15.6 C
Pristina
Tuesday, September 28, 2021

Befason Maxharraj, përmend emrat që kanë qenë pro pajtimit me serbët, ka këtë paralajmërim për Kosovën

Opinonisti dhe profesori nga Amerika, Binak Maxharraj përmes një shkrimi në facebok ka reaguar në lidhje me deklaratën e fundit të u bë nga kryetarit i BDI-së, Ali Ahmeti, i cili kërkoi bashkimin e shqiptarëve dhe serbëve.

Maxharraj thotë se nuk duhet asesi të lejohet një gjë e tillë nga shqiptarët, pasi serbët kanë kryer gjenocid në Kosovë dhe e njejta nuk mund të kalohet si pa asgjë.

Tutje ai përmend ish-presidentin e vendit, Hashim Thaçi duke thënë se i ka shkuar Serbisë për shtati duke e dëmtuar kështu mjaftë rëndë vendin dhe mos harruar faljen e Çakorrit që e bëri në bashkëpunim me Mustafën dhe Haradinajn.

Mirëpo profesori thotë se për këtë pajtim ishin dakord edhe Mustafa e Haradinaj, por që e njejta nuk duhet asesi të ndodhë pasi një pajtim i tillë do të thotë të shkelësh mbi gjakun e dëshmorëve.

Për tu pajtuar me Serbin së pari duhet të pastrohet e kaluara e saj kriminale dhe gjenocida ndaj popullit shqiptar, shton më tej opinonisti.

Shkrimi i plotë:

Ne shqiptarët kështu çfarë jemi ashtu edhe punët i kemi tarabosh në të gjitha anët. Historikisht kur nuk qenë të bashkuar mes vete, e as më pak të unifikuar në vendime e në qendrime për fatin e kombit,sepse historikisht gjithmonë del dikush, ndonjë lider i cili nuk pajtohej pse ashtu ai mendonte apo ishte i shitur.Dikur kishte ndasi midis fiseve, bajraktarët e fisëve jo rrallë ishin të hasmuar mes vete për prestigjë, ndodhte që të kemi edhe ngatërresa e bile edhe luftëra mes vetë.Dhe mu për këtë arsye gjithmonë armiku na ka shkelë, na ka përzanë nga trojet tona, na ka shpërngulë me dhunë.

Nga ana tjetër edhe liderët e Kosovës qe 20 vite janë pikë e pesë me njëri-tjetrin, aq shumë e injorohen saqë don edhe sytë më ja nxjerrë njëri-tjetrit. Në këtë drejtim më së largu ka shkuar Hashim Thaçi i cili për të gjitha këto 20 vite e konsideronte vetën si me qenë pronar i Kosovës, bënte dhe vepronte çfarë të dojë për interesin e tij personal, pa i përfillë institucionet tjera të shtetit.

Hashim Thaçi me vetë iniciativ e shkatërroi të terë ekonominë përmes privatizimit të asetëve shtetërore gati falas, e qiti në dy gjunjë ekonominë,arsimin dhe shëndetësin i bëri si paçavra të pavlera.Ky njeri u lidhë edhe me strukturat e sigurimëvë të jashtme pro serbe-ruse në dëm të Kosovës. Për dy vite ky njeri pasiqë e “rahatoi”shitjen e Çakorrit me Mustafën e Haradinaj nuk la gur pa lëvizë si brenda dhe jashtë vendit e deri ne Amerikë për të bërë pazare me teritorin e Kosovës përmes coptimit,shkëmbimit apo korigjimit të kufijëve në dobi të Serbisë, sepse ky njeri ishte i shantazhuar dhe i zënë rob nga Serbia që të punoj për interesat e Serbisë e jo të Kosovës. Këtë më së miri e tregoi sjellja e tij gjatë dialogut 10 vjeçar me Serbinë ku doli humbësi më i madh sepse ky njeri nuk pati kurajon e as guximin të bëjë një kërkesë në dobi të Kosovës ani pse e drejta ishte në anën e tij e jo të Vuçiqit.

Për pajtim me Serbinë haptas janë deklaruar më herët edhe Ramush Haradinaj, Isa Mustafa e të tjerë, si kundërvlerë e njohjës së Kosovës nga Serbia. Pra,thjeshtë liderët tanë e shkelën gjakun e dëshmorëve, krimet dhe gjenocidin si dhe nuk kërkojnë llogari nga Serbia për të kaluarën e saj të përgjakshme ndaj shqiptarëve, sespe historikisht dihet se pa u pastruar e kaluara nuk mund të ndërtohet e ardhmja. Por edhe lideri pro serbo-maqedonas Ali Ahmeti këto ditë deklaroi haptas pa fije turpi se shqiptarët e Kosovës duhet të pajtohen me Serbinë pa kurrfarë kushti i cili iu ngjitë vallës së liderëve të Shqipërisë dhe Kosovës për pajtim me Serbinë.

Për tu pajtuar me Serbinë së pari duhet të pastrohet e kaluara e saj kriminale dhe gjenocida ndaj popullit shqiptar.Nuk guxojmë të pajtohemi edhe formalisht më Serbinë sa për një njohje duke lënë hipoteka të pa shërueshme ndaj së kaluarës.

Lajmet e fundit

A dihet se çfarë është kjo? Një video nga një vendpushim malazez provokoi një debat – nuk mungojnë as komentet qesharake

“Këtë mëngjes në Beçiqi”, quhet mesazhi që u publikua në një grup në rrjetet sociale ku mund të shihet diçka duke notuar në ujërat...

Burri i propozon të dashurës së tij natën që shtëpia e tyre e re u përfshi nga zjarri – pasi shpëtoi unazën e fejesës...

Një burrë nga Karolina Veriore e bëri më të mirën një situatë të keqe duke i propozuar të dashurës së tij, natën që shtëpia...

Testimi për COVID-19: Pijet që mund të çojnë në një rezultat pozitiv të rremë, sipas studimit të ri

Testet e shpejta antigjen lejojnë njerëzit që nuk kanë simptoma të coronavirusit të shohin nëse janë të infektuar, përcjell OurKosovo. Një studim, i kryer nga...

Historia e vrasëses 74-vjeçare ‘Vejusha e Zezë’ që vrau të dashurit e saj – pasi i bëri të dashuroheshin në të

Në moshën 75 vjeç, Isao Kakehi ishte mirë me shëndet dhe i dashuruar. Ishte viti 2013, dhe ai kishte filluar një lidhje të re emocionuese...

TE NGJASHME

A dihet se çfarë është kjo? Një video nga një vendpushim malazez provokoi një debat – nuk mungojnë as komentet qesharake

“Këtë mëngjes në Beçiqi”, quhet mesazhi që u publikua në një grup në rrjetet sociale ku mund të shihet diçka duke notuar në ujërat...

Burri i propozon të dashurës së tij natën që shtëpia e tyre e re u përfshi nga zjarri – pasi shpëtoi unazën e fejesës...

Një burrë nga Karolina Veriore e bëri më të mirën një situatë të keqe duke i propozuar të dashurës së tij, natën që shtëpia...

Testimi për COVID-19: Pijet që mund të çojnë në një rezultat pozitiv të rremë, sipas studimit të ri

Testet e shpejta antigjen lejojnë njerëzit që nuk kanë simptoma të coronavirusit të shohin nëse janë të infektuar, përcjell OurKosovo. Një studim, i kryer nga...

Historia e vrasëses 74-vjeçare ‘Vejusha e Zezë’ që vrau të dashurit e saj – pasi i bëri të dashuroheshin në të

Në moshën 75 vjeç, Isao Kakehi ishte mirë me shëndet dhe i dashuruar. Ishte viti 2013, dhe ai kishte filluar një lidhje të re emocionuese...