15.6 C
Pristina
Tuesday, September 28, 2021

Kosova fiton si mysafir ndaj Gjeorgjisë, merr tri pikët e para në kualifikueset për Kampionat Botëror

Kosova ka marr një fitore shumë të rëndësishme si mysafir ndaj Gjeorgjisë me rezultat 1-0, në kuadër të kualifikimeve për Kampionatin Botëror.

Një ndeshje shumë e mirë nga djelmoshat tanë që në start, që e nisën me sulm dhe presing të lartë në mbrojtjen kundërshtare.

Pas disa tentimeve për kombinime të mira afër zonës, nuk vonoi shumë dhe erdhi edhe goli.

Zhvillohej minuta e 19-të, ku pas një aksioni të zgjatur djelmoshat tanë gjetën epërsinë.

Një harkim në zonë i Valon Berishës gjen Vedat Muriqin që godet me kokë, por topi devijohet nga Davit Khocholava për 1-0.

Pas goli skuadra u kthye paksa prapa, por që gjeorgjianët nuk ishin edhe aq të rrezikshëm.

Giorgi Tsitaishvili dhe Jaba Jigauri kishin raste, por që nuk arritën të rrezikonin.

Posedimi i topit, por edhe presioni në fundin e ndeshjes ishin nga ana e Gjeorgjisë.

Pjesa dytë nisi shumë mirë për skuadrën tonë, ku Lirim Kastrati kishte dy raste të mira.

I pari u ndal për pozitë jashtë loje, ndërsa në rastin e dytë pasi kaloi një mbrojtës doli i vetëm me portierin Giorgi Loria, por goditja e tij u ndal, ndërsa topi kthehet te Muriqi, u gjuajtja e tij bllokohet nga mbrojtja.

Në minutat 71’ dhe 73’, gjeorgjianët kishin dy raste me Jaba Jigauri dhe Georges Mikautadze, por që Aro Muric ishte në vend.

Kosova mund ta mbyllte ndeshjen në minutën e 75-të, kur Zymer Bytyqi futet mirë në zonë, por tentimi për pasim te Muriqi u bllokua nga mbrojtja.

Në minutën e 80-të, Kosova krijon një aksion shumë të mirë nga e majta, kur kombinojnë bukur Hadërgjonaj dhe Rashani, topi vjen te Bytyqi i cili bën një lëvizje të bukur, por gjuajtja e tij shkon ngjitur me shtyllën.

Kosova gjeti golin e dytë në minutën e 85-të me Rashanin, por që u anulua për pozitë jashtë loje pasi u rishikua nga VAR.

Deri në fund Kosova rezistoi, duke mbajtur topin në disa raste, por edhe me mbrojtje të fortë, për të marr një fitore që është e parë në këto kualifikuese.

Lajmet e fundit

A dihet se çfarë është kjo? Një video nga një vendpushim malazez provokoi një debat – nuk mungojnë as komentet qesharake

“Këtë mëngjes në Beçiqi”, quhet mesazhi që u publikua në një grup në rrjetet sociale ku mund të shihet diçka duke notuar në ujërat...

Burri i propozon të dashurës së tij natën që shtëpia e tyre e re u përfshi nga zjarri – pasi shpëtoi unazën e fejesës...

Një burrë nga Karolina Veriore e bëri më të mirën një situatë të keqe duke i propozuar të dashurës së tij, natën që shtëpia...

Testimi për COVID-19: Pijet që mund të çojnë në një rezultat pozitiv të rremë, sipas studimit të ri

Testet e shpejta antigjen lejojnë njerëzit që nuk kanë simptoma të coronavirusit të shohin nëse janë të infektuar, përcjell OurKosovo. Një studim, i kryer nga...

Historia e vrasëses 74-vjeçare ‘Vejusha e Zezë’ që vrau të dashurit e saj – pasi i bëri të dashuroheshin në të

Në moshën 75 vjeç, Isao Kakehi ishte mirë me shëndet dhe i dashuruar. Ishte viti 2013, dhe ai kishte filluar një lidhje të re emocionuese...

TE NGJASHME

A dihet se çfarë është kjo? Një video nga një vendpushim malazez provokoi një debat – nuk mungojnë as komentet qesharake

“Këtë mëngjes në Beçiqi”, quhet mesazhi që u publikua në një grup në rrjetet sociale ku mund të shihet diçka duke notuar në ujërat...

Burri i propozon të dashurës së tij natën që shtëpia e tyre e re u përfshi nga zjarri – pasi shpëtoi unazën e fejesës...

Një burrë nga Karolina Veriore e bëri më të mirën një situatë të keqe duke i propozuar të dashurës së tij, natën që shtëpia...

Testimi për COVID-19: Pijet që mund të çojnë në një rezultat pozitiv të rremë, sipas studimit të ri

Testet e shpejta antigjen lejojnë njerëzit që nuk kanë simptoma të coronavirusit të shohin nëse janë të infektuar, përcjell OurKosovo. Një studim, i kryer nga...

Historia e vrasëses 74-vjeçare ‘Vejusha e Zezë’ që vrau të dashurit e saj – pasi i bëri të dashuroheshin në të

Në moshën 75 vjeç, Isao Kakehi ishte mirë me shëndet dhe i dashuruar. Ishte viti 2013, dhe ai kishte filluar një lidhje të re emocionuese...