13.7 C
Pristina
Saturday, September 25, 2021

Top 10 veturat elektrike më të kërkuara në BE

Në vitin 2019, makinat me bateri përbënin 3.4% të të gjitha automjeteve të pasagjerëve të regjistruar rishtas në Bashkimin Evropian.

Dhe në vitin 2020, pjesa e tyre e tregut u rrit në 9.7% ndërkohë që në mars të vitit 2021, ajo u rrit në 16% të shitjeve totale në BE, transmeton Telegrafi.

Një nga arsyet për këtë rritje duhet të gjendet në ofertën më të lartë të EV krahasuar me vitet e mëparshme, dhe sigurisht që është domethënëse që Volkswagen Group ka lëshuar në treg disa vetura të reja elektrike, më e volitshmja prej të cilave është VW ID.3.

Sidoqoftë, makina elektrike më e shitur në BE në mars 2021 (pa llogaritur tri vendet Balltike dhe Luksemburgun) ishte Modeli 3 i Tesla-s. 23,616 prej këtyre automjeteve u janë dorëzuar klientëve atë muaj.

Ajo pasohet nga Hyundai Kona EV (5,650 njësi) dhe Renault Zoe (5,373).

Pesë të parat gjithashtu përfshinin dy Volkswagen-ë elektrikë – ID.3 dhe ID.4.

Shikoni listën e plotë të top-10 më poshtë:

1 Tesla Model 3
2 Hyundai Kona elektrike
3 Renault Zoe
4 ID e VW.3
5 ID e VW.4
6 Nissan Leaf
7 VW e-Up!
8 Kia e-Niro
9 Peugeot e-208
10 FIAT 500 elektrike.

Lajmet e fundit

Çfarë ndodh nëse Serbia suImon me ushtri?/ Profesori universitar: Ata që frikësohen le të ikin nga Prishtina!

Profesori universitar, Enver Bytyçi ka reaguar lidhur me pretendimet e rreme të Serbisë se forcat policore të Kosovës kanë qëlluar tre serbë. Ai përmendi edhe...

​COVID-19, sërish ngadalësim global i pandemisë

Pandemia COVID-19 është ngadalësuar sërish këtë javë në botë, sipas të dhënave më të fundit. Me 510 000 raste infektimi të regjistruara çdo ditë në...

Foshnjat e lindura në këto data kanë shansin më të mirë për sukses në jetë

Studiuesit e MyHeritage hulumtuan kur 1,000 fitues të çmimeve prestigjioze kishin lindur për të zbuluar ditëlindjet që ka shumë të ngjarë të sjellin sukses,...

Pjesa e trupit që lani të parën në dush zbulon personalitetin tuaj

Shumica e njerëzve e nisin ditën me një dush të ngrohtë. Sidoqoftë, mënyra se si laheni nuk është kurrë e njëjtë. Mund të mos e...

TE NGJASHME

Çfarë ndodh nëse Serbia suImon me ushtri?/ Profesori universitar: Ata që frikësohen le të ikin nga Prishtina!

Profesori universitar, Enver Bytyçi ka reaguar lidhur me pretendimet e rreme të Serbisë se forcat policore të Kosovës kanë qëlluar tre serbë. Ai përmendi edhe...

​COVID-19, sërish ngadalësim global i pandemisë

Pandemia COVID-19 është ngadalësuar sërish këtë javë në botë, sipas të dhënave më të fundit. Me 510 000 raste infektimi të regjistruara çdo ditë në...

Foshnjat e lindura në këto data kanë shansin më të mirë për sukses në jetë

Studiuesit e MyHeritage hulumtuan kur 1,000 fitues të çmimeve prestigjioze kishin lindur për të zbuluar ditëlindjet që ka shumë të ngjarë të sjellin sukses,...

Pjesa e trupit që lani të parën në dush zbulon personalitetin tuaj

Shumica e njerëzve e nisin ditën me një dush të ngrohtë. Sidoqoftë, mënyra se si laheni nuk është kurrë e njëjtë. Mund të mos e...