15.6 C
Pristina
Tuesday, September 28, 2021

Mrekulli: 116-vjeçarja shërohet nga Koronavirusi

Një grua 116-vjeçare në Turqi i ka mbijetuar COVID-19, sipas djalit të saj, duke e bërë atë një nga pacientët më të moshuar që mundi sëmundjen.

Ayse Karatay tani është transferuar në një repart normal, i tha djali i saj, Ibrahim, agjencisë së lajmeve Demiroren të shtunën.

“Nëna ime u sëmur në moshën 116-vjeçare dhe qëndroi në njësinë e kujdesit intensiv për tre javë. Shëndeti i saj është shumë i mirë tani dhe ajo po bëhet më mirë”, tha ai.

Murgesha franceze Andre u shërua nga COVID-19 në shkurt, ditë para ditëlindjes së saj të 117-të. Ajo është personi i dytë më i vjetër në botë që mundi virusin.

Ayse, nga Emirdag në Afyonkarahisar, Turqia perëndimore, u trajtua në spitalin e qytetit Eskisehir pasi u sëmur dhe rezultoi pozitiv me COVID-19 muajin e kaluar.

Ibrahim ka thënë se ajo kishte marrë vetëm një dozë të vaksinës kineze Sinovac para se të sëmurej, duke shtuar se ajo ndoshta ishte infektuar nga një anëtar i familjes.

Ayse lindi gjatë Perandorisë Osmane, kur datat e sakta të lindjes u regjistruan rrallë zyrtarisht.

Lajmet e fundit

A dihet se çfarë është kjo? Një video nga një vendpushim malazez provokoi një debat – nuk mungojnë as komentet qesharake

“Këtë mëngjes në Beçiqi”, quhet mesazhi që u publikua në një grup në rrjetet sociale ku mund të shihet diçka duke notuar në ujërat...

Burri i propozon të dashurës së tij natën që shtëpia e tyre e re u përfshi nga zjarri – pasi shpëtoi unazën e fejesës...

Një burrë nga Karolina Veriore e bëri më të mirën një situatë të keqe duke i propozuar të dashurës së tij, natën që shtëpia...

Testimi për COVID-19: Pijet që mund të çojnë në një rezultat pozitiv të rremë, sipas studimit të ri

Testet e shpejta antigjen lejojnë njerëzit që nuk kanë simptoma të coronavirusit të shohin nëse janë të infektuar, përcjell OurKosovo. Një studim, i kryer nga...

Historia e vrasëses 74-vjeçare ‘Vejusha e Zezë’ që vrau të dashurit e saj – pasi i bëri të dashuroheshin në të

Në moshën 75 vjeç, Isao Kakehi ishte mirë me shëndet dhe i dashuruar. Ishte viti 2013, dhe ai kishte filluar një lidhje të re emocionuese...

TE NGJASHME

A dihet se çfarë është kjo? Një video nga një vendpushim malazez provokoi një debat – nuk mungojnë as komentet qesharake

“Këtë mëngjes në Beçiqi”, quhet mesazhi që u publikua në një grup në rrjetet sociale ku mund të shihet diçka duke notuar në ujërat...

Burri i propozon të dashurës së tij natën që shtëpia e tyre e re u përfshi nga zjarri – pasi shpëtoi unazën e fejesës...

Një burrë nga Karolina Veriore e bëri më të mirën një situatë të keqe duke i propozuar të dashurës së tij, natën që shtëpia...

Testimi për COVID-19: Pijet që mund të çojnë në një rezultat pozitiv të rremë, sipas studimit të ri

Testet e shpejta antigjen lejojnë njerëzit që nuk kanë simptoma të coronavirusit të shohin nëse janë të infektuar, përcjell OurKosovo. Një studim, i kryer nga...

Historia e vrasëses 74-vjeçare ‘Vejusha e Zezë’ që vrau të dashurit e saj – pasi i bëri të dashuroheshin në të

Në moshën 75 vjeç, Isao Kakehi ishte mirë me shëndet dhe i dashuruar. Ishte viti 2013, dhe ai kishte filluar një lidhje të re emocionuese...