15.6 C
Pristina
Tuesday, September 28, 2021

Protesta dhe gaz lotsjellës: Tensionohet situata në Malin e Zi, reagon SHBA

Mes tensioneve të shumta dhe me protesta u shoqërua ceremonia në manastirin e Cetinjes, dikur kryeqytet i malazezëve dhe që sot konsiderohet si kryeqendra kulturore dhe fetare e Malit të Zi.

Fronëzimi i peshkopit serb, Mitropoliti i Malit të Zi dhe Litoral, Joanikije në Manastirin e Cetinjes është kundërshtuar ashpër nga malazezët.

Komuna, organizata dhe partia e Presidentit Milo Gjukanoviç kundërshtojnë këtë ceremoni.

Policia ka hedhur gaz lotsjellës për të shpërndarë këtë protestë, gjë ka shkaktuar tensionimit e mëtejshëm të situatës. Ambasada amerikane në Malin e Zi i ka bërë thirrje që palët të vetëpërmbahen dhe të mos lejojnë që situata të agravohet akoma më tej.

“Qeveria amerikane u bën thirrje të gjitha palëve që të zvogëlojnë urgjentisht situatën. Liria fetare dhe liria e shprehjes, përfshirë këtu mbledhjen paqësore, duhet të respektohen. Ndërsa është treguar shumë me gisht se kush është përgjegjës, individët përfundimisht do të mbahen përgjegjës për veprimet e tyre. Ne u bëjmë thirrje qytetarëve të mos e marrin zemërimin e tyre ndaj policisë ndërsa përpiqen të mbrojnë rendin publik dhe policia të përdorë vetëm mjetet e nevojshme për të rivendosur paqen. Të gjithëve që mbështesin një Mal të Zi multietnik, gjithëpërfshirës dhe demokratik – ju bëjmë thirrje që të qetësoni tensionet aktuale”, thuhet në reagimin e ambasadës së SHBA-ve.

Lajmet e fundit

A dihet se çfarë është kjo? Një video nga një vendpushim malazez provokoi një debat – nuk mungojnë as komentet qesharake

“Këtë mëngjes në Beçiqi”, quhet mesazhi që u publikua në një grup në rrjetet sociale ku mund të shihet diçka duke notuar në ujërat...

Burri i propozon të dashurës së tij natën që shtëpia e tyre e re u përfshi nga zjarri – pasi shpëtoi unazën e fejesës...

Një burrë nga Karolina Veriore e bëri më të mirën një situatë të keqe duke i propozuar të dashurës së tij, natën që shtëpia...

Testimi për COVID-19: Pijet që mund të çojnë në një rezultat pozitiv të rremë, sipas studimit të ri

Testet e shpejta antigjen lejojnë njerëzit që nuk kanë simptoma të coronavirusit të shohin nëse janë të infektuar, përcjell OurKosovo. Një studim, i kryer nga...

Historia e vrasëses 74-vjeçare ‘Vejusha e Zezë’ që vrau të dashurit e saj – pasi i bëri të dashuroheshin në të

Në moshën 75 vjeç, Isao Kakehi ishte mirë me shëndet dhe i dashuruar. Ishte viti 2013, dhe ai kishte filluar një lidhje të re emocionuese...

TE NGJASHME

A dihet se çfarë është kjo? Një video nga një vendpushim malazez provokoi një debat – nuk mungojnë as komentet qesharake

“Këtë mëngjes në Beçiqi”, quhet mesazhi që u publikua në një grup në rrjetet sociale ku mund të shihet diçka duke notuar në ujërat...

Burri i propozon të dashurës së tij natën që shtëpia e tyre e re u përfshi nga zjarri – pasi shpëtoi unazën e fejesës...

Një burrë nga Karolina Veriore e bëri më të mirën një situatë të keqe duke i propozuar të dashurës së tij, natën që shtëpia...

Testimi për COVID-19: Pijet që mund të çojnë në një rezultat pozitiv të rremë, sipas studimit të ri

Testet e shpejta antigjen lejojnë njerëzit që nuk kanë simptoma të coronavirusit të shohin nëse janë të infektuar, përcjell OurKosovo. Një studim, i kryer nga...

Historia e vrasëses 74-vjeçare ‘Vejusha e Zezë’ që vrau të dashurit e saj – pasi i bëri të dashuroheshin në të

Në moshën 75 vjeç, Isao Kakehi ishte mirë me shëndet dhe i dashuruar. Ishte viti 2013, dhe ai kishte filluar një lidhje të re emocionuese...