15.6 C
Pristina
Tuesday, September 28, 2021

Përplasje e ashpër mes Vuçiqit dhe Gjukanoviqit për protestat: Unë do të isha varur nëse…

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se ishte mirë që Qeveria e Malit të Zi “ndryshoi vendimin dhe lejoi fronizimin” e Mitropolitit të Malit të Zi. Ceremonia ku ishin të pranishëm Kreu i Kishës Ortodokse Serbe në Mal të Zi, Joanikije dhe Patriarku Porfirije u shoqëruan me tensione disa ditore.

Presidenti serb nuk shpjegoi kur qeveria mori vendimin për ndalimin ose zhvendosjen e fronëzimit. Ai e publikoi atë informacion mbrëmë përmes mediave pranë tij, me mesazhe se ishte çështje tradhtie dhe përfundimi i Qeverisë. Gjatë paraqitjes së tij të ftuar në TV Prva, Vuçiq deklaroi se tensionet ishin paralajmëruar para kurorëzimit dhe se priteshin protesta.

“Cetinje është një vend ku ka një urrejtje të fortë ndaj të gjithëve që i përkasin disa kombeve të tjera përveç Malit të Zi, por as që do të thosha se është urrejtje e vërtetë, por që nxitet nga disa politikanë. Ishte logjike të pritej ajo që po ndodhte Ajo që është mirë është se Qeveria ndryshoi vendimin e saj brenda natës dhe unë përgëzoj z. Krivokapi? për vendimin”, tha Vuçiq dhe uroi edhe një herë zgjedhjen e Mitropolitit Joanikije. Ai tha se e dinte se kush po siguronte sigurinë për Mitropolitin Joanikije, por se “nuk i shkon në mendje të thotë kush është”.

“E gjithë merita për sigurinë i takon Qeverisë së Malit të Zi. Policia sekrete serbe është dikush që vetëm mbledh informacione, dhe pastaj ia dorëzon atë autoriteteve kompetente,” tha Vuçiq.

Ai deklaroi se do të ishte “varur” nëse do të kishte udhëhequr disa protesta të mundshme në Serbi, siç bëri siç tha Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq dje.

Një ditë më parë presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, tha për Televizionin Vijesti se nuk ka ndjenjë të rastësishme të nevojës për të thënë një “jo” të fortë për poshtërimin dhe pushtimin e Malit të Zi.

Ai tha se shpresonte që ata që “nuk e kishin respektuar Malin e Zi deri më tani” do të mësonin se ata duhet ta respektojnë atë “. “Dhe se ne do të tregojmë me këtë rast se jeta njerëzore është e shenjtë për ne dhe se nuk do të na lejojmë të vëmë në dyshim të drejtën e jetës për shkak të politikës, sigurisë ose lojërave të askujt.”

Kur u pyet se si e sheh epilogun e situatës aktuale, dhe me rastin e shpalljes së kurorëzimit të Mitropolitit Joanikij të Malit të Zi dhe Litoral në Manastirin e Cetinjes, ai përgjigjet: “Unë shoh që njerëzit, të cilëve u është dhënë një paralajmërim i qartë se janë të padëshirueshëm këto ditë në kryeqytet, do ta kuptojnë mesazhin se asgjë nuk mund të bëhet me forcë në kryeqytet dhe se asgjë nuk mund të bëhet këtu me forcë. Se ata do kuptoni që e njëjta punë duhet të bëhet diku tjetër”, tha Gjukanoviq për TV Vijesti.

Lajmet e fundit

A dihet se çfarë është kjo? Një video nga një vendpushim malazez provokoi një debat – nuk mungojnë as komentet qesharake

“Këtë mëngjes në Beçiqi”, quhet mesazhi që u publikua në një grup në rrjetet sociale ku mund të shihet diçka duke notuar në ujërat...

Burri i propozon të dashurës së tij natën që shtëpia e tyre e re u përfshi nga zjarri – pasi shpëtoi unazën e fejesës...

Një burrë nga Karolina Veriore e bëri më të mirën një situatë të keqe duke i propozuar të dashurës së tij, natën që shtëpia...

Testimi për COVID-19: Pijet që mund të çojnë në një rezultat pozitiv të rremë, sipas studimit të ri

Testet e shpejta antigjen lejojnë njerëzit që nuk kanë simptoma të coronavirusit të shohin nëse janë të infektuar, përcjell OurKosovo. Një studim, i kryer nga...

Historia e vrasëses 74-vjeçare ‘Vejusha e Zezë’ që vrau të dashurit e saj – pasi i bëri të dashuroheshin në të

Në moshën 75 vjeç, Isao Kakehi ishte mirë me shëndet dhe i dashuruar. Ishte viti 2013, dhe ai kishte filluar një lidhje të re emocionuese...

TE NGJASHME

A dihet se çfarë është kjo? Një video nga një vendpushim malazez provokoi një debat – nuk mungojnë as komentet qesharake

“Këtë mëngjes në Beçiqi”, quhet mesazhi që u publikua në një grup në rrjetet sociale ku mund të shihet diçka duke notuar në ujërat...

Burri i propozon të dashurës së tij natën që shtëpia e tyre e re u përfshi nga zjarri – pasi shpëtoi unazën e fejesës...

Një burrë nga Karolina Veriore e bëri më të mirën një situatë të keqe duke i propozuar të dashurës së tij, natën që shtëpia...

Testimi për COVID-19: Pijet që mund të çojnë në një rezultat pozitiv të rremë, sipas studimit të ri

Testet e shpejta antigjen lejojnë njerëzit që nuk kanë simptoma të coronavirusit të shohin nëse janë të infektuar, përcjell OurKosovo. Një studim, i kryer nga...

Historia e vrasëses 74-vjeçare ‘Vejusha e Zezë’ që vrau të dashurit e saj – pasi i bëri të dashuroheshin në të

Në moshën 75 vjeç, Isao Kakehi ishte mirë me shëndet dhe i dashuruar. Ishte viti 2013, dhe ai kishte filluar një lidhje të re emocionuese...