15.4 C
Pristina
Tuesday, September 28, 2021

Tifozët polakë vërshëllyen anglezët gjatë gjunjëzimit shkaku i racizmit, por gjesti i Lewandowskit është për t’u vlerësuar

Lojtarët anglezët janë vërshëllyer nga tifozët e Polonisë pas uljes në gjunjë shkaku i racizmit, në ndeshjen e vlefshme për kualifikimet në “Katar 2020”.

Ashtu siç bënë në Hungari, lojtarët e Anglisë të gjithë u gjunjëzuan në Poloni të mërkurën mbrëma edhe përkundër se gjesti i tyre po kundërshtohet.

Lojtarët e Tre Luanëve u tallën me zë të lartë në Budapest për gjunjëzimin e tyre kundër diskriminimit racor dhe për fat të keq, e njëjta gjë ndodhi edhe në Varshavë.

Para incidentit pak sekonda para fillimit, tifozët e Polonisë kishin treguar një klasë duke duartrokitur himnin kombëtar të Anglisë.

Por, gjërat ndryshuan në mënyrë dramatike sapo lojtarët e Gareth Southgate u gjunjëzuan, me brohoritjet që vinin nga i gjithë stadiumi në kryeqytetin polak.

Ndërsa kjo po ndodhte, kamerat televizive u drejtuan nga kapiteni Robert Lewandowski, i cili u shfaq kundër vërshëllimave të tifozëve të kombëtares.

Ylli i Bayern Munichut tregoi me gisht fjalën “respekt” në mëngën e tij të fanellës ndërsa vërshëllimat drejtuarve lojtarëve anglezë u intensifikua.

Pavarësisht se u tallën nga tifozët si në shtëpi ashtu edhe jashtë, Anglia e ka bërë të qartë në shumë raste se nuk do të ndalet së gjunjëzuari në luftën kundër racizmit.

Lajmet e fundit

A dihet se çfarë është kjo? Një video nga një vendpushim malazez provokoi një debat – nuk mungojnë as komentet qesharake

“Këtë mëngjes në Beçiqi”, quhet mesazhi që u publikua në një grup në rrjetet sociale ku mund të shihet diçka duke notuar në ujërat...

Burri i propozon të dashurës së tij natën që shtëpia e tyre e re u përfshi nga zjarri – pasi shpëtoi unazën e fejesës...

Një burrë nga Karolina Veriore e bëri më të mirën një situatë të keqe duke i propozuar të dashurës së tij, natën që shtëpia...

Testimi për COVID-19: Pijet që mund të çojnë në një rezultat pozitiv të rremë, sipas studimit të ri

Testet e shpejta antigjen lejojnë njerëzit që nuk kanë simptoma të coronavirusit të shohin nëse janë të infektuar, përcjell OurKosovo. Një studim, i kryer nga...

Historia e vrasëses 74-vjeçare ‘Vejusha e Zezë’ që vrau të dashurit e saj – pasi i bëri të dashuroheshin në të

Në moshën 75 vjeç, Isao Kakehi ishte mirë me shëndet dhe i dashuruar. Ishte viti 2013, dhe ai kishte filluar një lidhje të re emocionuese...

TE NGJASHME

A dihet se çfarë është kjo? Një video nga një vendpushim malazez provokoi një debat – nuk mungojnë as komentet qesharake

“Këtë mëngjes në Beçiqi”, quhet mesazhi që u publikua në një grup në rrjetet sociale ku mund të shihet diçka duke notuar në ujërat...

Burri i propozon të dashurës së tij natën që shtëpia e tyre e re u përfshi nga zjarri – pasi shpëtoi unazën e fejesës...

Një burrë nga Karolina Veriore e bëri më të mirën një situatë të keqe duke i propozuar të dashurës së tij, natën që shtëpia...

Testimi për COVID-19: Pijet që mund të çojnë në një rezultat pozitiv të rremë, sipas studimit të ri

Testet e shpejta antigjen lejojnë njerëzit që nuk kanë simptoma të coronavirusit të shohin nëse janë të infektuar, përcjell OurKosovo. Një studim, i kryer nga...

Historia e vrasëses 74-vjeçare ‘Vejusha e Zezë’ që vrau të dashurit e saj – pasi i bëri të dashuroheshin në të

Në moshën 75 vjeç, Isao Kakehi ishte mirë me shëndet dhe i dashuruar. Ishte viti 2013, dhe ai kishte filluar një lidhje të re emocionuese...