15.6 C
Pristina
Tuesday, September 28, 2021

Qendrat e mjekësisë familjare përballen me mungesë të barnave esenciale

Në qendrat kryesore të mjekësisë familjare në Kosovë po mungojnë barnat esenciale, ndonëse ministri Vitia kishte premtuar se brenda kësaj jave do të ketë furnizime.

Në barnatoren e QKMF-së e Prishtinës po mungojnë shumë barna të rëndësishme.

Përgjegjësi i barnatores Fatos Aliu thotë se pos mungesës së barnave për sëmundje kronike, ka edhe mungesë ta barnave për trajtimin e coronavirusit.

“Në barnatoren qendrore kemi mungesë të barnave për diabet, hipertension por ka edhe mungesë të terapive për pacientët me coronavirus”, deklaroi për RTV Dukagjinin, Fatos Aliu.

Mungesë ta barnave esenciale ka edhe në QKMF-të në Vushtrri.

“Ka mungesë të tretjes fiziologjike që është pjesë e infuzioneve, mungojnë kanillat. Edhe një pjesë e madhe e terapisë së ampulave”, deklaron Egzon Maloku.

Por në Lipjan nuk i kanë të njëjtat probleme.

Drejtori QKMF-së në Lipjan, Agim Krasniqi thotë se pacientët duhet t’i blejnë vetëm terapitë që nuk janë pjesë e listës esenciale.

“Shumicën e barnave nga lista esenciale i kemi. Kemi sidomos mjaftueshëm furnizime me infuzione dhe nuk na kanë munguar asnjëherë”, deklaroi Krasniqi.

Zyrtarë nga Ministria e Shëndetësisë nuk i janë përgjigjur interesimit të RTV Dukagjinit për mungesën e barnave esenciale në shumë barnatore.

Lajmet e fundit

A dihet se çfarë është kjo? Një video nga një vendpushim malazez provokoi një debat – nuk mungojnë as komentet qesharake

“Këtë mëngjes në Beçiqi”, quhet mesazhi që u publikua në një grup në rrjetet sociale ku mund të shihet diçka duke notuar në ujërat...

Burri i propozon të dashurës së tij natën që shtëpia e tyre e re u përfshi nga zjarri – pasi shpëtoi unazën e fejesës...

Një burrë nga Karolina Veriore e bëri më të mirën një situatë të keqe duke i propozuar të dashurës së tij, natën që shtëpia...

Testimi për COVID-19: Pijet që mund të çojnë në një rezultat pozitiv të rremë, sipas studimit të ri

Testet e shpejta antigjen lejojnë njerëzit që nuk kanë simptoma të coronavirusit të shohin nëse janë të infektuar, përcjell OurKosovo. Një studim, i kryer nga...

Historia e vrasëses 74-vjeçare ‘Vejusha e Zezë’ që vrau të dashurit e saj – pasi i bëri të dashuroheshin në të

Në moshën 75 vjeç, Isao Kakehi ishte mirë me shëndet dhe i dashuruar. Ishte viti 2013, dhe ai kishte filluar një lidhje të re emocionuese...

TE NGJASHME

A dihet se çfarë është kjo? Një video nga një vendpushim malazez provokoi një debat – nuk mungojnë as komentet qesharake

“Këtë mëngjes në Beçiqi”, quhet mesazhi që u publikua në një grup në rrjetet sociale ku mund të shihet diçka duke notuar në ujërat...

Burri i propozon të dashurës së tij natën që shtëpia e tyre e re u përfshi nga zjarri – pasi shpëtoi unazën e fejesës...

Një burrë nga Karolina Veriore e bëri më të mirën një situatë të keqe duke i propozuar të dashurës së tij, natën që shtëpia...

Testimi për COVID-19: Pijet që mund të çojnë në një rezultat pozitiv të rremë, sipas studimit të ri

Testet e shpejta antigjen lejojnë njerëzit që nuk kanë simptoma të coronavirusit të shohin nëse janë të infektuar, përcjell OurKosovo. Një studim, i kryer nga...

Historia e vrasëses 74-vjeçare ‘Vejusha e Zezë’ që vrau të dashurit e saj – pasi i bëri të dashuroheshin në të

Në moshën 75 vjeç, Isao Kakehi ishte mirë me shëndet dhe i dashuruar. Ishte viti 2013, dhe ai kishte filluar një lidhje të re emocionuese...