13.7 C
Pristina
Friday, September 24, 2021

Joe Biden jep deklaratën e prisnim të gjithë / Ja cili është muaji kur do kthehemi në normalitet prej pandemisë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, shpalli përparimin e vaksinimit dhe parashikoi një kthim në një gjendje normale “deri në fund të verës.

“Unë mendoj se deri në fund të verës, ne do të jemi në një pozitë shumë të ndryshme nga sa jemi tani,” tha ai kur u pyet për të parashikuar një afat kohor për një kthim në normalitet, duke përmendur punën e administratës së tij për të rritur prodhimin dhe angazhimin e vaksinave për ta shkallëzuar atë për të ndihmuar vendet e tjera “sapo të kujdesemi për të gjithë amerikanët”, shkru.an CNN, transmeton Klan Kosova.

Ai gjithashtu adresoi hezitimin e vaksinave, duke përmendur disa statistika premtuese.

“Ajo që po ndodh tani është e gjitha biseda rreth asaj se si njerëzit nuk do të merrnin injektimin dhe nuk do të përfshiheshin, na u tha që ka shumë të ngjarë të ishte midis njerëzve që janë 65 vjeç. Por tani, njerëzit mbi 65 vjeç mbi 80 për qind tani janë vaksinuar, dhe 66 përqind e tyre janë plotësisht të vaksinuar”, tha Biden.

Presidenti Biden gjithashtu shpalli përpjekjet e vazhdueshme për të zgjeruar aksesin e vaksinave dhe hapat drejt promovimit të barazisë së vaksinave.

“Ajo që ne kemi bërë, nën disa kritika, është se kemi zgjeruar hyrjen në vaksinat në vendet e njohura – 40 mijë farmaci tani, gjithashtu të gjitha qendrat shëndetësore të komunitetit që janë në dis.pozicion në të gjithë vendin, njësitë lëvizëse që dalin dhe po bëhet mirë dhe më mirë”, tha ai.

Lajmet e fundit

Çfarë ndodh nëse Serbia suImon me ushtri?/ Profesori universitar: Ata që frikësohen le të ikin nga Prishtina!

Profesori universitar, Enver Bytyçi ka reaguar lidhur me pretendimet e rreme të Serbisë se forcat policore të Kosovës kanë qëlluar tre serbë. Ai përmendi edhe...

​COVID-19, sërish ngadalësim global i pandemisë

Pandemia COVID-19 është ngadalësuar sërish këtë javë në botë, sipas të dhënave më të fundit. Me 510 000 raste infektimi të regjistruara çdo ditë në...

Foshnjat e lindura në këto data kanë shansin më të mirë për sukses në jetë

Studiuesit e MyHeritage hulumtuan kur 1,000 fitues të çmimeve prestigjioze kishin lindur për të zbuluar ditëlindjet që ka shumë të ngjarë të sjellin sukses,...

Pjesa e trupit që lani të parën në dush zbulon personalitetin tuaj

Shumica e njerëzve e nisin ditën me një dush të ngrohtë. Sidoqoftë, mënyra se si laheni nuk është kurrë e njëjtë. Mund të mos e...

TE NGJASHME

Çfarë ndodh nëse Serbia suImon me ushtri?/ Profesori universitar: Ata që frikësohen le të ikin nga Prishtina!

Profesori universitar, Enver Bytyçi ka reaguar lidhur me pretendimet e rreme të Serbisë se forcat policore të Kosovës kanë qëlluar tre serbë. Ai përmendi edhe...

​COVID-19, sërish ngadalësim global i pandemisë

Pandemia COVID-19 është ngadalësuar sërish këtë javë në botë, sipas të dhënave më të fundit. Me 510 000 raste infektimi të regjistruara çdo ditë në...

Foshnjat e lindura në këto data kanë shansin më të mirë për sukses në jetë

Studiuesit e MyHeritage hulumtuan kur 1,000 fitues të çmimeve prestigjioze kishin lindur për të zbuluar ditëlindjet që ka shumë të ngjarë të sjellin sukses,...

Pjesa e trupit që lani të parën në dush zbulon personalitetin tuaj

Shumica e njerëzve e nisin ditën me një dush të ngrohtë. Sidoqoftë, mënyra se si laheni nuk është kurrë e njëjtë. Mund të mos e...