15.6 C
Pristina
Tuesday, September 28, 2021

Pamje/ Mafia, kush janë “Të tmerrshmit e Ballkanit”

Dobrosav Gavric, njeriu që janarin e vitit 2000 hyri me qetësinë më të madhe në hollin e një hoteli e qëlloi për vdekje komandin famëkeq paraushtarak të luftrave në ish-Jugosllavi, Željko Ražnatović të njohur ndryshe si “Arkani”, jetoi në Afrikën e Jugut për më shumë se një dekade nën identitet të rremë përpara se të zbulohej e të bënte llogaritë me ekstradimin në Serbi.

U bë shpejt e qartë, sipas një raporti të rrjetit jo fitimprurës me seli në Zvicër, Iniciativa Globale kundër Krimit të Organizuar Transnacional, se një sërë serbësh që ishin vrarë në Afrikën e Jugut nga viti 2018 deri në 2020-tën ishin të lidhur me Gavric, formonin një pjesë të grupit të tij dhe kishin mbërritur fillimisht në këtë vend pikërisht per shkakun e Dobrosavit.

Raporti theksonte se shumica e bandave të tilla kriminale, suksesin dhe praninë e tyre jashtë kufijve përfshirë këtu Europën Perëndimore, ia detyronin një brezi të mëparshëm gangsterësh të shkollës së vjetër nga ish Jugosllavia komuniste, disa prej të cilëve, fillimisht bënë karrierë si grabitës e kontrabandistë gjatë viteve të trazuara 1990.

Por kush janë ata “më të tmerrshmit”?

Klikoni linkun KËTU.

Lajmet e fundit

A dihet se çfarë është kjo? Një video nga një vendpushim malazez provokoi një debat – nuk mungojnë as komentet qesharake

“Këtë mëngjes në Beçiqi”, quhet mesazhi që u publikua në një grup në rrjetet sociale ku mund të shihet diçka duke notuar në ujërat...

Burri i propozon të dashurës së tij natën që shtëpia e tyre e re u përfshi nga zjarri – pasi shpëtoi unazën e fejesës...

Një burrë nga Karolina Veriore e bëri më të mirën një situatë të keqe duke i propozuar të dashurës së tij, natën që shtëpia...

Testimi për COVID-19: Pijet që mund të çojnë në një rezultat pozitiv të rremë, sipas studimit të ri

Testet e shpejta antigjen lejojnë njerëzit që nuk kanë simptoma të coronavirusit të shohin nëse janë të infektuar, përcjell OurKosovo. Një studim, i kryer nga...

Historia e vrasëses 74-vjeçare ‘Vejusha e Zezë’ që vrau të dashurit e saj – pasi i bëri të dashuroheshin në të

Në moshën 75 vjeç, Isao Kakehi ishte mirë me shëndet dhe i dashuruar. Ishte viti 2013, dhe ai kishte filluar një lidhje të re emocionuese...

TE NGJASHME

A dihet se çfarë është kjo? Një video nga një vendpushim malazez provokoi një debat – nuk mungojnë as komentet qesharake

“Këtë mëngjes në Beçiqi”, quhet mesazhi që u publikua në një grup në rrjetet sociale ku mund të shihet diçka duke notuar në ujërat...

Burri i propozon të dashurës së tij natën që shtëpia e tyre e re u përfshi nga zjarri – pasi shpëtoi unazën e fejesës...

Një burrë nga Karolina Veriore e bëri më të mirën një situatë të keqe duke i propozuar të dashurës së tij, natën që shtëpia...

Testimi për COVID-19: Pijet që mund të çojnë në një rezultat pozitiv të rremë, sipas studimit të ri

Testet e shpejta antigjen lejojnë njerëzit që nuk kanë simptoma të coronavirusit të shohin nëse janë të infektuar, përcjell OurKosovo. Një studim, i kryer nga...

Historia e vrasëses 74-vjeçare ‘Vejusha e Zezë’ që vrau të dashurit e saj – pasi i bëri të dashuroheshin në të

Në moshën 75 vjeç, Isao Kakehi ishte mirë me shëndet dhe i dashuruar. Ishte viti 2013, dhe ai kishte filluar një lidhje të re emocionuese...