16.7 C
Pristina
Saturday, September 25, 2021

Ish-pjestari i TMK-së zbulon një fakt shokues për Donika Gërvallën

Ish-pjesëtari i Trupave Mbrojtëse të Kosovës, Artan Hoti ka rrëfyer ekskluzivisht në emisionin “Frontal” në T7, për një ngjarje në mes të ushtarëve të TMK-së dhe zëvendëskryeministres aktuale Donika Gërvalla gjatë rivarrimit të heroit Jusuf Gërvalla.

Hoti ka treguar se si Donika Gërvalla bashkë me nënën e saj nuk kishin lejuar që Jusuf Gërvalla të varrosej me nderime të larta ushtarake nga forcat e TMK-së me arsyetimin se “nuk na duhen ish-pjesëtarë të UÇK’së në varrimin e babait”.

“Jusuf Gërvallën, Bardhosh Gërvallën dhe Kadri Zekën donim t’i varrosnim me nderime të larta ushtarake. Jusuf Gërvallën nuk na ka lënë nëna e Donikës dhe Donika me i varros me ritual dhe me nderime të TMK-së. As serbët e Beogradit nuk i kanë ndal këta tre heronj teksa kjo nuk na la me i varros me nderime”, ka thënë ai në T7.

“Kishte tendenca që nuk na duhen pjesëtarët e UÇK-së në varrimin e babit tim. Tash kjo del dhe thotë jo UÇK-ja ka qenë kriminelë. Ne kemi bërë organizime madhore me i bë nderime të larta. Këta e kanë pru dhe nuk e kanë fut fare në Kazermë. Këtë e dinë mirë zëdhënësi i TMK-së, Shemsi Syla dhe zyrtari për informim i TMK-së, Enver Dugolli. Duhet të japin qëndrim dhe të tregojnë të vërtetën”, ka shtuar ai.

Hoti ka folur edhe për deklaratat e Gërvallës rreth pjesëtarëve të UÇK-së.

“Është shqetësuese që po i quan ushtarët kriminelë. Njëherë e tha por nuk kishte pozitë zyrtare dhe menduam që nuk është mirë psiqikisht. Por tani ka pozitë dhe i bëjmë thirrje që t’i ndal këto deklarata”, ka thënë Hoti, derisa ka paralajmëruar edhe protesta.

Lajmet e fundit

Super meçi Joshua – Usyk, këtu mund ta ndiqni LIVE

Anthony Joshua mbron tre titujt e tij në peshë të rëndë kundër ish-kampionit të unifikuar, Oleksandr Usyk sonte në Londër. Ishte planifikuar që Joshua të...

Gjenerali serb që mori pjesë në heqjen e përmendores së UÇPMB-së në Preshevë po merr pjesë në protestat në Jarinjë

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka publikuar identitetin e dy prej personave që po marrin pjesë në bllokimet e rrugëve magjistrale që...

Dardan Molliqaj zemërohet me opoziten qe i doli në krah Kurtit kundër Vuçiqit

Deputeti i PSD-së, Dardan Molliqaj përmes një postimi në facebook ka reaguar për gjendjen që është duke ndodhur tani në Kosovë. Molliqaj shprehet i zemëruar...

Kryeministri Kurti publikon fotografi të indivdëve të cilët po marrin pjesë në bllokimet në Jarinjë dhe Bërnjak

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se në bllokimet e rrugëve magjistrale që shpien në drejtim të vendkalimeve kufitare Jarinje dhe Bërnjak po...

TE NGJASHME

Super meçi Joshua – Usyk, këtu mund ta ndiqni LIVE

Anthony Joshua mbron tre titujt e tij në peshë të rëndë kundër ish-kampionit të unifikuar, Oleksandr Usyk sonte në Londër. Ishte planifikuar që Joshua të...

Gjenerali serb që mori pjesë në heqjen e përmendores së UÇPMB-së në Preshevë po merr pjesë në protestat në Jarinjë

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka publikuar identitetin e dy prej personave që po marrin pjesë në bllokimet e rrugëve magjistrale që...

Dardan Molliqaj zemërohet me opoziten qe i doli në krah Kurtit kundër Vuçiqit

Deputeti i PSD-së, Dardan Molliqaj përmes një postimi në facebook ka reaguar për gjendjen që është duke ndodhur tani në Kosovë. Molliqaj shprehet i zemëruar...

Kryeministri Kurti publikon fotografi të indivdëve të cilët po marrin pjesë në bllokimet në Jarinjë dhe Bërnjak

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se në bllokimet e rrugëve magjistrale që shpien në drejtim të vendkalimeve kufitare Jarinje dhe Bërnjak po...