmbëve është një gjendje e turpshme, e sidomos nëse jeni të ftuar diku.

Por, është koha që të mos jetoni më me këtë problem. Kjo për shkak se ka shumë ilaçe shtëpiake për trajtimin e erës së këmbëve, përcjell OurKosovo.

Soda e bukës

Një ndër deodorantët më të famshëm natyralë në planet, është soda e bukës.

Përzieni një lugë gjelle të sodës së bukës me një litër ujë të nxehtë. Futni këmbët tuaja aty për 15-20 minuta dhe pastaj thani këmbët.

Gjithashtu, është ide e mirë që të futni pak sodë buke në këpucët tuaja gjatë natës dhe ta hiqni atë në mëngjes.

Kripa e gurit

Nuk është sekret që kripa ka veti të fuqishme të cilat shërbejnë kundër mikrobeve.

Mbusheni një legen me ujë dhe pastaj hidhni krip të gurit.

Futni këmbët tuaja aty për 10-15 minuta dhe pastaj pastroni këmbët.

Çaji i zi

Futja e këmbëve në çaj të zi ndihmon në disa mënyra.

Së pari, i mbyll poret, gjë që bën që këmbët tuaja të djersiten më pak.

Së dyti, çaji i zi ka veti antibakteriale të cilat i vrasin mikrobet që i bëjnë këmbët tuaja të mbajnë erë.

Thjesht, vloni dy filtra të çajit të zi në tri gota me ujë dhe pasi të ftohet uji mund t’i futni këmbët për disa minuta. /OurKosovo/

Lajmet e fundit

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit. Në një konkurs të hapur nga Prokuroria Themelore në Prizren për...

Gjinia, mosha dhe vendi prej nga vije viktima e fundit nga koronavirusi në Kosovë

Një viktimë është regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë, raporton OurKosovo. Viktima është një grua e moshës 70-79 vjeçare nga Fushë Kosova. Gjatë 24...

Publikohet raporti 24 orësh i rasteve me COVID-19 nga Ministria e Shëndetësisë

1 viktimë dhe 13 raste të reja me COVID-19. Në 24 orët e fundit në Kosovë është regjistruar një viktimë nga COVID-19, raporton OurKosovo. Gjatë kësaj...

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës: Dialogu varet vetëm nga palët. Ambasadorja e Britanisë së Madhe në Beograd, Sian...

TE NGJASHME

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit

Dyshime se Prokurori ndikoi në punësimin e resë së tij në Prokurorinë e Prizrenit. Në një konkurs të hapur nga Prokuroria Themelore në Prizren për...

Gjinia, mosha dhe vendi prej nga vije viktima e fundit nga koronavirusi në Kosovë

Një viktimë është regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë, raporton OurKosovo. Viktima është një grua e moshës 70-79 vjeçare nga Fushë Kosova. Gjatë 24...

Publikohet raporti 24 orësh i rasteve me COVID-19 nga Ministria e Shëndetësisë

1 viktimë dhe 13 raste të reja me COVID-19. Në 24 orët e fundit në Kosovë është regjistruar një viktimë nga COVID-19, raporton OurKosovo. Gjatë kësaj...

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës

Ambasadorja e Britanisë në Beograd flet për aksionet në veri të Kosovës: Dialogu varet vetëm nga palët. Ambasadorja e Britanisë së Madhe në Beograd, Sian...