18 C
Pristina
Tuesday, September 28, 2021

Ky ishte “Luani” i UÇK-së, i vrarë pabesisht paslufte

Feriz Qerimi – Llovca, quhej luani i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Ai morri pjesë në tri luftërat çlirimtare të shqiptarëve, mirëpo pas luftës si shumë atdhetar të tjerë, u vra pabesisht nga dora gjakatare, e cila ende mbetet e lirë, shkruan gazeta “OurKosovo”.

Feriz Qerimi (Llovca) i përket grupit të Shefqet Musliut, një ish-komandant në Ushtrinë Çlirimtare të Preshevës, Medvegjës dhe Bujanovcit (UÇPMB), një formacion ushtarësh shqiptarë që luftuan për më shumë të drejta të shqiptarëve në Kosovën lindore.

Më 3 dhjetor 2009 rreth orës 19 e 30 në rrugën ”Idriz Seferi” te Palestra Sporteve “Bashkim Selishta” në Gjilan, në një vend të errët, ishin dëgjuar të shtëna me armë zjarri.

Policia gjeti një veturë –xhip, të markës BMË, ngjyrë e zezë me targa KS, në të cilin vëreheshin disa vrima të cilat dyshohet të jenë bërë nga arma e zjarrit e në veturë ishin gjetur dy persona të lënduar, të qëlluar me armë zjarri.

Mjekët thanë se njëri nga ta ishte Feriz Qerimi (Llovca) 33 vjeçar nga Gjilani, ndërsa personi i dytë Agim Nuhiu 36 vjeç, kishte pësuar plagë nga arma e zjarrit në këmbë, ku është trajtuar në Spitalin e Gjilanit dhe ishte liruar.

Sot e asaj dite, akoma nuk dihet se kush dhe pse kreu vrasje ndaj Llovcës. Mirëpo ajo që dihet është se Kosha ka humbur një ushtarak të madh, një ish-ushtarë të UÇK-së dhe një atdhetar që u flijua për Kosovën dhe çlirimin e shqiptarëve në trojet etnike.

Lajmet e fundit

A dihet se çfarë është kjo? Një video nga një vendpushim malazez provokoi një debat – nuk mungojnë as komentet qesharake

“Këtë mëngjes në Beçiqi”, quhet mesazhi që u publikua në një grup në rrjetet sociale ku mund të shihet diçka duke notuar në ujërat...

Burri i propozon të dashurës së tij natën që shtëpia e tyre e re u përfshi nga zjarri – pasi shpëtoi unazën e fejesës...

Një burrë nga Karolina Veriore e bëri më të mirën një situatë të keqe duke i propozuar të dashurës së tij, natën që shtëpia...

Testimi për COVID-19: Pijet që mund të çojnë në një rezultat pozitiv të rremë, sipas studimit të ri

Testet e shpejta antigjen lejojnë njerëzit që nuk kanë simptoma të coronavirusit të shohin nëse janë të infektuar, përcjell OurKosovo. Një studim, i kryer nga...

Historia e vrasëses 74-vjeçare ‘Vejusha e Zezë’ që vrau të dashurit e saj – pasi i bëri të dashuroheshin në të

Në moshën 75 vjeç, Isao Kakehi ishte mirë me shëndet dhe i dashuruar. Ishte viti 2013, dhe ai kishte filluar një lidhje të re emocionuese...

TE NGJASHME

A dihet se çfarë është kjo? Një video nga një vendpushim malazez provokoi një debat – nuk mungojnë as komentet qesharake

“Këtë mëngjes në Beçiqi”, quhet mesazhi që u publikua në një grup në rrjetet sociale ku mund të shihet diçka duke notuar në ujërat...

Burri i propozon të dashurës së tij natën që shtëpia e tyre e re u përfshi nga zjarri – pasi shpëtoi unazën e fejesës...

Një burrë nga Karolina Veriore e bëri më të mirën një situatë të keqe duke i propozuar të dashurës së tij, natën që shtëpia...

Testimi për COVID-19: Pijet që mund të çojnë në një rezultat pozitiv të rremë, sipas studimit të ri

Testet e shpejta antigjen lejojnë njerëzit që nuk kanë simptoma të coronavirusit të shohin nëse janë të infektuar, përcjell OurKosovo. Një studim, i kryer nga...

Historia e vrasëses 74-vjeçare ‘Vejusha e Zezë’ që vrau të dashurit e saj – pasi i bëri të dashuroheshin në të

Në moshën 75 vjeç, Isao Kakehi ishte mirë me shëndet dhe i dashuruar. Ishte viti 2013, dhe ai kishte filluar një lidhje të re emocionuese...