23.7 C
Pristina
Saturday, June 19, 2021

Zvicra “në hall”: Kemi nevojë urgjente për emigrantë, rrogat janë të shkëlqyera

Punë ka, por s’ka profesionistë”. Kjo është shprehja që përdor gjithmonë kreu i qeverisë për të zbutur apo mbuluar papunësinë që ka kapluar vendin.

Të gjithë e dimë si është s ituata e punësimit në vend, ndaj të shumtë janë personat që i janë drejtuar emigrimit për të si guruar të ardhura.

Një nga vendet që është në kr izë për punëtorë është Zvicra, ku qeveria dhe s indikata e fermerëve kanë ndërmarrë fushata për të rregulluar tregun e punës dhe rii nte gri min e r efugjatëve.
Janë rreth 14 ferma që kërkojnë re fugjatë për një vend pune të përkohshme, për të cilën do të paguhen 3200 franga në muaj.Kanë qenë vetëm 6 ferma që kanë mundur të gjejnë punëtorë, ndërsa pjesa tjetër e an uluan ofertën e tyre. Kjo për faktin se nuk gjetën re fugjatë.

Ky projekt ka ende kohë deri në 2022 ndërsa në njoftimin e tij Se kretariati Federal për Mivgracion bën me dije se kjo do t’i ndihmojë az iIkërkuesit dhe r efugjatët që të i ntegrohen më mirë dhe të mësojnë një nga katër gjuhët e vendit.

Lajmet e fundit

Manchester City dhe PSG – Shiko ketu ndeshjen

Manchester City është nikoqir i Paris Saint-Germain për takimin e dytë gjysmëfinal në kuadër të Ligës së Kampionëve. Ndeshja e parë e luajtur në...

Vjen nje lajm trondites per Kadri Veselin

Babai i ish-kryeparlamentarit Kadri Veseli, vazhdon të jetë në gjendje të rëndë shëndetësore, pas sulmit që pësoi në tru. Infermierja nga Spitali i Mitrovicës ka...

Gjendet detaji i humbur prej 500 vjetësh, i statujës së famshme

Dora prej bronzi, e shtatores gjigante, që portretizon perandorin romak, Konstandinin e Madh, është sërish e plotë rreth 500 vjet pasi një prej gishtërinjve...

Publikohen formacionet zyrtare: Man City – PSG

Manchester City dhe Paris Saint-Germain do të zhvillojnë ndeshjen e dytë gjysëmfinale në kuadër të Ligës së Kampionëve. PSG po synon që të përmbysë rezultatin...

TE NGJASHME

Manchester City dhe PSG – Shiko ketu ndeshjen

Manchester City është nikoqir i Paris Saint-Germain për takimin e dytë gjysmëfinal në kuadër të Ligës së Kampionëve. Ndeshja e parë e luajtur në...

Vjen nje lajm trondites per Kadri Veselin

Babai i ish-kryeparlamentarit Kadri Veseli, vazhdon të jetë në gjendje të rëndë shëndetësore, pas sulmit që pësoi në tru. Infermierja nga Spitali i Mitrovicës ka...

Gjendet detaji i humbur prej 500 vjetësh, i statujës së famshme

Dora prej bronzi, e shtatores gjigante, që portretizon perandorin romak, Konstandinin e Madh, është sërish e plotë rreth 500 vjet pasi një prej gishtërinjve...

Publikohen formacionet zyrtare: Man City – PSG

Manchester City dhe Paris Saint-Germain do të zhvillojnë ndeshjen e dytë gjysëmfinale në kuadër të Ligës së Kampionëve. PSG po synon që të përmbysë rezultatin...