15.6 C
Pristina
Tuesday, September 28, 2021

Audi Grandsphere, vetura e së ardhmes që ngjan shumë me skenat e filmave fanta-shkencë

Koncepti elektrik paralajmëron modelin e ri në segmentin e veturave limuzinë. Pas inovacionit të veturës me dy ulëse (SkySphere), nga Audi vjen limuzina atraktive Grandsphere, që përveç tjerash përfshin sistemin autonom të vozitjes në nivelin e katërt.

Qëllimi është i qartë – ofron kënaqësi gjatë vozitjes në klasin e parë, e më pas na shkon menjëherë mendja të udhëtimet me aeroplan. Siç pretendojnë në Audi, kjo kënaqësi që vjen nga vetë vetura ka të bëjë gjithçka me dizajnin dhe enterierin, transmeton Telegrafi.


Timoni dhe konzola komanduese fshihet kur mjeti është i fikur, kurse kabina e saj ngjan më shumë me një sallon luksoz, e pasagjerët e ulur pas janë të relaksuar në një lloj divani, aty janë edhe pajisjet multimediale që nuk i lë të mërziten.

Për shembull, nëse në telefonin e juaj mobil lexoni lajmet derisa futeni në mjet, të njëjtat lajme menjëherë do të shfaqen në ekranin e veturës – qëllimi është të kënaqeni online me të dhëna.

Grandsphere e njeh shoferin, i hap derën dhe në mënyrë automatike ia rregullon ulësen. Ndryshe, ulëset e para mund të rrotullohen në 60 shkallë.

Altoparlantët janë të vendosur në atë mënyrë që çdo pasagjer mund të dëgjoj muzikën e vetë pa e penguar tjetrin, njëjtë sikurse kur futen në ndonjë kapsulë.

Bazuar në fotografitë e publikuara më poshtë, mund të shihet që vetura nuk ka një kabinë klasike. Në fakt, të gjitha informacionet shfaqen në sipërfaqen e drurit nën xhamin e përparmë, dhe atë në rezolucion të madh pavarësisht ndriçimit të madh nga jashtë ato vërehen qartë dhe lexohen pa ndonjë problem.

Gjithashtu tabela komanduese mund të përdoret edhe si projektor për të shikuar filma apo video-konferenca.

Lajmet e fundit

A dihet se çfarë është kjo? Një video nga një vendpushim malazez provokoi një debat – nuk mungojnë as komentet qesharake

“Këtë mëngjes në Beçiqi”, quhet mesazhi që u publikua në një grup në rrjetet sociale ku mund të shihet diçka duke notuar në ujërat...

Burri i propozon të dashurës së tij natën që shtëpia e tyre e re u përfshi nga zjarri – pasi shpëtoi unazën e fejesës...

Një burrë nga Karolina Veriore e bëri më të mirën një situatë të keqe duke i propozuar të dashurës së tij, natën që shtëpia...

Testimi për COVID-19: Pijet që mund të çojnë në një rezultat pozitiv të rremë, sipas studimit të ri

Testet e shpejta antigjen lejojnë njerëzit që nuk kanë simptoma të coronavirusit të shohin nëse janë të infektuar, përcjell OurKosovo. Një studim, i kryer nga...

Historia e vrasëses 74-vjeçare ‘Vejusha e Zezë’ që vrau të dashurit e saj – pasi i bëri të dashuroheshin në të

Në moshën 75 vjeç, Isao Kakehi ishte mirë me shëndet dhe i dashuruar. Ishte viti 2013, dhe ai kishte filluar një lidhje të re emocionuese...

TE NGJASHME

A dihet se çfarë është kjo? Një video nga një vendpushim malazez provokoi një debat – nuk mungojnë as komentet qesharake

“Këtë mëngjes në Beçiqi”, quhet mesazhi që u publikua në një grup në rrjetet sociale ku mund të shihet diçka duke notuar në ujërat...

Burri i propozon të dashurës së tij natën që shtëpia e tyre e re u përfshi nga zjarri – pasi shpëtoi unazën e fejesës...

Një burrë nga Karolina Veriore e bëri më të mirën një situatë të keqe duke i propozuar të dashurës së tij, natën që shtëpia...

Testimi për COVID-19: Pijet që mund të çojnë në një rezultat pozitiv të rremë, sipas studimit të ri

Testet e shpejta antigjen lejojnë njerëzit që nuk kanë simptoma të coronavirusit të shohin nëse janë të infektuar, përcjell OurKosovo. Një studim, i kryer nga...

Historia e vrasëses 74-vjeçare ‘Vejusha e Zezë’ që vrau të dashurit e saj – pasi i bëri të dashuroheshin në të

Në moshën 75 vjeç, Isao Kakehi ishte mirë me shëndet dhe i dashuruar. Ishte viti 2013, dhe ai kishte filluar një lidhje të re emocionuese...